Vybojované víťazstvo nad Ružomberkom v piatej lige + hodnotenie sezóny

Túto nedeľu nás čakal posledný zápas v tomto ročníku piatej ligy a celkovo aj posledný domáci zápas v sezóne. Privítali sme tím Ružomberok Montana, ktorý má na svojej súpiske veľmi kvalitných hráčov a tak sa očakával veľmi náročný boj. Náš súper napokon pricestoval vo veľmi silnej zostave a bojovalo sa až do poslednej partie.

Ako prvý v tomto zápase dohral svoju partiu na piatej doske kapitán Aďo Zoššák. S Miroslavom Klobušiakom sa vo vyrovnanej pozícii dohodli na remíze. Súper najprv jeho prvú ponuku odmietol, ale napokon sám usúdil, že nič nevymyslí a jeho ponuku už Aďo prijal. Ako druhý som v tomto zápase dohral na tretej doske ja a žiaľ musel som Samovi Jurgošovi zagratulovať k víťazstvu. V otvorení som nevyužil Samovej chyby aby som sa dostal do lepšej pozície. V strednej hre to potom vyzeralo kadejako ale predsa len asi s lepšími vyhliadkami pre môjho súpera. Ten napokon moju chybu naopak využil a už bez figúry a dvoch pešiakov som sa musel vzdať a veriť, že moji spoluhráči zaberú.

Druhá remíza v tomto zápase sa zrodila na druhej šachovnici. Stano Lacko bol napokon za remízu veľmi rád, pretože jeho súper mal pešiaka navrch a lepšie postavenie na šachovnici. Stanovi sa však podarilo nájsť večný šach a tak súper nerád, ale musel akceptovať remízu. Veľké víťazstvo nášho hráča prišlo na štvrtej šachovnici. Ako vtipne po zápase Peťo Kučerík skonštatoval, proti Ružomberku sa mu darí. Zahral výbornú partiu a zaslúžene zdolal Pavla Polka, keď si dokonca postavil ešte aj dámu. V závere bolo vidno na Peťovi trocha nervozity nechcel to žiadnou blbou chybou pokaziť, všetko zvládol výborne, pripísal si víťazstvo a prvý celý bod v tomto zápase pre náš tím. Ten druhý a zároveň víťazný zrežíroval Pali Druska na prvej šachovnici, keď v podstate podobným spôsobom ako Peťo zdolal svojho súpera Ladislava Demka. Celkovo sme teda v tomto zápase zvíťazili 3:2!

V druhej časti tohto článku sa chcem venovať hodnoteniu sezónu, keďže to bol posledný tohto sezóny piatoligový zápas. Po väčšej pauze sme sa rozhodli prihlásiť nás aj do piatej ligy a myslím si, že to bol správny krok. Hlavná myšlienka bola, aby si zahrali hráči, ktorí vo vyšších súťažiach toľko príležitostí nemajú, prípadne majú pracovné povinnosti a veľa by toho nenahrali. Zápasy v piatej lige pomohli aj získať FIDE ELO a nabrať skúsenosti. Ako organizačný pracovník som teda veľmi spokojný, celkovo sme skončili na krásnom druhom mieste! Ďalej ma teší aj to, že do boja zasiahlo všetkých 8 hráčov na súpiske. Teraz sa pozrime na jednotlivých hráčov, ako sa im počas sezóny darilo v piatej lige. Skúsim to nejako umne zhodnotiť, dúfam že sa na mňa nik nenahnevá.

Juraj Baričák (0,5/1) – Ďuri nastúpil na jednu povinnú partiu, keďže sa nachádzal v základnej zostave. Nie je teda moc čo hodnotiť, vycestoval s nami do Liptovského Mikuláša, kde ho preveril mladý domáci šachista a táto partia sa skončila remízou. Ďakujem, že teda na tento zápas s nami vycestoval a aj jeho polbod pomohol k víťazstvu v zápase.

Vladimír Salva (2,5/4) –  Vladko bol taká stálica piatoligovej zostavy, proste vždy ochotný nastúpiť a vydať zo seba maximálny výkon, vždy som sa mohol spoľahnúť že na zápas nastúpi. Napokon nenastúpil len na posledné kolo, kde som mu už dal voľno aby si zahrali tí, ktorí odohrali menej partií, ale ako správny spoluhráč nás aj tak prišiel podporiť. Prvú partiu síce v Trstenej prehral, ale potom zaznamenal dve výhry a remízu. Práve tie dve jeho výhry vtedy ako tímu pomohli, pretože znamenali celkové víťazstvo a remízu v zápase.

Pavol Druska (1/1) – Pali podobne ako Ďuri nastúpil na jednu povinnú partiu a to práve v poslednom kole. Dokázal zvíťaziť a tak aj jemu teda ďakujem, že nás jedným zápasom podporil a pomohol k víťazstvu tímu v tomto zápase.

Stanislav Lacko (2,5/4) – Škoda, že pracovné povinnosti nedovolili Stanovi odohrať viacej partií celkovo aj v iných ligách, práve tu sa ukázalo, že bolo dobré, že sme aj v piatej lige a aspoň sem mu termíny vyhovovali. Neprehral ani jednu partiu, jednu vyhral a tri remizoval. Mužstvu tak vždy pomohol a verím, že nás možno v ďalej sezóne ak mu to pracovné povinnosti umožnia posilní častejšie.

Miroslav Revaj (1,5/4) – Prvé kolo v Trstenej som vynechal, ale potom som už na ostatné zápasy nastúpil, na domáce aj ako rozhodca a organizačný pracovník. Zaznamenal som tri remízy a prehru v poslednom kole. Som teda jediný (ak nerátam Ďuriho s jednou partiou) kto neprispel celým bodom, ale nevadí, v budúcej sezóne sa skúsim polepšiť.

Peter Kučerík (1,5/4) – Peťov svetlý moment prišiel už v spomínanom poslednom kole s pekným víťazstvom. Pridal ešte jednu remízu a zvyšné dve partie prehral. Narážal hlavne na silnejších súperov, ale bojoval statočne a takisto tímu pomohol, snáď na poslednom víťazstve nadviaže na ďalšie úspechy.

Martin Rídzi (2/2) –  Asi málokto čakal pred sezónu, čo to z Martina napokon vyrastie. Postupne začal naplno ukazovať veľkú šachovú silu, rástol s ELOM a zažiaril aj vo vyšších súťažiach. Dvaja súperi, čo s nimi hral v piatej lige ho ani poriadne nepreverili, poradil si s nimi viac než poľahky. Tiež bol vždy pripravený nastúpiť, ak by niekto zo zostavy vypadol. Musí si už ale začať zvykať, že v ďalšej sezóne pôjde výrazne na šachovniciach vyššie.

Andrej Zoššák (2/5) – Andrej ako jediný odohral všetkých päť kôl, vždy na zápas nastupoval s veľkým nadšením. Rozbiehal sa pomalšie, prvé dve partie prehral, zrejme tá veľmi smolná v Trstenej ho straší doteraz, ale oklepal sa ďalej a zaznamenal jednu výhru a dve remízy, v poslednom kole remizoval v porovnaní s ním so silnejším súperom a to ho môže motivovať ďalej.

V závere článku teda ešte raz všetkým ďakujem za úspešnú sezónu v piatej lige, uvidíme ako to bude ďalšiu sezónu. Ešte pripomínam, že nás čaká budúci týždeň posledné kolo v štvrtej lige a potom ešte dva zápasy v tretej lige. V oboch súťažiach stále máme o čo hrať.

                                                                                                          Miroslav Revaj

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *