Alarmujúci stav vo štvrtej lige

  Túto nedeľu nás čakalo tretie kolo v štvrtej lige. Prvýkrát v novej sezóne už bolo možné odohrať zápas v kultúrnom dome na Bzinách a verili sme, že v tomto prostredí sa nám bude opäť dariť. Čo však čert nechcel, súper z Liptovskej Štiavnice pricestoval na toto stretnutie v najsilnejšej možnej zostave podľa súpisky a tak nás nečakala ľahká úloha. Opäť, každý z nás sa snažil so seba vyťažiť maximum, ale nie vždy sa to podarí.

  Na prvý výsledok sme čakali veľmi dlho, ale zrejme už o osude tejto partie bolo rozhodnuté v úvode. Ďuri Baričák na štvrtej doske v otvorení chyboval, krátko potom stratil celú vežu a tak sa musel svojmu súperovi Antonovi Balalovi vzdať.

Ďalej nás nepotešil ani výsledok na tretej šachovnici. V súboji dvoch Pavlov, teda nášho Paliho Drusku a Paliho Palidera sa lepšie darilo súperovi. Po partii však Pali Palider priznal, že náš Pali stál lepšie a mal veľké problémy aj počas partie som ho počul rozprávať že nestojí dobre a súper chyby nerobí, ale asi napokon niekde tá chybička prišla.

  Nasledujúce dva výsledky nám vykresali iskierku nádeje. Najprv sa podarilo na šiestej doske vyhrať Vladkovi Salvovi. Vo vyrovnanej pozícii zabral v koncovke a po ťahu kde išiel získať celú vežu sa súper Pavol Hlaváč vzdal.

  Na 2:2 sa podarilo vyrovnať Andrejovi Zoššákovi na siedmej doske. Jeho súper Miroslav Majer mal dva strelce za vežu a pred koncovkou stál o niečo lepšie, ale následne spravil hrubú chybu, keď si nešťastne nevšimol že dostáva šach a o toho jedného strelca prichádza. Hral ešte ďalej, ale Andrej to už skúsene zvládol a pripísal si vo svojej tretej partii tretí celý bod. Žiaľ bol to posledný bod pre Bziny v tomto zápase.

  Na piatej šachovnici nemal svoj deň Martin Rídzi. Tak ako Martina poznáme sa pokúsil hrať veľmi odvážne a čo som vydedukoval z postavenia tak sa snažil hrať na mat a obetoval figúru v snahe že sa to podarí, čo sa však napokon nepodarilo a s veľkou materiálovou sratou sa musel vzdať.

  Na druhej doske sa zrodila prehra načas. Hrali sa ešte tri partie a zrazu počujeme Tóna ako nadáva aký je…. Nevšímal si poriadne čas až mu zasvietila zástavka. Zrejme by tú partiu s Máriom Garbanom nevyhral, ale určite to na prehru nebolo. V konečnom zúčtovaní to bolo jedno, ale pre Tóna osobne to je smolná prehra.

  Predposledná dohrávala prvá doska. Jaro Bednár si skúsene poradil s Romanom Hrnčiarom, ale náš kapitán úspešne vzdoroval a bojoval do konca.

  No a ako posledná partia sa dohrávala na poslednej ôsmej šachovnici a teda to bol súboj medzi mnou a Ľubomírom Kenderom. Hneď v úvode som po chybe súpera získal pešiaka, ale nestaval som zrejme ideálne figúry a dostával sa postupne pod menši tlak. Napokon to celé vyústilo do koncovky, kde som nemal strelca, ale kompenzoval som to dvoma pešiakmi pričom jeden mal pekne našliapnuté smerom hore. Koncovka to bola veľmi zaujímavá a vyžadovala si veľmi pozorné rozmýšľanie, napokon som to však už vzdal pretože som nevidel správne ťahy na remízu. Po partii to tam ešte viacerí skúšali nejako hrať a vychádzalo z toho veru kadečo cez stavania dám až po pat, ale tak tie ťahy by musel človek poriadne vidieť nebolo to také ľahké.

  Tretí zápas a tretia prehra 2:6. Žiaľ, nedarí sa nám v novom ročníku štvrtej ligy, ťažko povedať čim to je. Samozrejme, výkony niektorých z nás asi nebudú ideálne, ideálna nie je ani dochádzka na zápasy. Treba však aj pripomenúť, že zatiaľ sme hrali so silnými súpermi, ktorí vždy nastúpili v najsilnejších zostavách. Je to už alarmujúci stav, ale ešte je dosť kôl do konca. Najbližšie sa bude hrať štvrtá liga hneď o týždeň 12.novembra, kde cestujeme na oravské derby do Tvrdošína. Verme, že sa nám už podarí bodovať.

Miroslav Revaj

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *