Prvý bod v štvrtej lige po bojovnom výkone v Tvrdošíne

  Netradične týždeň po dohratí štvrtej ligy sa opäť hrala táto súťaž a nás čakalo oravské derby v Tvrdošíne. Žiaľ, opäť sa skladanie zostavy nevyhlo vážnym komplikáciám a prvýkrát v novej sezóne sa stalo, že sme na zápas nastúpili len so siedmimi hráčmi. Samozrejme že musím podotknúť, že každý z oslovených ktorý nemohol tak mal na to relevantný dôvod a v našich životoch nie sú len šachy, ale uznajte, že som mal právo byť trocha z toho frustrovaný a znechutený obzvlášť, keď prvé tri zápasy sme prehrali. Pred odchodom som humorne poznamenal, že ak prehráme aj štvrtý zápas v rade tak v športe býva zvykom, že takéto neúspechy si vyžadujú vyvodenie zodpovednosti a že som pripravený rezignovať na post organizačného pracovníka.

  Pred samotným stretnutím sme ešte od Fera Medveckého dostali šachové školenia ohľadom rošády, ťahania figúrok, hodín, reklamácie a všetkého možného, až ho musel stopnúť Ďuri Pecho, že už by sme aj chceli začať hrať a tak sme začali. Keďže nás bolo len sedem, tak Tvrdošín hneď po výkope vyhrával 1:0.

  Ako prvý v tomto zápase dohral už spomínaný Ďuri Pecho, ktorý nedal na druhej doske Ľubovi Vasekovi žiadnu šancu a bravúrne v koncovke ho zvalcoval. Teraz si už úplne nie som istý s presným poradím skončenia partii, takže sa dopredu ospravedlňujem ak to prehodím.

  Druhý dohrával Andrej Zoššák na piatej šachovnici, keď partiu za remízu musel vyhlásiť dokonca aj rozhodca. Fero Medvecký sa zachoval korektne a v pozícii, kedy to bola remíza bez akejkoľvek šance na jednej či druhej strane proste povedal hráčovi domácich Alojzovi Mordelovi, že to nemá naťahovať a prijať remízu.

  Tretia dohrávala tretia šachovnica a tu to počas celej partie vyzeralo všelijako. Pali Druska s Václavom Bobekom odohral ostrú partiu a v istom momente to mal Pali vyhraté, ale kombináciu nezahral v správnom poradí, stratil figúru a v koncovke to už nemal ako zvládnuť. Pali bol dosť po zápase nahnevaný, lebo toto na prehru nebolo, ale tak nič sa nedeje, proste nie vždy sa podarí a chyby k šachu patria.

  Ako štvrtý som dohrával ja na siedmej šachovnici a po dlhej dobe sa mi podarilo vyhrať. Môj súper Roman Tomovčik spravil chybu v strednej hre a musel mi odovzdať kvalitu (vežu za strelca, ale ešte získal pešiaka). Mne sa moje postavenie vôbec nepáčilo, figúry som mal dosť pasívne a zdalo sa mi, že súper môže vyvíjať väčší tlak pri správnych ťahoch a tak som skúsil ponúknuť remízu. Súper zakrátko potiahol ťah a tak som to teda bral že neprijíma a hráme ďalej. Napokon to však nehral ideálne, ja som naopak našiel správne ťahy, pomenili sa figúry a pred stavaním dámy sa už môj súper vzdal. Po partii ho Fero Medvecký spucoval prečo neprijal remízu a on sa len začudovane na mňa pozeral že či som ponúkal remízu. Jednoducho to nepočul. Zrejme to bol šachový osud, ktorý chcel aby som vyhral.

  Po skončení mojej partie krátko na to vyhral aj Tóno Šingliar na prvej doske, keď si poradil s Palom Chmelárom, ale aj toto bola náročná partia, ale skúsený doktor zvládol záver lepšie. Teraz sa už začali tvrdé počty, koľko bodov potrebujeme na bodovanie.

  Predposledný dohrával Peťo Kučerik, ktorý stál počas celej partie až do rozhodujúceho momentu s Jánom Šebestom veľmi dobre a živil nádej na remízu a možno aj celý bod, ale napokon on spravil tú chybu a tiež tak dnes bol nahnevaný, ale nie je dôvod, nabudúce sa určite bude dariť lepšie.

  Dohrávala tak už len štvrtá šachovnica. Vladko Salva mal ponuku na remízu od Michala Majerika už niekde v piatom ťahu, ale náš hráč konštatoval, že prišiel si zahrať a tak hral ďalej. Tiež to tam vyzeralo všelijako, ale na konci z toho bola korektná pešiakova remíza a tak sa zápas skončil výsledkom 4:4.

  Chcem sa poďakovať každému z tímu, kto na zápas išiel a či už bodoval alebo nie, k tejto podľa mňa výbornej remíze prispel. Remizovať so 7 hráčmi si myslím je veľký úspech obzvlášť so silným Tvrdošínom.

Miroslav Revaj

Komentáre

Comments 2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *