Vlčnovský šachový festival 2018

Po úspešnom Bzinskom šachovom festivale sme boli našimi českými priateľmi pozvaní na šachový festival do Vlčnova. Zo začiatku to vyzeralo na 2 plné autá, ale viete ako to chodí. Jeden má oslavu, druhý má dovolenku, tretiemu sa nie celkom chce, štvrtému “vŕzga” partnerka…. A tak sme sa nakoniec zmestili do jedného auta. V piatok o pol štvrtej bol zraz “pred Novinárom” a hneď v úvode sa už aj tak oklieštená zostava mala ešte o niečo zcvrknúť. To by však nemohlo ísť o nášho Ambyho. Ten si v robote asi 15 minút pred koncom šichty nešťastne zlomil nohu!!!  99% z nás by to vzdala. Nie však náš Ambo! Poprosil Ďura Pechu, či by pre neho nezašiel do nemocnice, mne zavolal, že bude chvíľu meškať, a tak sme nakoniec do Vlčnova s polhodinovým meškaním vyrazili všetci. Menovite Ambo, Juraj Pecho a jeho Aďuša, Jano Péter a Vladimír Salva. Do Vlčnova sme to, ale s odretými ušami stihli a prednášku IM Dávida Kaňovského o rôznofarebných strelcoch sme si mohli vychutnať od začiatku. V ten večer ešte nasledovala simultánka s GM Štepánom Žilkom, ktorý nám však ukázal kde je kvalita a nedaroval nám ani bod. No a samozrejme, keďže sa čapovalo pivko a rozlievala domáca slivovica či hruškovica, spať sme išli až okolo druhej. Na miestnej vlčnovskej ubytovni TJ, pri futbalovom štadióne, kde sme boli ubytovaní, bolo úplne super. A ešte o to viac, že sme boli na jednej izbe a deň sme mohli zakončiť fľašou vína z Ambových tajných zásob. Potom Aďuša už len počúvala preteky v chrápaní, ktoré som vraj vyhral.

Druhý deň bol teda ťažký. Navyše prednáška GM Štepána Žilku o vežových koncovkách nás poniektorých tak zmorila, že sme si museli dať krátkeho šlofíka, či na izbe, alebo v aute. Druhú prednášku sme však už absolvovali v plnej zostave. A bola opäť skvelá. Bola totiž o nám známom špičkovom amatérovi Peťovi Kapustovi (minuloročnom víťazovi ORAVA open). Na jeho partiách nám IM Peter Pisk ukazoval silné, ale aj slabé stránky Peťa Kapustu. Nasledovala simultánka, kde sa Peter Pisk striedal s Peťom Kapustom čo bolo niekedy dosť komické, lebo jeden na druhého “nadávali” čo to zahrali až nakoniec to musel Peťo Pisk dohrať sám. No a Ambo s Janom Péterom sa nedali zahanbiť a vybojovali cennú remízu. Už mierne spoločensky unavení sme na záver hrali bleskový turnaj (3 min + 0 sek.), počas ktorého sme s domácimi degustovali špičkovú domácu slivovicu a hruškovicu (ročník 2009), či miestni junáci presviedčali naše krásne slovenské devy o tom, ako bozky predlžujú život. Počas celých dní sme si mohli dať skvelú klobásku, rezeň ako svet, či mäsovú roládu. Chýbali dokonca už len asi 2 kolá, keď niekto zmazal výsledky, (prisahám, že ja som to nebol), a turnaj sa nakoniec nedohral. Ale to vôbec nevadilo. Aspoň sme išli podobne ako noc pred tým spať “už” o druhej a ako tak sa dať do poriadku na prednášku GM Róberta Cveka.

V nedeľu Robo opäť nesklamal a bol skvelý. Prednáška nemala nejakú vopred určenú tému, hovorilo sa viac-menej o práci za šachovnicou, psychikou, psychológiou a hlavne sústredení na partiu, čo Robo ešte okorenil pár skvelými diagramami, (tie môžete pozrieť na vlčnovskom webe: http://www.sachyvlcnov.cz/2018/09/11/prednasky-ve-vlcnove-ukazky-robert-cvek/#more-7557) príhodami, skúsenosťami… No a kto by si nechal újsť si zahrať s GM? Robo ťahal tak rýchlo, že niekedy do časového stresu dostával aj nás. Ale ani to nám nemohlo pokaziť radosť z pekného úspechu. Jeho prezentácia padla na úrodnú pôdu a za šachovnicou sme pracovali ako včeličky. Hviezdou dňa sa stal náš Ambo, ktorý ako jediný Roba porazil, čím si vyslúžil zaslúžené ovácie. No a remízu ešte vybojoval Juraj Pecho a šokujúco o takmer tisícku slabší Vladimír Salva. (Všetky okomentované partie snáď v niektorom nasledujúcom článku).

Ono sa po náročnom pracovnom týždni z pohodlia domova odchádza dosť ťažko, ale myslím, že môžem za všetkých povedať, že vôbec neľutujeme. Skvelé prednášky navyše v ľúbozvučnej češtine. Simultánky s veľmajstrami, čapované pivko, skvelá domáca pálenka či burčiak, klobáska a všetky tie dobroty. Veľké veľké “ĎAKUJEM” všetkým domácim, že sa o nás tak krásne postarali, Peťovi Koutnému za pozvanie, prednášajúcim a všetkým, vďaka ktorým to bol jeden skvelý víkend.

Vladimír Salva

Komentáre

Comments 1

  • no ja osobne som rá, že akcia dopadla super, a veľké klobúkom dole pred našim Ambom, že naprieh handicapu a isto aj bolesti absolvoval tento výlet, a odmenou mu bola výhra s Robom Cvekom, čo sa isto neprihodí len tak kedykoľvek……..:) Veríme, že Roba “zlomíme” na nejakú našu akciu na Oravienke, nakoľko jeho víkendová bilancia s bzincami veru nevyzerá “ružovo”………:) 🙂 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *