Víťazstvo v 5.lige na Liptove

Túto nedeľu sme opäť cestovali do Liptovského Mikuláša, postačilo nám však len jedno auto. Čakal nás opäť súboj, tentoraz v piatej lige, proti juniorom z LŠŠ. Musím však ešte na úvod napísať, že reálne hrozilo, že sa zápas neodohrá. Viacero hráčov zo súpisky sa mi ospravedlnilo pre rôzne iné povinnosti či chorobu. Už som sa v piatok chystal telefonovať organizačnému pracovníkovi nášho súpera a poprosiť ho o odloženie tohto zápasu, ale napokon nás mohol posilniť Juraj Baričák a tak sme mohli na zápas vycestovať. Bolo nám úplne jasné, že nás nečaká nič ľahké, to aké je ťažké hrať proti veľmi talentovaným deťom z LŠŠ sme sa viacerí presvedčili minulú nedeľu v 4. lige, nič sme teda nepodcenili.

Pri príchode do hracej miestnosti nás čakali hneď štyria mladíci z minulého vzájomného štvrtoligového zápasu a tak si dvaja hráči (Juraj a Vlado) dali so svojim súperom odvetu z minulého zápasu. Ako prvý v tomto stretnutí dohral Andrej Zoššák na piatej šachovnici. Jeho súper Tomáš Horňáček ešte nechodí do školy a tak sa ešte nenaučil čítať a písať. Aj napriek tomu je však už hráčom šachu a má obrovský potenciál rásť šachovo ďalej. Viac menej to bola pre Andreja povinná jazda, ale nič nepodcenil a hral veľmi zodpovedne. Získal viacero figúr a na konci dal súperovi mat.

Ako druhý dohral v tomto zápase Stano Lacko, ktorému sa tiež podarilo vyhrať. Stano hral s mojím súperom zo 4.ligy Šimonom Sotnikom, podarilo sa mu získať figúru s dvoma pešiakmi a na konci mu súper ešte vošiel do ďalšej vidličky a radšej sa už vzdal. Stano však po zápase priznal, že to nebola ľahká parita a dosť sa natrápil a nebyť hrubej chyby súpera, kto vie ako by to dopadlo. Tretia partia sa skončila na prvej šachovnici. Juro Baričák doslova ušiel hrobárovi z lopaty, možno lepšie povedané už ho aj zahrabávali. Pozerám sa na šachovnicu a Ďuri nemá dve figúry. Potom už nemal len jednu a nakoniec sa to vyrovnalo. Vo vyrovnanej pozícii ponúkol Juraj remízu a jeho súper Aurel Papay ju vzal, keďže už tam nebolo čo vymyslieť. Od tohto momentu bolo jasné, že v tomto zápase aspoň remizujeme.

Ako predposledný som ukončil partiu ja na štvrtej šachovnici. Mojim súperom bol Alex Moravčík, s ním hral vtedy v 4. lige Andrej Zoššák. Od úvodu som videl, že šachové otvorenie ovládla Alex výborne a hral presné ťahy, veľmi dobre posúval aj pešiakov dopredu. Zrazu mi zahral ťah na výmenu dám. Porozmýšľal som a nevidel som žiadnu hrozbu, tak som k výmene pristúpil. Čo sa však ukázalo ďalej, nedopočítal som do konca a napokon mi padol pešiak. V tomto momente sa Alex dostal do lepšej pozície, ale nevzdal som sa a bojoval som ďalej. Následne mi Alex dobrovoľne vošiel do väzby a po mojom šachu prišiel o strelca, čím som získal figúru, čo však môj súper kompenzoval ďalším pešiakom. Postavenie na šachovnici bolo potom ďalej kadejaké. Alex tlačil pešiakov dopredu, mal veľmi dobre osadeného koňa. Rátal som a rátal a nevidel som cestu za víťazstvom, ba do konca možno hrozilo, že by som to aj prehral, keby sa jeho pešiaci rozbiehali ďalej. Vôbec som si nebol istý čo mám s touto partiou robiť ďalej, čo ťahať, musím sa priznať, dlho som nemal takú partiu, kde som nevedel čo robiť a tak som ponúkol remízu. Alex ju napokon prijal. Potom sme to skúšali hrať ďalej a ak by hral tie ťahy čo mi ukazoval, tak by som asi vyhral. To som však v tom momente nemohol vedieť ako bude hrať a tak napokon remíza bol dobrý výsledok.

Úplne posledný dohrával oslávenec (čo som vôbec nevedel a dozvedel som sa to až doma) Vladko Salva na druhej doske s Michalom Procházkom. Tak ako aj minulú nedeľu, tak aj túto sa medzi nimi zrodila remíza. Vlado ju najprv v závere ponúkol, ale Michal ju odmietol, pretože ešte mal nejaké tie možnosti, kde by to mohol strhnúť na svoju stranu. Vlado však všetko správne pokryl a postavil, následne už keď bola remíza jasná tak na ňu Michal kývol.

Toto stretnutie sme tak vyhrali 3,5:1,5 ale víťazstvo sa nerodilo ľahko. Áno, pri pohľade na ELO našich súperov to vyzerá, že sme tam mali jednoznačne zvíťaziť, ale som názoru, že toto nie je ich reálne ELO a určite už hrajú na oveľa vyššej úrovni. Kto vie, možno za rok/za dva už ich súpermi budú naši silnejší hráči vo vyšších súťažiach a možno sa takisto natrápia. V piatej lige nám de facto o nič nejde, keďže nie je kam vypadnúť. Hráme ju preto, aby sme si každí z chuti zahrali a dostali šancu hráči, ktorí vo vyšších súťažiach toľko toho neodohrajú. Zatiaľ máme na svojom konte 1 výhru, 1 remízu a 1 prehru.

Šachový program nášho klubu pokračuje ďalšiu nedeľu. Čaká nás domáci súboj v 4. lige proti Liptovským Sliačom.

                                                                                                          Miroslav Revaj

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *