Víkendové súboje na Liptove v tretej lige

Tento víkend pokračovala tretia liga ôsmim a deviatym kolom. Prakticky nám už v tejto súťaži o nič nejde, keďže vypadávame z druhej ligy a dve mužstvá v tretej lige nebudeme stavať, ale minimálne dohrať so cťou túto súťaž by sme chceli.

Ako už hovorí nadpis tohto článku, tak sme cestovali na Liptov. V sobotu to bolo do Liptovského Hrádku a v nedeľu do mesta, ktoré Slovensku prinieslo najviac olympijských medailí – Liptovský Mikuláš. Z tohto dvojzápasu sme napokon získali tri body, čo môžeme hodnotiť ako úspech.

Tri body sme získali v sobotu v súboji s Liptovským Hrádkom. Základom tohto úspechu bolo, že sme na zápas prišli s 8 hráčmi. Najprv to však vyzeralo, že budeme len 7, ale napokon nás ráno ešte posilnil Ďuro Pecho a mohli sme vycestovať. Ako prvý v tomto zápase dohral veľmi rýchlo Roman Hrnčiar na prvej doske, keď podľahol Lacovi Bartekovi. Hrala sa španielska hra, ktorú Roman vôbec nepozná a pri takto silných súperoch sa to hrá potom veľmi ťažko.

Ako druhý dohral Vlado Salva, ktorý vo vyrovnanej pozícii ponúkol súperovi Branislavovi Javorovi remízu a on ju po konzultácii prijal. Ďalej nasledovali naše víťazstvá. Vlado Huba pokračuje vo výbornej forme a zvládol ťažký záver partie s Jánom Zemanom, odmietol ponuky remízy a partiu dotiahol do víťazného konca. Druhý celý bod pridal Jakub Homolka a s tým nerátal zrejme nikto, ani sám Jakub. Partiu mal totižto prehratú a ešte si to celé zhoršil katastrofálnym ťahom, na ktorý však súper odpovedal ešte viac katastrofálne a na celú miestnosť sme mohli počuť ostrejšie slová domácich hráčov. Jakub mi spomínal, že v analýze stál od -2 cez -6 až po +6. Bola to veru divoká partia, domáci hráč Vladimír Slahučka bol veľmi sklamaný, pretože zrejme na tejto šachovnici sa celý zápas zlomil.

Tretí celý bod pre Bziny pridal Ďuro Pecho, ktorý tak po svojom návrate pokračuje vo výbornej forme. Súperovi Ladislavovi Staroňovi nedal najmenšiu šancu a na záver partie bolo radosť pozerať. Polboda, ktorý znamenal pre nás minimálne remízu v tomto zápase pridal Anton Šingliar. Doktor bol však po partii s Viliamom Žiaranom sklamaný, keďže mal kvalitu a lepšie postavenie, ale nejako sa to pokazilo a skončilo to remízou, z hľadiska výsledku to napokon nevadilo.

Ako predposledný som dohrával ja na poslednej šachovnici so Slavomírom Slosiarom. Odohral som veľmi zaujímavú partiu, v ktorej som musel však kapitulovať. Záver partie bola pešiaková koncovka s rovnakými strelcami, ale mal som o pešiaka menej. Analýza v programe však ukázala, že postavenie bolo 0! Opticky to tak aj na šachovnici vyzeralo, ale musím otvorene povedať, na udržanie remízy to chcelo zrejme silnejšieho hráča, než som ja. Súper sa však tiež trápil v koncovke, ale napokon cestu za víťazstvom našiel.

Z Liptovského Hrádku odchádzalo druhého auto približne o 14:30. Poslednú, dlhú a náročnú partiu dohrával Ľubo Molnár so Štefanom Bračokom. Aj toto bola veľmi divoká partia, z ktorej však ako víťaz vzišiel náš hráč a tak sa zápas skončil výsledkom 5:3 pre nás. Domáci šachista tvrdo bojoval, pretože keby zvíťazil, zápas sa skončí remízou. Navyše, Liptovský Hrádok stále bojuje o záchranu.

Na nedeľný zápas do Mikuláša sme žiaľ vycestovali len 6. Dopredu sme sa nevzdávali, ale asi každý tušil, že šanca na dobrý výsledok je malá. Proti nám nastúpili s výnimkou prvej šachovnice mladí šachisti až deti, ktoré každý deň trénujú, poctivo sa pripravujú na každú paritu, študujú teóriu a podobne, skrátka postrach každého šachistu. Veľmi rýchlo som to pocítil ja na šiestej šachovnici. Môj malý súper Martin Gollner to síce nehral úplne korektne, ale ja neznalý toho čo sme hrali som to nezahral správne a tak som musel kapitulovať. Tento víkend nemal úspešný ani Roman Hrnčiar, ktorý si dal repete z druhej ligy proti Martinovi Maďarovi, partiu však znova prehral. Anton Šingliar na druhej doske dal za remízu s Adamom Ďuricom, druhý nerozhodný výsledok pridal Vlado Salva s Tomášom Kossuthom. Vlado mal síce pešiaka navrch, ale bola to remízová koncovka. Jedno auto sme už cestovali domov a tak sme záver partií Ľuba Molnára s Michalom Tomčíkom a Jakuba Homolu s Marekom Tobiasom Janíkom nevideli. Ľubo napokon remizoval a Jakubovi sa opäť podarilo vyhrať, čiže náš kapitán mal úspešný víkend.

Tento rok je tretia liga nesmierne vyrovnaná. Rozdiel medzi tretím tímom a posledným je len 4 body! To teda jednoznačne nasvedčuje tomu, že záverečné dvojkolo bude veľmi napínavé, pôjde o každý jeden bod, rozhodovať bude každá jedna partia.

Ako som však už spomínal v úvode článku, nám je to de facto jedno. Momentálne sme na 10. mieste s 10 bodmi. Posledné dva zápasy odohráme doma, a to s Ružomberkom a s Liptovskou Štiavnicou. Určite sa pokúsime v týchto zápasoch bodovať a rozlúčiť sa so sezónou čo najlepšie.

Miroslav Revaj

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *