V.liga, KTK Liptovský Mikuláš – OŠK Bziny “C”, 3:2. Trpká prehra s chuťou víťazstva.

Matematika a prepočty pred dnešným posledným kolom v piatej lige boli neúprosné. Adepti na postup OŠK Bziny, KTK Liptovský Mikuláš, Zakamenné, Važec ( ten len miešal karty ) si to rozdali v priamych súbojoch. Postup mali garantovaný len prví dvaja, a rozhodovalo skóre a vzájomný zápas.

My sme sa vybrali na dnešný zápas v „ zostave snov“ a s jednoznačným cieľom vyhrať resp.  minimálne remizovať, čo by nám garantovalo prvú postupovú priečku a honor prvého miesta v súťaži.

Tomu sme podrobili taktiku, na prvých doskách vyhrať, a na zvyšných troch uhráme minimálne pol bod.

Tak sme začali, a Tono na jednotke v cca 24 ťahoch svojho súpera dostal do kolien, a zdalo sa byť všetko jasné. Hneď následne som ja vo výmennej francúzskej ( naschvál som do toho šiel ) dal remízu, a všetko sa zdalo byť podľa plánu. Svaťo Hoferek následne voči našemu Kubovi nekorektne obetil figúru a vyzeralo to úplne, akože úplne dľa plánov…….Ale….alebo ako by riekol Englishman BUT……..Jedna dve lastovičky leto nerobia, a hrá sa do konca…….A začali sa diať veci v skutku nevídané…..

Kubo napriek tomu, že mal niekoľko možností ako úspešne brániť útok bieleho po obeti zvolil ten najhorší možný variant obrany a kapituloval…..vyrovnané….Na piatej doske Vlado príde v otvorení o pešiačika, všetko sa pomení a pešcová koncovka pre Vlada vyzerá katastroficky, v žiadnom prípade na výhru, akurát pri súperovej chybe snáď na remízku. Vlado využíva silu c-pešiaka a po súperovom postavení dámy sa zabetónujes kráľom pri svojom c – pešiačikovi na siedmej rade, a čaká či súper niečo vymyslí. A veru „vymyslel“ keď namiesto toho aby Vladovho nebezpečného pešiaka dobral svojím kráľom ( nevidel ) a namiesto výherného ťahu K k pešiakovi, potiahne dámou a Vlado prežil klinickú smrť…..Potom to Vlado už ustojí a večným šachom získava potrebný polbod.

Dohráva sa na druhej doske v súboji kapitánov ( nie Dankov……:) a ani plukovníkov ), ale Ďuri Pecho vs Vilo Žiaran a veru súboj na ostrie noža. Napätie sa dá krájať, ja, Hafiňák a Svaťo Hoferek márne hľadáme kontakt na hráčov Zakamenného, žeby sme zistili ako hrali ( ich prehra = postupujeme spolu s KTK nezávisle na tom ako dopadne posledná partia, akurát z ktorého miesta, a ak Zakamenné vyhralo, nuž hrá sa teraz o všetko, byť či nebyť v IV. lige riekol by šachový Hamlet, nám stačí remíza, KTK musí vyhrať ), a v tomto kontexte veru partia aj pokračuje. A čas beží……Všetci beháme hore dole, samozrejme po tichu, sledujeme čo sa deje, podchvíľou sme vonku raz jeden či druhý a debatujeme kto to ide vyhrať……..A…Ďuri neustál nápor súpera a asi po dvoch hodinách v dohrávke kapituluje, čo znamená jedno……KTK víťazí a postupuje z prvého miesta a my sa môžeme ísť akurát pomodliť do kostola, za prehru chalanov  zo Zakamenného vo Važci…..Cesta domov sa niesla v duchu neustáleho monitorivania internetu či už náhodou nie sú nahodené výsledky, ale nič…..Konečného verdiktu sme sa dočkali až U Novinára, keď naskočili výsledky a Važec nám pomohol, porazil Zakamenné 3,5 – 1,5 a mohli sme oslavovať postup z druhého miesta.

Čo dodať na záver? Nuž postúpili sme, ale s odretými ušami, cieľ sme splnili, ale veru žiadna sláva to nebola. Počas sezóny si každý vybral svoju čiernu chvíľku, ale asi sme si postup zaslúžili. Na druhej strane, máme o čom premýšľať, lebo v IV. lige by tieto výkony veru na dobré umiestnenie asi nestačili.

Juraj Baričák

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *