V Dolnom Kubíne pútal pozornosť slepý šachista Milovníci kráľovskej hry zorganizovali nový turnaj na Orave.

V oravskom MY bol uverejnený článok o našom gäcelskom turnaji, ktorý uverejňujeme v plnom znení : my orava

 Keď som sa pred niekoľkými rokmi pýtal dolnokubínskych šachistov, čo robia v lete, povedali mi, že chodia po turnajoch a pripravujú sa na ďalšiu sezónu. Chystali na Oravskú priehradu, kde sa niekoľko rokov pravidelne stretávali. Naposledy ich tam bola rovná stovka.

No a keďže sa stretnutia v prostredí Oravskej priehrady z organizačných dôvodov konať prestali, rozhodli sa, že nebudú sedieť so založenými rukami a skúsia niečo podobné zorganizovať aj v okolí Dolného Kubína. Za zmienku v tejto súvislosti stojí aj fakt, že drvivá väčšina kubínskych šachistov sa medzičasom usadila na Bzinách a vznikol tak samostatný šachový klub OŠK Bziny.

Takmer šesťdesiatka šachistov nielen zo Slovenska, ale aj zo susedných Čiech a Poľska si v priestoroch kempu na Gäceli zmerala svoje sily 2. a 4. augusta. Prvý ročník turnaja s názvom FIDE Open Gäceľ bol rozdelený do siedmich kôl – šachových partií. Každá partia trvala hodinu. Stalo sa, že sa posledná partia na konci časovo trochu natiahla. Podľa slov rozhodcu Jakuba Homolku sa to na turnajoch stáva bežne.

Samotný turnaj neprebiehal systémom každý s každým, ako by mnohí čakali. Pred každým kolom prebehlo rozlosovanie jednotlivých partií. Takže sa mohlo stať, že si medzi sebou zahrali aj kluboví spoluhráči. Tak sa to stalo šachistom zo Spišskej Novej Vsi. Za šachovnicou sa stretli takmer všetci.

Hráči sa počas partie voľne pohybovali, na terase zasadačky sa konverzovalo. Len si bolo treba ustrážiť čas na hodinách. V miestnosti však už bolo hrobové ticho. Miestami som mal pocit, že najväčší hluk robí uzávierka môjho fotoaparátu.

Slepý šachista

Nevidiaceho Košičana Antona Andráša zo šachového klubu TJ Slávia Košice som si všimol po príchode do kempu. Spočiatku som si myslel, že je tam ubytovaný. Takže som mu nevenoval takmer žiadnu pozornosť.

Keď som ho však zbadal sedieť za šachovnicou číslo 30, podišiel som bližšie a opýtal som sa, či si môžem zblízka pozrieť jeho šachovnicu s dierkami. „Však ste ešte nestretli nevidiaceho šachistu?“ opýtal sa ma. Na terase mi porozprával, ako sa vrátil k šachu po 15 rokoch. V minulosti sa dokonca venoval atletike, šprintu na sto metrov.

Anton síce s tromi bodmi obsadil na prvý pohľad nelichotivú 39. priečku. Súperom však nič nedal zadarmo. Samotná hra prebiehala tak, že si vzájomne so súperom hlásili svoje ťahy. Anton tak vedel nahmatať postavenie jednotlivých figúr na svojej šachovnici. Kde je vôľa, tam je cesta. Nič iné sa na adresu tohto veselého päťdesiatnika ani povedať nedá. 

Z našich si najlepšie počínal Ľuboš Molnár z OŠK Bziny. S piatimi bodmi skončil na peknom piatom mieste. Z dievčat sa najlepšie darilo poľskej šachistke Martyne Starosta. Tá obsadila deviatu priečku a odniesla si z turnaja 4,5 bodu. Najmladším účastníkom turnaja bol iba päťročný Dávidko Kľuska z Oravskej šachovej školy.

Absolútnym víťazom prvého ročníka turnaja FIDE Open Gäceľ sa s celkovým počtom šesť bodov stal Marián Hoták z klubu MŠK Spišská Nová Ves.

Boris Hrudál

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *