Úspešný štart tretej ligy

Tento víkend sa začal nový ročník 3. ligy C1 a naše družstvo čakali dva „domáce“ zápasy. Slovo domáce som dal do úvodzoviek, pretože opäť sme nemohli pre vyťaženosť kultúrneho domu na Bzinách hrať tam a tak sme sa presunuli do známej peknej miestnosti v Párnici. Zostavu pre obidva dni skladal organizačný pracovník Jakub Homolka a zo zostavy spolu aj s ním vypadlo pár opôr. Ukázalo sa však, že keď náhradníci dostanú šancu, tak sa jej vedia chytiť a všetkých 8 hráčov v sobotu a aj 8 hráčov v nedeľu sa pričinilo o úspešný štart do nového ročníka.

Poďme najprv k sobote. Toto stretnutie sme odohrali s nováčikom súťaže Višňové, ktoré malo vo svojich radoch silné mená, ale nepricestovali s poľskými oporami a tak boli v sobotu šance vyrovnané, možno si dovolím tvrdiť, že predsa len bolo Višňové v tomto zápase miernym favoritom. Ako prvý dohral v tomto zápase na siedmej šachovnici Pali Druska, ktorý si tak napravil chuť po minulej prehre vo štvrtej lige. Zápas sa ešte ani poriadne nezačal a zrazu vidíme, že Pali získava celú vežu. Od tohto momentu už Pali prebral iniciatívu hry a v pohode to dotiahol do víťazného konca. Asi minútu po ňom končí partia na štvrtej doske s nerozhodným výsledkom. Jano Péter dal rýchlu remízu a išiel domov. Niektorí tvrdili, či to nebolo predčasné, ale napokon práve ten polbod pomohol. Hodinu a 45 minút sme čakali na ďalšie výsledky. Na prvej šachovnici Roman Hrnčiar nestačil na Petra Adamka. Hosťujúci hráč dal obeť kvality za väčší tlak a ten napokon náš Roman nemohol ustáť.

Krátko po ňom dohráva svoju partiu Vlado Salva a opäť celý bod putoval do tábora hostí. Od úvodu bol Vlado pod tlakom, aj keď to potom vyzeralo, že sa z neho dostane. Napokon však súperove figúry a pešiaci rýchlo postupovali dopredu a pod tlakom sa už Vlado vzdal. Od tohto momentu bolo jasné, že sa začína tvrdý boj. Druhý celý bod pre Bziny pridáva Anton Šingliar, ktorý krásne zahral náročnú koncovku a súper sa už v bezradnej pozícii musel vzdať. Naša ďalšia opora Peter Ambrózi rovnako nesklamala a Ambo pridáva ďalší celý bod pre Bziny. Jeho súper to ešte už v prehratej pozícii skúšal hrať a dúfal že bude Amba stále šachovať, ale Ambo pár šachov ustál a následne sa súper musel vzdať.

Víťazstvo Bzín v tomto zápase spečatil Ďuri Pecho. Odohral veľmi ťažkú partiu, ale po zisku pešiaka som veril, že Ďuri ukáže svoju kvalitu a dokáže partiu vyhrať. Napokon potlačil pešiaka až na horné rady a súper sa musel vzdať. Ako posledný (opäť) dohrával Martin Rídzi. Naša veľká nádej to zahrala výborne a vyzeralo to na Martinovu výhru. Až súper zrazu vykúzlil neuveriteľný ťah, z ktorého takmer spadol na zadok aj Peťo Adamko. Martin musel dať dámu za tri figúry, mal k tomu ale dvoch pešiakov. Potom to však začalo vyzerať všelijako, v závere opäť možno na výhru pre Martina, ale súper našiel večný šach. Martin bol troška sklamaný, ale ja na to dôvod nevidím.

Nad Višnovím sme teda zvíťazili 5:3 a v nedeľu nás čakalo Turie. Oproti sobote sa zostava mierne pozmenila. Nastúpiť nemohli Ďuri Pecho a Pali Druska. Ich miesta zaujali ich menovci a to Ďuri Baričák a Pali Murín. Ten kto posledný v sobotu dohrával tak v nedeľu dohral ako prvý. Martin Rídzi pokračuje vo vynikajúcej forme a zdrvujúco poráža svojho súpera, keď najprv získava kvalitu, následne pešiakov a ďalšiu figúru. Keď už súperovi na šachovnici skoro nič nezostalo, tak sa radšej vzdal. Aj súperi sa ma po zápase na Martina boli pýtať, či to reálne má ELO 1000. Vysvetlil som im teda ako sa veci majú. Všetci veríme, že Martin bude v tejto forme pokračovať.

Na ďalší výsledok sme museli troška dlhšie počkať. Vladko Salva bol po sobote trocha demotivovaný a vravel mi, nech idem hrať radšej ja. Možno aj moje povzbudzujúce slová mu trocha pomohli a svoju partiu aspoň remizoval. Po partii však nebol moc veselý, pretože mi hovoril že stál určite lepšie a mal to hrať na výhru. Ja si však myslím, že jeho polbod nám veľmi pomohol a určite lepšie, ako keby v závere spraví nejakú chybu a prehral by. Krátko nato prichádza trocha prekvapivý moment. Tóno Šingliar podáva ruku súperovi a vzdáva sa. Nuž, aj majster tesár sa sem tam utne. Doktor nerozhoral partiu moc dobre, dostal sa aj do časovej tiesne, v jeho horšej pozícii mu súper ponuku remízy odmietol a dotiahol to do úspešného konca. Nevadí, nie vždy musí všetko stáť na Tónovi a sem tam musia zabrať aj iní, práve preto sme jeden tím, bojujeme každý za každého.

Vynikajúci víkend má za sebou Ambo. Aj v nedeľu dokázal zdrvujúcim tlakom poraziť svojho súpera a veselý tak mohol potom ísť domov. Od začiatku bolo vidno, že si s bielymi figúrami Ambo verí a zahájil veľkú ofenzívu, ktorá sa mu vyplatila a aj Ambo pokračuje v novej sezóne vo výbornej forme. Po dlhšej pauze nastúpil za nás Pali Murín, za čo mu určite ďakujeme, že prišiel a určite budeme radi, keby sa vrátil k pravidelnému hraniu šachu za naše farby. Táto partia mu však nevyšla, postupne začal strácať pešiakov v závere a veľký tlak súpera už neustál.

Následne však prichádza svetlý moment a myslím si že všetci sme si ho aj želali. Ďuri Baričák sa konečne chytil a dokázal svoju partiu vyhrať, keď získal v závere celú vežu a ešte si súpera vychutnal do matu. Veríme, že nabudúce Ďuri na túto partiu nadviaže a opäť sa mu začne dariť. Ťažkú partiu na prvej doske hral Roman Hrnčiar proti silnej súperke. Nevyzeralo to veru s Romanom ružovo, ale súperka v rozhodujúcej chvíli nezahrala správny ťah vedúci k výhre a Roman napokon udržal remízu, ktorá nám zaručila už istotu, že v tomto zápase neprehráme.

Všetko sa tak rozhodovalo na štvrtej šachovnici v ružomberskom derby. Za hostí nastúpil Ján Mydliar a s našim Jánom Péterom zviedol veľmi náročnú partiu. Dúfali sme, že to náš Jano udrží na remízu, ba do konca to miestami vyzeralo aj na výhru, ale súper bol zrejme silno motivovaný tým, že musí vyhrať a napokon pred stratou vežy sa musel Jano vzdať a zápas skončil nerozhodným výsledkom 4:4.

Myslím si, že sme zaznamenali určite úspešný štart do tretej ligy. Treba konštatovať, že nenastúpili všetci hráči, ktorí by mali tvoriť stabilnú kostru v tretej lige a aj napriek tomu sme z dvoch zápasov vyťažili 4 body. Určite aj súper nenastúpil v najsilnejšom zložení, ale dôležité body sme získali a uvidíme, ako sa to v tretej lige bude vyvíjať ďalej. Priorita je túto ligu udržať, určite nemôžeme mať hneď nejaké mega silácke reči, ťažší súperi nás ešte len čakajú.

Na krátku dobu si od šachu oddýchneme, keďže sa blížia sviatky. Najbližšie nás 6. novembra čaká štvrtá liga, vycestujeme do Ružomberka. Tretia liga bude ďalej pokračovať až v decembri, v piatej lige sa predstavíme 13. novembra.

Miroslav Revaj

 

Komentáre

Comments 1

  • Pri tejto príležitosti by sa patrilo poďakovať organizačným pracovníkom, ale hlavne Mirkovi Revajovi za obetu, že to skvele aj s Romanon pripravil a celé dva dni rozhodoval a bol tam s nami bez toho aby si zahral. Kubo namiešal skvelú zostavu a nedá si nevšimnúť skvelú Ambovu formu a vynikajúcu poslednú šachovnicu s Martinom Rídzim. Obaja to hrajú vynikajúco.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *