Tesné víťazstvo nad Liskovou = druhé miesto v IV. lige!

Dňa 21.6.2020 sme na Bzinách odohrali posledné kolo tohto ročníka 4. ligy C12. Naposledy sme za štvrtoligové šachovnice usadli v predohrávanom kole 1.3.2020, koronavírus nás teda odstavil od možnosti odohrať posledné kolo v pôvodnom termíne a tak sme netradične až v lete dohrávali ligovú súťaž. Týždeň pred tým sa odohrala aj tretia liga, ktorú sme úspešne zachránili a tak nebolo potrebné, aby sme nastúpili v čo najlepšej zostave, Jakub Homolka chcel dať podľa možností šancu hráčom, ktorí odohrali menej zápasov. Z prvej osmičky napokon absentovali len Peter Haluška a Pavol Knaperek. Posilnil nás však Ľubo Molnár a nechýbali tratičné opory ako Anton Šingliar, Juraj Pecho, Jakub Homolka, Juraj Baričák či Vlado Salva, zostavu doplnili Stano Lacko a Miroslav Revaj.

Našim súperom v záverečnom kole tejto súťaže bola Lisková, podobne tomu bolo aj v minulej sezóne. Vtedy sme hrali u nich a bol to boj o konečné tretie miesto, v oklieštenej zostave sme ho napokon nevybojovali. Po dlhšom čase Lisková zavítala k nám a tentokrát sme bojovali o druhé miesto.  Ako som v úvode článku spomenul, tretia liga bola zachránená a mohli sme tak hrať uvoľnenejšie, tým však nechcem povedať, že sme riadne nebojovali a ambícia skončíť na druhom miesto tu určite bola. Tú však mala aj Lisková a tak sa očakával tvrdý boj.

Súper prišiel na stretnutie v krátkom predstihu, o 9:30 sme to potom s Jakubom zahájili. Ako prvý dohral svoju partiu Juraj Baričák, ktorý ako jediný odohral všetky kolá. S Ladislavom Demkom hral ostrú pozíciu, v ktorej napokon síce získal kvalitu, ale podľa doktora to bolo zdechlé. Súper však Ďurimu po chybe odovzdal dámu a tak sa zrodil náš prvý bod. Krátko potom svoj prvý bod v tomto zápase získala aj Lisková. Náš kapitán a organizačný pracovník Jakub Homolka bol vyburcovaný, aby hral tvrdšie a agresívnejšie. Jakub chcel svoju partiu vyhrať, ale napokon Jozefovi Mrvovi podľahol. Do vedenia nás potom dostal Ďuro Pecho, keď porazil veľmi silného Bohuslava Muríňa svojou typickou hrou. Potom prichádzali nerozhodné výsledky.

O ten prvý sa postarala prvá šachovnica, kde sa konal veľký súboj medzi Antonom Šingliarom a Jurajom Kučerom. Že to skončilo remízou, asi nikoho neprekvapilo, veď obaja sa poznajú celý život, ale nebola to žiadna niekoľko ťahová remízka. Snažili sa hrať na víťazstvo, ale skončilo to teda očakávanou remízou. Polboda pridal aj Stano Lacko na siedmej doske, keď mal oproti nemu silnejšieho súpera Mateja Liskovca. Ako ukázala aj analýza, stále to bolo remízove z oboch strán a Stano bol určite s takýmto výsledkom spokojný. O posledný nerozhodný výsledok sa potom postaral aj Vlado Salva. V partii s Kristiánom Demkom nestál v zrovna ideálnej pozícii, ale ako sám povedal bolo to upchaté a zabetónované z oboch strán, plný počet pešiakov a tak nebol dôvod, neprijať súperovu ponuku na remízu.

Posledná partia posledného kola rozhodla o konečnom druhom mieste pre náš tím.

Rozhodunite celého zápasu sa tak uskutočnilo na zvyšných dvoch doskách.  Ja som na osmičke síce bojoval dlho a vytrápil som trocha mladého Samuela Jurgoša, ale pozične som stál veľmi zle, pustil som súperovi linku a pešiakovku už Samuel vyhral (osobne s mojou sezónou moc spokojný nie som, ale zhodnotenie nechám na Jakubovi). Priebežný stav bol teda 3,5:3,5 a tak o celkovom osude sa rozhodovalo na druhej doske a ako povedal Vlado, v poslednej partii posledného kola. Ľuboš Molnár a Andrej Mikušiak sa dostali do časovky, ktorú Ľubo zvládol fantasticky, získal kvalitu a potom aj celú vežu. Súper to ešte skúšal chvíľu hrať v snahe že by presadil pešiakov, ale to už možné nebolo a tak sme zvíťazili nad Liskovou 4,5:3,5!

Táto výhra znamená, že sme súťaž ukončil na krásnom druhom mieste! Za prvým Ružomberkom sme zaostali len o 3 body. Celkové hodnotenie tejto súťaže nechám na Jakubovi, ktorý o tom napíše článok.

Miro Revaj

 

 

 

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *