Svet ovládli drevené šachovnice

Aký bol najúspešnejší šport roka 2020? Vďaka seriálovému fenoménu The Queen´s Gambit a pandémii, ktorá ľudí prinútila tráviť čas predovšetkým v interiéri, sa ním stal šach. Kde má táto hra svoj pôvod, prečo Rusi nepoznajú figúrku dámy v ženskom rode a prečo sa oplatí investovať do drevených šachových setov z exotických drevín?

Na šachu je krásne, že nepozná vek ani rasovú či rodovú príslušnosť. Aj keď v kultovom seriáli o šachistke Beth, ktorý sa odohrával v 50. rokoch, to bolo inak. Hlavná hrdinka musela ako žena vo svete mužov – šachistov – bojovať s predsudkami. Popularita tejto minisérie od Netflixu spôsobila ošiaľ, ktorý sa prejavil zvýšeným záujmom o šachové televízne kanály či virtuálne turnaje. Predaj herných setov na americkom trhu stúpol o 125 %. Na eBay sa dokonca medziročne zvýšil predaj šachov až o 215 %.

Uznáva ho aj olympijský výbor

Šach ako hra má za sebou dlhú históriu. Počas nej si ľudia pravidlá prispôsobovali, čím vznikali alternatívne šachové variácie. Medzi ne patrí napríklad rôzny počet alebo tvar hracích polí (šachovnica v tvare trojuholníka či šesťuholníka), pridanie nových figúrok alebo zámena figúrky z pôvodnej sady nejakou špeciálnou, zmena pravidiel v rámci vyhadzovania a pohybu šachových figúrok. Presný počet všetkých variantov nie je možné určiť, no odhaduje sa, že ich existuje viac ako dvetisíc. Hoci mnohí šach ako šport nevnímajú, štatút hry od Medzinárodného olympijského výboru získal v roku 2000.

Vedeli ste, že?

Seriál The Queen’s Gambit z produkcie Netflixu, ktorý nedávno zvýšil popularitu šachu, v preklade znamená dámsky gambit, teda šachové otvorenie spadajúce do skupiny zatvorených hier.

Šach ako hra pre štyroch hráčov

Pôvod šachu siaha do starovekej Indie. V sankritskom jazyku sa predchodca šachu nazýval čaturanga, v preklade štvorstranný. Hra symbolicky vyjadrovala štyri druhy indického vojska, a to slony, vozy, jazdcov a pešiakov. Velil im kráľ. Hra bola určená pre štyroch hráčov, pričom každý bojoval proti každému. Doska so 64 poľami a figúrkami sa dostala v 4. storočí nášho letopočtu do Perzie. Keď si ríšu v polovici 7. storočia podrobili Arabi, hru pozdvihli a teoreticky prehĺbili. Už vtedy bol šach len pre dvoch súperov. Do Európy sa hra dostala v 8. storočí priamo z Ázie, aj preto ruské pomenovanie figúrok vychádza z pôvodných názvov. Ďalšie dva prúdy na európsky kontinent viedli cez severnú Afriku a do Talianska.

Z privilegovanej zábavy hra pre všetkých

Vývoj šachu významne ovplyvnil vynález kníhtlače. Šach dostal podobu, akú poznáme dnes, a tiež svoje písomné pravidlá. Vyšla dokonca prvá šachová učebnica. Z privilegovanej zábavy feudálnych kruhov sa v 18. storočí stala kaviarenská hra – v kaviarňach vznikali prvé šachové kluby. Na našom území sa šach prvýkrát spomína v 11. storočí. Slovensko sa zapísalo do dejín tohto športu aj prvým šachovým automatom, ktorý zostrojil v roku 1771 bratislavský rodák Johann Wolfgang Kempelen. Automat v podobe Turka sediaceho za stolíkom porážal jedného protihráča za druhým. Jeho tajomstvom bol živý šachista ukrytý v dômyselne skonštruovanom stroji.

Vedeli ste, že?

Vedieť hrať šach bolo jednou z rytierskych cností. Medzi 14. a 21. rokom života sa budúci rytieri učili siedmim rytierskym cnostiam – jazde na koni, lovu divej zveri, streľbe z luku, šermu, plávaniu, skladaniu básní a šachovej hre.

Šachové figúrky naprieč krajinami

Zaujímavosťou je, že šachové figúrky nemajú vo všetkých jazykoch rovnaké pomenovanie, aj keď ich názvoslovie vychádza zrejme z perzštiny. Dámu označujú v anglicky hovoriacich krajinách ako kráľovnú – Queen. Vo Francúzsku, Nemecku alebo Švajčiarsku je to však Dame a Talianom stačí obyčajná Donna – žena. U Poliakov nemá dáma prekvapivo ženský rod, ale je to Hejtman a v Rusku ju nazývajú Vezír. V pôvodnom šachu totiž reprezentovala mužského radcu vládcu, vezíra. V ruštine nájdeme aj ďalšiu zvláštnosť – namiesto veže majú „riečnu loď“. Anglický Rook namiesto očakávaného Castle je odkazom na prevzatý perzský termín rukhk, označujúci dvojkolesový bojový voz. Stratení v preklade môžete byť aj pri jazdcovi – Briti a Američania skáču do „L“ figúrkou rytiera (Knight).

Najväčším etymologickým chameleónom šachovnice je však strelec. V Nemecku majú namiesto neho bežca, Angličania mu hovoria biskup, vo fínčine je to posol, v Rusku slon, v Španielsku ho volajú Alfil (fonetický preklad arabského slova slon) a Francúzi majú svojho blázna (Fou) – pravdepodobne to bude lingvistická transformácia z arabčiny od slova slon. A prečo práve toto zviera? V indickej armáde sa totiž kedysi hojne využívali bojové slony.

Šach a drevo

Najobľúbenejší je rozhodne drevený šach, ktorý sa predáva deväťkrát lepšie ako plastové či sklenené sady. Ručne vyrezávaný šach sa u nás vyrába z drevín ako javor, lipa, dub, hrab alebo čerešňa. Javorové drevo sa okrem figúrok používa aj na výrobu časti intarzovaných šachovníc. Lipové drevo je obľúbené u rezbárov pre svoju mäkkosť, hladkosť a textúru smotanovej farby. Z dubového dreva, ktoré je známe svojou výraznou kresbou, sa najčastejšie vyrába šach vo vzácnych a limitovaných edíciách. Pružné a husté hrabové drevo je zasa ideálne okrem figúrok aj na niektoré časti šachovníc. Sety z čerešňového dreva sa stávajú vďaka jeho červenohnedému zafarbeniu výrazným interiérovým doplnkom.

Nezabudnite na ošetrenie

I keď sa to nezdá, aj šachové figúrky je potrebné ošetriť. Ochráňte ich pred spotenými rukami (ktoré sa môžu v zápale hry vyskytnúť), no tiež čo najdlhšie zachovajte ich prirodzený a svieži drevený vzhľad. Nápomocné vám budú nasledujúce výrobky:
Tessarol akrylový lak,
olej Belinka Oil Interier,
olej Belinka Oil Food Contact.

Investícia do exotických drevín

Kvalitné šachové súpravy sa vždy považovali za investíciu a zberateľsky hodnotné predmety. Predovšetkým, ak boli z exotického dreva. Husté exotické dreviny ako eben alebo santal sa v súčasnosti nachádzajú na zozname ohrozených druhov a viaceré krajiny ich distribúciu výrazne obmedzili. Brazílska vláda zaviedla zákaz vývozu palisandra brazílskeho (Dalbergia nigra), čím chce zabrániť odlesňovaniu. Podobne zareagovala aj indická vláda v prípade ebenu a palisandra.

V dôsledku toho sa dramaticky zvýšila cena týchto drevín. Export hotových produktov z nich je však dovolený a má stimulovať ekonomiku a podporovať miestnych remeselníkov. Aj preto sa niektorí európski výrobcovia zásobili tonami exotického dreva a predpokladá sa, že časom budú aj tak nútení vyrábať z iných drevín. Ak preto chcete investovať do šachu, hľadajte ebenové, palisandrové alebo santalové súpravy.

Vedeli ste, že?

Ebenové drevo, z ktorého sa vyrábajú nezameniteľné čierne šachové figúrky, pochádza zo stromov, ktoré musia rásť minimálne 100 rokov.

Komentáre

Comments 1

  • K vášmu zaujímavému článku mám tri pripomienky:
    1. Šachová dáma po rusky je fers (nie vezír).
    2. Slovenská šachová terminológia z r.1968 (pracovala na nej 7 rokov osobitná komisia pri JÚĽŠ SAV) uvádza pre hru a napadnutie kráľa termín šach a pre šachovú súpravu (šachovnicu plus figúrky) termín šachy.
    3. Figúrky sú predmety (vyrobené z nejakého materiálu), ktoré predstavujú šachové kamene. Konkrétne figúrky charakterizované určitou pohyblivosťou (kráľ, dáma atď.) by sa mali nazývať kamene.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *