Štvrtoligové víťazstvo v liptovsko-oravskom derby

V nedeľu nás čakalo tretie kolo v štvrtej lige, cestovali sme do Ružomberka. Pred týmto stretnutím som dostal viacero ospravedlneniek a nevyzeralo to moc ružovo, dokonca hrozilo, že nás nepôjde ani osem. Napokon sa mi podarilo dať osmičku hráčov dokopy, podľa súpisky to vyzeralo na slabšiu zostavu, ale niečo je napísané na papieri a reálny výkon za šachovnicou je druhá vec.

Ako prvý dohral v tomto zápase Tóno na druhej doske. Bola z toho rýchla remízka s Janom Mydliarom. Andrej sa ma pýtal, že prečo dal doktor rýchlu remízu. Vysvetlil som mu, že to je jeho štýl, niekedy sa doktor zatne a hrá až do konca, inokedy je z toho rýchla remíza. V tomto zápase to Tóno vycítil správne a polboda bol pre náš tím veľmi prospešný a dôležitý. Ako druhý dohral Martin Ridzi a potvrdil svoju fantastickú formu, keď zdrvujúco zdolal Emila Konkola. Na víťaznej vlne pokračuje aj Ďuri Baričák, ktorý si poradil s Jaroslavom Gasperom takisto s veľkým prehľadom. Bodové hody pre Bziny pokračovali ďalej, konečne naše rady posilnil aj Jakub Homolka a pridal pre tím bol boda za remízu s Miroslavom Majerom. Jakub získal pekným spôsobom pešiaka, ale v ťažkej koncovke už nedokázal túto výhodu využiť a napokon sa dohodol so súperom na remíze.

Vladko Salva si vybral slabší deň, nestačil na Ľuboša Urbana. Rozohrané to mal však celkom dobre a aj uvažoval nad ponukou remízy. Napokon však prehliadol zaväzbenie koňa a musel sa vzdať. Svoje prvé veľké víťazstvo v ligovom šachu zaznamenal Andrej Zoššák proti Jurajovi Koreňovi. Aďo to hral od úvodu veľmi dobre, vo vyrovnanej pozícii ponúkol remízu, ale súper to chcel hrať ďalej. V koncovke Andrej získal pešiaka, odmietol súperovu ponuku na remízu a na konci mu vyklepal blatník. Veľká gratulácia Andrej, snáď sa ti bude rovnako dariť aj naďalej, napokon práve jeho víťazstvo znamenalo, že z Ružomberka neodídeme na prázdno.

Ako predposledný som dohrával ja, tiež som na partiu nastúpil po dlhšej dobe. S Petom Gasperom som zviedol vyrovnaný boj, aj keď som sa musel v určitom momente brániť pred stratou pešiaka, čo som však zvládol, pomenil čo bolo treba a zrazu som sa ocitol v lepšej pozícii, ale s horším časom. Ponúkol som remízu, ale súper musel hrať, keďže jeho tím prehrával. Na siedmu radu som potiahol pešiak a súper musel kryť vežou poslednú radu. Zrazu som však v časovej tiesni zahral prehrávajúci ťah, respektíve nevšimol som si, že mi súper môže zadarmo zobrať pešiaka. Toto ma nejako rozhodilo a nevšimol som si, že sa nič takého nedeje a práve naopak, môžem začať hroziť ešte viac. Žiaľ, neumiestnil som strelca na áčkovi stĺpec pod pešiaka, čím by mal súper veľké problémy a navyše by jeho strelec nemal kde hrať. Namiesto správneho ťahu so strelcom som odišiel s vežou a začali si so súperom brať pešiakov. Ten jeden pešiak, ktorého som súperovi daroval to napokon rozhodol a musel som sa vzdať. Bol som dosť nahnevaní po partii, pretože som to určite nemal prehrať, práve naopak, konečne som zahral partiu celkom dobre, ale jedna chyba na konci to pokazila a rovnako mi to pokazilo aj celú nedeľu.

Posledná partia sa dohrávala na prvej šachovnici. Romanovi Hrnčiarovi stačilo remizovať so Simonou Koreňovou a Bziny by tak v tomto zápase vyhrali. Romanenko to však zahral v závere výborne a súperka sa už v totálne beznádejnej situácii musela vzdať, čím sa zrodil výsledok 5:3 v prospech nášho tímu.

Po dvoch kolách tak máme v štvrtej lige 6 bodov a nachádzame sa na delenom piatom mieste. Okrem víťazstva v tomto zápase sa ukázalo aj to, že pokiaľ viacero opôr či hráčov zo základu nemôže nastúpiť, máme za nich adekvátnu náhradu. Najbližšie sa predstavíme v piatej lige, bude to túto nedeľu doma proti céčku L. Ondrášovej.

Miroslav Revaj

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *