Spása v poslednej chvíli – malý zázrak v posledných dvoch kolách 3. ligy C1 !

            Koronakríza nám prerušila tohtoročnú sezónu a všetci sme netrpezlivo čakali či vôbec a kedy nám povolia dohrať posledných pár zápasov. Pred prerušením sme všetci videli ako zle sme na tom boli v 3. lige C1. Stále sme však dúfali v záchranu a možno aj vďaka kríze sme sa psychicky dali dokopy, zabudli na všetky prehry, trochu potrénovali a prišli sme na posledné dvojkolo vo výbornej forme. A čo sa zdalo miestami nemožné sa stalo skutočnosťou ! V poslednom dvojkole sme vyhrali oba zápasy, získali 6 bodov čo je viac ako sme získali za ostatnú časť sezóny a umiestnili sa na peknom 8 mieste. Tento výkon nám zabezpečil istotu, že nevypadneme a aj budúci rok si zahráme 3. ligu. Tak sa poďme pozrieť na priebeh zápasu, ktorý vám podám z pozície rozhodcu. Sobotu sa konal zápas proti Bytči.

            Začnime na 1. doske. Roman Hrnčiar bol sobotu prekvapený, keď sme mu v rámci opatrení pre dohratie líg nenavarili kávu. Možno aj z tohto dôvodu Roman sobotu iba remizoval. Pozícia bola vyrovnaná pešiakovka s vyrovnaným materiálom. Možno by to zvládol vyhrať, ale človek nikdy nevie. Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche.

            Anton Šingliar na dvojke sa zapotil asi najviac. Jeho súper získal pešiaka a dotlačil ho až na c6. Vyzeralo to dosť zle, engine v danej pozícii po analýze ukázal 2,5. Ale to doktora predsa nezastaví. A tak hral v nepríjemnej pozícii no taktiež v nepríjemnej časovke, do ktorej sa jeho súper dostal. A tak asi 3 ťahy pred 40 ťahom, súper po sérii garde na dámu zabudol, že jeho ťažný pešiak na c6 je 2x napadnutý a len raz krytý, a tak o neho prišiel. Nebolo to ani 3 minúty po tom, čo mi Roman povedal: „Ak nejakým zázrakom zoberie toho pešiaka, tak to remizuje“. Niekedy ani zázrak nepotrebujeme. Stačí vytrvalosť a súperova krátka nepozornosť.

            Pavol Murín na trojke obdobne ako prvé 2 dosky skončil remízou. Keďže som nechcel, aby ostatných rušili, tak som im zatrhol analýzu a tak neviem posúdiť, či to bola opodstatnená, pozičná remíza. Zápas sa vyhral takže určite nebola zlá. Nechajme to pri tom.

            Peter Ambrózi na štvorke potvrdil svoju výbornú formu a kvalitnú prípravu a získal pre nás cenný bod. Ambo podával celú sezónu veľmi konzistentné výsledky a prehral len jednu partiu v tejto ligovej súťaži. Kiež by sa nám viacerým takto darilo.

            Peter Haluška na päťke sa velice ponáhľal domov. Vravel, že je taký pekný deň a nechcel ho zrejme stráviť vnútri ale niekde vonku v prírode alebo na záhradke. Tak sa 7 minút po začiatku zápasu dohodol zo súperom na remíze. Mal toľko šťastia, že aj jeho súper sa ponáhľal domov. A keďže sobotňajšiemu súperovi nešlo už o nič tak bol ochotný dať takú rýchlu remízu a čo najskôr ísť domov. Dobre pre Peťa.

            Kapitán Juraj Pecho na šestke hral podľa slov súperov, proti ich najlepšiemu hráčovi. Jeho mladý súper aj vďaka koeficientu 40 pri získavaní ela šiel prudko hore a tak na 6-7 doske hrá s elom 1950. Preto sa nedá Ďurimu nič vyčítať po tom, čo svoju partiu prehral. Jeho súper hral aktívne a na konci pohrozil Ďurimu 3 ťahový matom, nech by urobil čokoľvek. Tiež musel konštatovať, že jeho súper hral výborne a možno keby spravil pár lepších ťahov, tak by to skončilo aspoň remízou. Kto vie. Stalo sa. Nevadí.

            Pali Knaperek na sedmičke sa so súperom dohodol na remíze. Pozícia to bola vyrovnaná a ako som spomínal už vyššie, zápas sa vyhral. Takže výsledok výborný a myslím, že by to aj hral ďalej ale nebolo to nutné a remíza stačila. Súper hral dobre a mohlo to dopadnúť ešte aj dobre, aj zle. 

            Na osmičke nastúpil na svoj jeden povinný zápas Milan Medvecký. Jeho výkon bol veľmi dôležitý, keďže ak dobre počítame tak zatiaľ je skóre vyrovnané. Teda bolo by keby súperi nestúpili iba siedmy. Takže Milan nastúpil aby si ani nezahral no bolo to nutné, aby mal odohratý aspoň jeden zápas. A tak nám na začiatku pripísal cenný bodík, ktorý mohol byť aj tým vyhrávajúcim a kľúčovým pre zápas.

            Tak sa zrodil sobotňajší výsledok 4 a pol ku 3 a pol. Na konci tunela svitol kúsok nádeje. Všetci nedočkavo čakali, ako prebehne zápas druhý deň, a že nebodaj vyhráme aj ten a zachránime sa. Zostava zostala v podstate rovnaká, iba na osmičke som ja vystriedal Milana.

 

            Nedeľa začala výborne, keďže veci boli pripravené zo dňa predtým a nebolo veľa roboty. Objavil sa aj Ľuboš Molnár, ktorý hrá 3. ligu za Tvrdošín. Bolo trochu divné, že tam bol 15 minút pred začiatkom zápasu, keďže Tvrdošín mal hrať v Turí. Tak sme sa pýtali čo sa deje a dozvedeli sa, že po ceste z hornej Oravy k nám dolu aby ho zobrali, im po ceste vypovedalo službu auto. Dokonca vraj museli volať hasičov a políciu. Výsledok ich zápasu 8:0 pre Turie napovedá, že asi tomu tak bolo. I keď pár ľudí od nás bolo skeptických. Ale to len tak medzi rečou. Pozrime sa na nedeľu proti Rajeckým Tepliciam.           

            Tentokrát bol Roman lepšie pripravený na nedostatok kávy a aj v analýze nám ukázal, že to stále vie hrať a v strednej hre získal 2 pešiaky. S takou výhodou sa do vežovky ide dobre. No ku koncu vyzeral, že už mu dochádza dych a začali sme si robiť obavy. Nakoniec sa však vzchopil a dotiahol partiu do víťazného konca.

            Doktor na dvojke podľa slov Amba: „naťahal pár hovadín a teraz ponúka remízu“. Jeho súper túto ponuku prijal na čo mu doktor povedal, že asi stál horšie čo potvrdilo Ambove slová. Ale to súperovi nevadilo a keďže sa poznali dlhé roky išli si von sadnúť, zaspomínať a zablitzať.

            Pali na trojke hral medzi poslednými až pokým jeho výsledok nemohol ovplyvniť konečný výsledok. Vtedy sa vo veľmi vyrovnanej a ešte dosť ťažkej pozícii so súperkou dohodol na remíze. 2 dni, 2 remízy a 2 vyhraté zápasy. Všetko v rámci normy.

            Ambo na štvorke dostal od súpera ponuku na remízu avšak túto odmietol a hral ďalej. S vidinou zisku pešiaka či aspoň pozičnej výhody zahral riskantný ťah. Vyzeralo to opticky dobre no súper našiel, že tento ťah bol vlastne prehrávajúci. Ambo teda prepol svoj vnútorný engine na plné obrátky a o pár ťahov našiel večný šach. Aj v ťažkých podmienkach teda potvrdil svoju kvalitu a fakt, že sa netreba hneď vzdať ale skúsiť ešte niečo nájsť. Občas sa nám podarí zachrániť aj horšiu pozíciu.

            Peťo obdobne ako sobotu prijal vcelku rýchlu remízu. Tentokrát ale nie po 7 minútach ale asi po hodine. Pozícia bola vyrovnaná a Peťo mi potom povedal, že bol deň predtým trošku spoločensky unavený a teda pri partii nebol v 100% pohode. Remíza teda bola dobrá a zápas sa vyhral, takže žiadne námietky.

            Ďuri si chcel spraviť po sobote chuť a svojej súperke dal zabrať od začiatku až do konca. Niekde v čase, keď Ambo ešte stál na prehru, mu súperka ponúkla remízu. On ju však odmietol a hral ďalej. Myslel som si, že to bolo kvôli Ambiho partii ale údajne už vtedy videl veľmi silný plán útoku a tak hral na výhru. A ako povedal tak aj bolo. Súperka sa po pár ťahoch mohla akurát tak vzdať. Myslím si, že k faktu, že sme sa zachránili, výhra v poslednom kole je takou príjemnou čerešničkou na torte a nášho kapitána veľmi potešila.

            Pali Knaperek si tentokrát potiahol kratšiu zápalku a svoju partiu prehral. Neviem presne čo sa stalo. Snažil som sa to sledovať no bola to ako sa hovorí pekná divočina. V jeden moment bolo na stole toľko napadnutých figúr naraz, že si človek nebol istý ako sa do takej pozície dostať. No asi sa niekde prepočítal a nakoniec musel odovzdať dámu za vežu. To samozrejme súper využil a pretavil túto výhodu do výhry.

            Tu sa dostávame k mojej partii. Tentokrát sme na stave 4:3 pre nás. Stačí mi teda remíza. Ja by som ju ochotne prijal, no to by sa najskôr môj súper musel dostaviť. Obdobne ako Milan sobotu aj ja som si svoju partiu moc neužil a získal tak už na začiatku cenný bodík pre naše družstvo. Zbytok zápasu som si teda odbil ako nehrajúci rozhodca. Nieže by mi to vadilo, že som nehral. Keby som hral získal by som priestor na chyby ale takto tá partia bola dokonalá. Samozrejme som to chlapom aj prizvukoval, že mi môžu ďakovať za taký dobrý výkon, podobne ako Milanovi sobotu, že sme im tie zápasy vlastne vyhrali 🙂 .

 

            Tak sa zrodil menší zázrak v podobe 6 bodov a konečného 8 miesta v konečnej tabuľke ako som už vyššie spomenul. Mali sme pocit, že keby sa hralo keď sa malo hrať t.j. niekedy v apríli, asi by to takto dobre nedopadlo. Peťo Haluška trefne poznamenal, že mi ako družstvo môžeme ďakovať za koronu, pretože nám dala čas sa dať dokopy oddýchnuť si a zachrániť čo sa dalo. Možno to znie cynicky ale myslím, že všetci vieme ako to myslel. Túto sezónu nás teda čaká posledný zápas 4. ligy C12 a to nedeľu 21.6. proti Liskovej. Sme s Liskovou na vrchu tabuľky (2/3 miesto) a teda zápas môže ešte zamiešať konečné poradie. Ak vyhrajú budú druhý oni, ak mi, ostaneme druhý. Ružomberok už to má na 95% isté, že skončí prvý. Môže nás aspoň tešiť, že sme Ružomberok ako jedny z mála porazili. Uvidíme v akej zostave príde Lisková a ako to dopadne. Môžem však už teraz povedať, že sa na tento zápas veľmi tešíme, pretože po asi 2-3 rokoch ich budeme môcť privítať u nás. Takže všetci priatelia šachu a prívrženci ŠK Bziny, držte nám palce.

Kubo Homolka

Komentáre

Comments 1

  • Blahoželám Vám k udržaniu.
    Zahrali ste zodpovedne ako družstvo a hlavne niektorí hráči zvíťazili sami nad sebou a povýšili záujmy družstva nad osobné ambície. Zaslúžené body.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *