Smolná prehra s Liskovou v štvrtej lige

V nedeľu nás čakal domáci súboj v štvrtej lige, v domácom prostredí KD Bziny sme privítali silný celok z Liskovej. Pred začiatkom sezóny som si myslel, že sa problémy z tej minulej sezóny čo sa týka skladania zostavy už nebudú opakovať, ale žiaľ opak bol pravdou. Ešte piatok doobeda som mal k dispozícii len 7 hráčov a už som bol zmierený s tým, že s osmičkou na zápas nenastúpime. Našťastie sa mi ozval Martin Ridzí, ktorý sa stíhal napokon vrátiť v nedeľu v noci z Tatier a tak sme predsa len nastúpili s obsadenými všetkými šachovnicami.

Lisková pricestovala podľa očakávania vo veľmi silnej zostave a s bilanciou tri zápasy = tri výhry. Nás v tomto zápase naopak nemohli posilniť opory Anton Šingliar, Juraj Pecho a Vlado Huba, šancu tak dostali náhradníci a musím konštatovať, že všetci sme bojovali statočne a chceli sme Liskovú poraziť, jedine na prvej šachovnici bol v ELO rozdiel v prospech nášho hráča, zvyšok mal silnejších súperov. Ako prvý som v tomto zápase dohral ja a musel som si do zápisu pripísať nulu. Partiu som však mal rozohratú veľmi dobre, čo mi ukázala aj PC analýza. Žial, vykúzlil som prehrávajúci ťah, keď som si myslel že idem získať kvalitu, ale napokon súper našiel po chvíli rozmýšľania peknú kombináciu odšachu a stratil som figúru. Potom sa to už so mnou viezlo ďalej a krátko pred koncom som sa vzdal. Podobne dopadol potom na ôsmej šachovnici aj Andrej Zoššák. Ten to mal v závere partie postavené na výhru a aj sme verili, že prinajhoršom to zremizuje, ale napokon aj on dostal odšach a pred matom musel vzdať. Treba teda skonštatovať, že tieto dve prehry byť nemuseli…

Koniec tretej partie v tomto zápase bol pre nás radostný. Jakub Homolka na druhej šachovnici hral ťažkú partiu s Vítom Kučerom a vyzeralo to na ukážkovú remízu. Jakub však začal tlačiť a súper vo veľkej časovej tiesni začal robiť chyby. V závere sa dotkol svôjho kráľa a uvedomil si, že ak sa s ním pohne stráca dámu. Rýchlo tak kráľa pustil a pohol sa s dámou a v tom momente mu padol čas. Keby mu aj čas nepadol, Jakub by reklamoval u mňa ako u rozhodcu to, že súper mal ťahať kráľom a tak by túto partiu vyhral týmto spôsobom. Jakuba treba pochváliť, že záver zahral famózne a celý bod si určite zaslúžil. Od tohto momentu sme začali kalkulovať podľa postavení na šachovniciach a vyzeralo to, že môžeme ešte aj vyhrať. Zrazu vidím, že sa končí paria na prvej šachovnici, tak tam idem s tým, že idem Romanovi zagratulovať k výhre. Roman mi však oznamuje že prehral…Neviem čo sa presne stalo, len viem že spravil hrubú chybu a tú už tak skúsený hráč akým je Juraj Kučera využil a dotiahol do zdarného konca. Toto všetko skomplikovalo našu situáciu, ale stále žila nádej aspoň na remízu.

Juraj Baričák na tretej šachovnici s pešiakom menej bojoval do koncovky veľmi statočne a náročnú pozíciu dokázal udržať na remízu. Keď už súper zistil, že naozaj to nemá ako vyhrať a musí držať postupujúceho Jurovho pešiaka, tak na ponuku remízy kývol. Nádej na remízový výsledok posilnil Vlado Salva na štvrtej šachovnici. Od súpera dostal ešte počas stavu 0:2 ponuku na remízu, ale kapitán Roman mu prikázal za tohto stavu hrať. Vladko tak pokračoval v partii a následne na jeho ťah súper zahral prehrávajúci ťah, stratil pešiaka a postupne ich začal strácať ďalej. Vlado to už rutinérsky dotiahol do úspešného konca a pripísal si celý bod.

Dohrávali sa posledné dve partie. Ak by Pali Druska udržal remízu a Martin Ridzí vyhral, tak v tomto zápase remizujeme. Pali bojoval ako len vedel, ale vo veľmi náročnej koncovke s pešiakom menej to napokon udržať nedokázal, k dohratiu partie potrebovali ešte zapísať polovicu ďalšieho partiára. V tomto momente tak bolo jasné, že Lisková už zvíťazí a tradične sme čakali, kým svoju partiu dohrá Martin. Ten mal za sebou takisto veľmi náročnú hru, prehrával o dvoch pešiakov, ale umne skladal figúrky na šachovnici a pozícia sa vyrovnala. On aj jeho súper postavili dámu, ale Martin mal lepšie postaveného kráľa a zvyšných pešiakov, čím napokon súpera pekne vytempoval a dokázal vyhrať. Vyhrať túto partiu bolo dosť náročné, ale Martin to zvládol a tak sme zbytočne nečakali kým dohrá. Martin tak natiahol svoju sériu bez prehry a veríme, že mu to vydrží čo najdlhšie.

Zápas sme teda prehrali najtesnejším možným rozdielom 3,5:4,5 a je to ozaj smolná prehra, pretože moja partia, Andrejova a Romanova sa prehrou skončiť nemusela. Nuž, nič sa nedá robiť, len sa s chýb poučiť.

Po štyroch kolách máme na konte dve výhry a dve prehry, so 6 bodmi nám patrí 5. miesto. Najbližšie nás čaká tento víkend dvojkolo tretej ligy v domácom prostredí. Ak sa nič nezmení, tak v nedeľu bude po zápase klubová kapustnica u Novinára, kde si môžeme zatiaľ prebrať prvú polovicu sezóny. Ešte dáme všetkým členom klubu potom vedieť, či to platí.

                                                                                                                      Miroslav Revaj

Komentáre

Comments 1

  • Úplne súhlasím s hodnotením zápasu, ktorý napísal Vít Kučera. Pripíšem však aj svoj postreh k niektorým partiám. Čo sa týka 1. šachovnice. Roman hral veľmi dobre, prevahu v prevažnej väčšine partie som mal však ja. Urobil som menšiu chybu a karta sa začala obracať. Okolo takého 15. ťahu bola partia vyrovnaná. Po 16. 0-0 som začal preberať iniciatívu. Potom som však zahral chybný ťah 21. …Vg8 a iniciatíva prešla na stranu bieleho. Zdalo sa, že biely má rozhodujúcu výhodu. Ale bolo to len zdanie. Zisk pešiaka e7, od ktorého si biely veľa sľuboval, sa ukázal skôr chybou ako výhodou. Po 25.f6+ mala partia skončiť remízou, čo by bolo objektívnym zakončením bojovnej partie. Roman však chcel viacej, no a výsledok hovorí o nesprávnom pohľade na hodnotenie pozície zo strany bieleho. Po jedinom správnom 26.Dd7 by partia skončila pravdepodobne remízou, i keď nemožno zabúdať na fakt, že čierny začínal už pociťovať nedostatok času. Prišlo však k nečakanej výmene dámy bieleho za dve veže čierneho, čo sa v šachových knihách pre všetky kategórie hráčov od najslabšieho po veľmajstra hodnotí ako nevýhoda pre toho, ktorý prišiel o dámu za dve veže (dáma 9 pešiakov, 2 veže 10 pešiakov). Inými slovami, Roman získal 2 veže za svoju dámu. Zabudol však na hodnotenie pozície po veľmi silnom ťahu čierneho 27. …Je5, s mojím hodnotením: biely stojí na prehru. V takejto pozícii sa ťažko hľadajú ťahy, ktoré by zachránili bieleho. O tri ťahy Roman dokonca prehliada mat. Bola to partia s malými chybami na oboch stranách a jednou veľkou na strane bieleho. Pochvala patrí obom súperom za ich bojovnosť a hru, ktorú predviedli na šachovnici.
    Čo sa týka 2. šachovnice, partia vyzerala objektívne od začiatku do konca na remízu. Taký výsledok som očakával pri pohľade na šachovnicu počas hry. Nemožno uprieť však snahu bieleho vyťažiť z pozície viac ako sa dalo. Pred zápasom totižto biely očakával iného súpera (Tóna) a keď sa dozvedel, že Tóno nepríde, podvedome podcenil fakt, že aj hráč s Elom okolo 1750 dokáže zahrať dobrý výsledok. Počas partie som nevidel, žeby biely v nejakej chvíli stál na prehru. Iniciatívu mal v rukách práve biely. Čo sa týka partie na 6. šachovnici, za zmienku stojí len to, že niektorí hráči sa nedokážu vzdať ani po strate figúry, ale zbytočne ťahajú aj v pozícii, ktorá jasne hovorí v prospech hráča s figúrou naviac. Ak mám objektívne zhodnotiť zápas, očakával som výsledok 5:3 v prospech Liskovej. Podľa Ela možno aj 6:2. Záverom pozdravujem všetkých šachistov z Kubína a celej Oravy, samozrejme aj z iných častí Slovenska a prajem im pod stromček veľa radosti a potešenia z hry, ktorá sa vola šach. Šťastné a veselé vianočné sviatky a radostnejší rok 2023 vám všetkým zo srdca praje Juro Kučera.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *