Šachové súťaže sa rozbehli a niektoré sa zatiaľ zastavili

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Predsa len sa nový šachový ročník rozbehol, a to aj napriek všetkým komplikáciám, ktoré s koronou súvisia. Stihli sme odohrať úvodné kolo štvrtej ligy, úvodné dvojkolo druhej ligy a tretia liga sa zatiaľ nerozbehla. Poďme si teda týmto článkom aspoň trocha odohraté zápasy priblížiť.

Ako prvá začala štvrtá liga. Hneď na úvod nás čakalo oravské derby s Tvrdošínom a schytali sme poriadny debakel. Žiaľ, keďže musíme hrať v režime OTP tak máme veľké problémy so zostavou a dokonca nás nenastúpilo ani osem hráčov. Tvrdošín s týmto problém nemal a postavil proti nám prvú osmičku, na každej šachovnici bol vysoký rozdiel ELO bodov a to sa napokon pretavilo aj do konečného výsledku – Bziny 1,5 : 6,5 Tvrdošín.

V tomto zápase potešila výhra Jakuba Homolku nad našim klubovým hráčom Ľubom Molnárom, ktorý vo štvrtej lige háji farby Tvrdošína. Táto partia sa dohrávala ako posledná a na Bzinách som ju zostal dopozerať už len ja a Vlado Salva. Bola to veľmi náročná partia z oboch strán a napokon rozhodla chyba na konci, ktorú spravil Ľubo a tak mal Jakub aspoň pekný deň, veľmi cenný skalp a získal početné ELO body. Na prvej doske sa zrodila remíza medzi Antonom Šingliarom a Palom Paliderom. Tu sa nič iné ani nečakalo, na túto remízku po pár ťahoch by zrejme ani stávkové kancelárie kurz nevypísali.

Aj keď výsledok hovorí jasnou rečou, až tak jednoznačné to v priebehu celého zápasu nebolo. Viacero partií bolo vyrovnaných a v niektorých to dokonca vyzeralo lepšie pre našich hráčov. Možno sa ukázala aj dlhšia šachová abstinencia, ale boli sme radi, že sme si konečne po dlhej dobe mohli zahrať vážnu partiu. Nádejne to vyzeralo u Stana Lacka, ktorý zahral výbornú partiu, ale žiaľ na konci odovzdal figúru a mohol si už len zanadávať. Svoj prvý zápas za Bziny odohrala naša nová posila Peťo Kučerík, ktorý takisto nehral vôbec zle, ale prehliadol stratu dámy a už len mohol súperovi podať ruku. Určite však Peťo bude pre nás posila, snáď si svoju smolu už vyčerpal.

Viacej zápasov sme v štvrtej lige zatiaľ neodohrali, pretože ďalšie kolo sa križovalo s druhou ligou. Dohoda v štvrtej a tretej lige je taká, že ak to situácia umožňuje, v režime OTP sa ešte mimo čierneho okresu dá hrať, niektoré tímy už svoje ďalšie zápasy v štvrtej lige dokonca aj odohrali, ale zrejme aj iné tímy majú problémy so zostavami a ďalšími komplikáciami ako my. Súťaže by sa však túto sezónu mali dohrať, takže dúfame, že na ostatné zápasy (ťažko povedať kedy sa odohrajú) už bude náš tím lepšie pripravený. Dúfame v čo najskôr zlepšenú situáciu a opätovné zasadnutie za štvrtoligové šachovnice a zahájenie tretej ligy.

V druhej lige je to nastavené tak, že sa bude hrať dovtedy, pokiaľ nenastanú nejaké celoplošné opatrenie zo strany vlády. Úvodné kolo sme odohrali na Bzinách a tu už bol po nedeli dôvod na radosť, ale poďme ešte k sobote. Prvým súperom, teda v sobotu, bolo Kysucké Nové Mesto. Hostia neprišli v príliš silnej zostave, ale nám sa opäť silnejšiu zostavu nepodarilo dať dokopy a opäť sme hrali len siedmy. V druhej lige nemôže byť rozhodca aj hráčom, takže sme sa dohodli, že hrať bude Jakub a ja budem rozhodcom. Bolo to správne rozhodnutie, pretože Jakub opäť dokázal vyhrať nad silnejším súperom a úvod sezóny má teda vynikajúci.  Keďže nás bolo len 7, prvý bod zápasu patril súperovi. V tomto zápase sa zrodili až štyri nerozhodné výsledky, polboda dokázali získať Anton Šingliar, Ján Péter, Juraj Baričák a Vlado Salva. V prípade doktora to bola opäť očakávaná rýchla remíza, Jano musel o remízu tvrdo bojovať až do konca, Juro Baričák a Vlado Salva to možno mali aj miestami o niečo lepšie, ale cestu k víťazstvu nenašli. Veľkú pochvalu si zaslúži Peťo Amrózi, ktorý to mal určite na remízu, ale keďže musel vyhrať, aby sme v tomto zápase aspoň remizovali, musel niečo vymyslieť a ako každý vie, v takýchto situáciách, keď to hráč musí siliť na výhru sa stane nejaká tá chyba a napokon Ambo svoju partiu prehral, bojoval však pre tím, a to si vážime.

V nedeľu sme napokon dokázali stretnutie vyhrať a získať prvé tri body v novej šachovej sezóne. Súperom nám boli Rajecké Teplice, ktoré sa v priebehu zápasu dostali do predčasného vedenia 3:1, ale napokon naši hráči zabojovali a dokázali to otočiť na 4,5 :3,5. Základom úspechu bolo, že sme konečne nastúpili s 8 hráčmi a tak od úvodu boli šance na oboch stranách vyrovnané. Jakubovi sa na predchádzajúce dve víťazné partie nepodarilo nadviazať, ale na jeho skvelom úvode do novej sezóny to určite nič nemení. Chuť si však napravil Ľubo Molnár, ktorý po prehre v štvrtej lige a prehre v sobotu dokázal v nedeľu zvíťaziť, celý bod pridal aj Juraj Baričák a napokon to celé rozhodol v poslednej dohrávanej partii Vlado Huba, ktorý dokazuje, že je veľmi silný hráč a nadviazal tak na svoje posledné výkony z turnaja na Gäceli, ktorý sa odohral ešte v auguste minulého roka. Dôležité remízy získali Anton Šingliar, Jano Péter a Peter Amrózi.

Čo dodať záverom. Len si asi zaželať, nech nám situácia čo najskôr dovolí opäť hrať štvrtú ligu, zahájiť tretiu a veriť, že druhá liga ešte bude pokračovať.

 

                                                                                                                      Miroslav Revaj

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *