Rozhovor s novým organizačným pracovníkom III.ligy Kubom Homolkom

Juraj Baričák: Ahoj Kubo, ako organizačný pracovník presedlal si zo IV. ligy do III. ligy, aké boli tvoje dôvody k tomuto kroku? A čo by si chcel týmto dosiahnuť?

Kubo Homolka: To je zaujímavá otázka. Osobne som za tým nehľadal pôvodne nejaký hlbší zmysel. Kolega Ďuri Pecho sa vyjadril, že už sa mu moc nechce robiť organizáciu ligy, tak som si povedal, prečo to neprebrať za neho a moju 4. ligu ponúknuť ďalšiemu mladému hráčovi t.j. Mirovi Revajovi. Jemu to prospeje a je tam aj perspektíva, že to budeme môcť robiť ešte hodne dlho. Taktiež už bol možno čas viacej sa angažovať v rámci klubu. Nedávno som tak počítal, že už je to vyše 10 rokov čo hrám za vtedajší Dolný Kubín a terajšie Bziny. Oproti iným mazákom je to samozrejme nič ale bolo to zaujímavé zistenie, ktoré ma trošku prekvapilo ale aj podporilo vo väčšom záujme o ligové súťaže. No keď som sa tak teraz po tejto otázke zamyslel – čo by som tým chcel dosiahnuť? Bol by som rád, ak by pod mojou záštitou liga fungovala bez problémovo a aby sme dosiahli takých výsledkov v aké všetci dúfame. Taktiež budem rád, keď na margo môjho prístupu k súťaži, budú iné kluby s radosťou prichádzať na zápasy do Bzín ako do priateľského prostredia.

JB: Minulú sezónu sme v III. lige „trpeli“, čo ši myslíš, že treba zmeniť, aby sme tento ročník odohrali tak ako by sme si to predstavovali?

KH: Trpeli sme dosť to je pravda. Osobne som tomu moc nepomohol, minulý rok sa mi vôbec nedarilo. V konečnom dôsledku výkony každého z nás sú aj o tom, v akom sme psychickom rozpoložení. Takže na zlepšenie by bolo dobré, aby sme všetci pred zápasom boli v pohode už z domu. Čo samozrejme neviem ja zabezpečiť každému. Ale treba ísť na zápas s tým, že si ideme zahrať to, čo máme tak veľmi radi a oddýchnuť si trochu po týždni v práci/škole. A z vecí, ktoré dúfam, že sa zmenia, sú ponuky remíz a ich konzultácia s kapitánom. Budem musieť pred každým zápasom apelovať na hráčov aby sa prišli spýtať, keď im bude ponúknutá resp. budú chcieť ponúknuť. Ako som vyššie napísal som v klube len niečo cez 10 rokov a nemám toľko skúseností ako ostatní. Ale ako kapitán im ani nemôžem povedať, že pozícia vyzerá dobre a mali by hrať či podobne. Je to celé postavené len na tom, že ich informujem o stave zápasu a možnosti, že daná remíza nám zápas vyhrá alebo aspoň remizuje miesto zbytočnej prehry. V tomto máme veľké medzery a dúfam, že sa to tento rok zlepší.

JB: Čo očakávaš od chalanov , aké nasadenie, aký prístup? A samozrejme, aj z hľadiska organizácie domácich zápasov……..Vieme ako to chodieva nie?

KH: Bol by som rád, keby chlapi prišli dobre naladení, bojovali o víťazstvo družstva a odchádzali domov spokojní. Ako som už spomenul šach je o psychickej pohode. Nechcem aby mi niekto prehral 2-3 zápasy a demotivoval sa na celú sezónu a potom mi odmietal nastúpiť. Takže ísť naozaj prosto si zahrať, snažiť sa vyhrať ale nerobiť si ťažkú hlavu z prehry. Stáva sa to aj tým najlepším. Ani také mená ako Carlsen, Caruana či Nakamura nevyhrajú každú partiu. Z hľadiska organizácie všetci vieme, že sa nájde nejaký ten jedinec, ktorý nie je úplne dochvíľny ale tam asi veľa nezmením. Inak to bude dúfam prebiehať ako dobre namastený stroj a nebudeme mať väčšie komplikácie. Ja si to už budem musieť striehnuť aby sme nehrali v nesprávnej miestnosti či aby bolo dosť kávy. Aj keď táto sezóna bude opäť zaujímavá s prihliadnutím na situáciu, ktorú tu máme s koronou.

JB: Ako mladý ambiciózny chalanisko, kde si odhaduješ , alebo trúfaš povedať, že v konkurencií III. ligy skončíme? A čo rečieš na súpisku pre túto súťaž?

KH: Ambície sú určite jasné a všetci sa o to budeme snažiť aby sme skončili čo najvyššie. Každý ide do súťaže s tým, že ju vyhrá. Samozrejme nemôže vyhrať každý takže ak by sa nám nepodarilo vyhrať, budem rád ak nebudeme ako minulú sezónu na vypadnutie a pokúsime sa od začiatku držať v hornej časti tabuľky. Trošku lepšie sa hrá, keď nebudeme pod tlakom v podobe hrozby vypadnutia. Nerobí to dobrotu a nemáme to ani za potreby. Káder je nabitý, nejaké to meno sa stratilo nejaké pribudlo. Na jednu stranu ma mrzí strata Amba keďže hrá natívne za Ružomberok ale na druhú stranu sme získali Vlada Laučeka. Určite sa budem snažiť dávať šancu aj Vladovi Hubovi si zahrať občas ôsmu dosku. Myslím, že nám cez leto ukázal, že vie zahrať dobrý šach a budem len rád keď to v ňom podporíme a stane sa hráčom, s ktorým sa bude počítať, ako s jasnou voľbou na zápas či už v tretej alebo štvrtej lige.

JB: Posledná otázka, čo je tvoje osobné predsavzatie pre nasledujúci ročník v rámci koordinácie III. ligy ako organizačný pracovník?

KH: Toto je asi najťažšie povedať. Myslím, že také viaceré predsavzatia už som spomenul snáď v každej predchádzajúcej otázke. Tak sa to pokúsim aspoň zhrnúť. Lepšia komunikácia v rámci tímu ohľadom remíz. Vytvoriť priateľské prostredie v rámci domácich zápasov. Postarať sa aby nevznikali zbytočné komplikácie. Trošku motivovať chlapov k pozitívnemu mysleniu a nebrať všetky prehry ako koniec sveta. Začať sezónu v hornej polovici tabuľky a taktiež ju aj podobne skončiť. 5 bodový plán. Ja myslím, že pre teraz to bude tak akurát a ak sa za pochodu nájde niečo, čo by potrebovalo zlepšenie, tak to budem bezodkladne adresovať hneď ako to nastane. Som flexibilný a ochotný robiť zmeny a kompromisy, takže budem vždy otvorený aj akejkoľvek konštruktívnej kritike zo strany chlapov. Podstate ju uvítam a budem za ňu rád. S chýb sa človek učí a netreba robiť tú istú dvakrát. Takže ktokoľvek z domácich bude mať niečo na srdci som tam, aby mi to povedal a ja sa pokúsim mu vyhovieť, ako najlepšie budem vedieť.

 

 

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *