Prehra s KTK Liptovský Mikuláš v 4. lige + hodnotenie sezóny v 4. lige

Dňa 12.3.2023 sme odohrali posledný zápas štvrtej ligy v sezóne 2022/2023. Už pred samotným zápasom bola situácia v tabuľke jasná, ak by sme aj prehrali, tak najhoršie skončíme na výbornom treťom mieste. Stále však boli v prípade víťazstva možné posuny na druhé a dokonca aj na prvé miesto, kde by nám však museli pomôcť iné tímy keď by svoje zápasy prehrali. Napokon sa zrodila tá prvá možnosť, zápas s KTK sme prehrali a umiestnili sa na končenom treťom mieste. Treba zrejme úprimne konštatovať, že na zápas sme nastúpili v dosť oslabenej zostave, keď niektoré stálice nemohli nastúpiť a naopak domáci nastúpili s najsilnejšou možnou zostavou. Aj napriek tomu a aj konečnému výsledku to bol veľmi zaujímavý a bojovný zápas. Postavenie na šachovniciach vyzerali všelijako a miestami to vyzeralo, že môžeme v tomto zápase bodovať. Poďme si teda bližšie tento zápas priblížiť.

Ako prvá sa skončila partia na 3. šachovnici. Juraj Baričák zhodnotil, že jeho remíza by mohla pomôcť a tak ju súperovi ponúkol. Súper Vladimír Hafiňák ani chvíľu neváhal a hneď ju zobral. Po zápase mi Ďuri v telefóne hovoril, že sa uponáhľal a mal to v lepšom postavení hrať, zrejme by to vyhral. Ale kto vie, možno by spravil nejakú chybu a prehral, to už teraz ťažko povedať.

Po tejto partii sa dohrala tá na štvrtej doske, kde Vlado Salva nestačil na Svätopluka Hofereka. Vladko si nevšimol že mu hrozí vidla a keď ju dostal, tak sa vzdal.

Partia na prvej šachovnici sa skončila remízou. Viliam Žiaran a Anton Šingliar sa dlhé roky poznajú a táto remíza sa zrejme dala aj očakávať.

Už teraz môžem povedať, že o náš jediný celý bod v tomto zápase sa (snáď mi to Peťo odpustí keď napíšem že prekvapivo) postaral Peter Kučerík, keď na ôsmej šachovnici porazili Kristínu Šubjakovú. Peťo zahral tak ako minulý týždeň veľmi ostrú partiu, postupne získal dve figúry a poľahky už zvíťazil. Možno to miestami trocha zbytočne motal, ale základ je, že našiel cestu k výhre. Škoda že je záver sezóny, možno by Peťo pokračoval vo víťaznej vlne ďalej. Zostalo dohrať posledné štyri partie a tu ťažko mohol niekto predpovedať, ako to dopadne. Menilo sa to z minúty na minútu, rozhodovala každá maličkosť a čo i len jedno malé zaváhanie alebo nepozornosť.

Smolnú prehru musel prehltnúť Martin Rídzi na siedmej šachovnici. Keďže som mal dosť starostí s mojou partiou, sledoval som to len okrajovo. Martinov súper sa neustále vrtel na stoličke, čosi hundral a tak sme si mysleli, že Martin ide vyhrať. Zrazu Martin stratil kvalitu, ale mal dvoch pešiakov. Súper Ivan Benko mu viackrát ponúkal remízu, čo mu po partii aj pripomenul, ale Martin chcel hrať na výhru. Zrazu prišla zrejme malá nepozornosť a Martin vošiel do matovej pasce a prvé auto mohlo ísť domov.

Nerozhodný výsledok a posledný bodový zápis pre Bziny priniesla piata šachovnica. Pali Druska remizoval s Jozefom Meškom, ale Pali bol nahnevaný, keďže aj analýza mu ukazovala jednoznačné víťazstvo, nevidel totižto matovú kombináciu. Domáci sa tak začali prikláňať k celkovému víťazstvu, ale moja a partia Vlada Hubu sa stále hrala a ešte nebolo jednoznačne rozhodnutá.

Ako predposledný som dohral ja a keď som oznámil Ďurimu do telefónu že som prehral, tak sa čudoval ako to je možné, veď aj Tóno povedal, že to neprehrám. No poviem pravdu, asi som nikdy nebol po partii tak znechutený ako v tomto zápase. Všetci domáci hráči chválili po zápase môjho súpera Rudolfa Rukavicu ako to pekne zahral v závere, no a ja som to v tom závere naopak pekne pokašlal a k víťazstvu som mu nemal mierou pomohol. Po partii sme to s Palim dali do analyzátora, ktorý ukázal, že som hral správne ťahy a stál som vždy až do rozhodujúceho momentu lepšie, kde skôr o remízu bojoval môj súper. Rozhodujúci moment nastal v mojej časovej tiesni, kde som si najprv správnym ťahom veže na horný stĺpec všetko krásne vylepšil a začal som hroziť šachmi a odoberaním pešiakov a potom z nepochopiteľných dôvodov som ďalším ťahom dal tú vežu preč (niečoho som sa bál na mojej zadnej rade, ale ako sa ukázalo, nemal som sa čoho…) Tu sa to potom aj podľa analyzátora vyrovnalo a žiaľ ukázalo sa, že nemám dobre naučené tie vyrovnané koncovky a skúsený súper ich ovládal a tak po sérii mojich chýb partiu vyhral. Bolo tak už jasné, že domáci vyhrajú, zostalo dohrať partiu na druhej šachovnici.

Vladko Huba niekedy v úvode partie si povedal, že ide vyskúšať obeť figúry za dvoch pešiakov. Partia vyzeralo všelijako, miestami lepšie pre Vladka, miestami lepšie pre Valeriána Valášeka, miestami remíza. Napokon záver vyšiel aj tu lepšie domácemu hráčovi a Vlado sa po bojovnom výkone musel predsa len vzdať, partia sa skončilo okolo druhej poobede. Celkovo sme tak podľahli KTK Liptovským Mikuláš výsledkom 2,5:5,5.

V poslednej časti tohto dlhého článku zhodnotím dohranú sezónu. Umiestnili sme sa na krásnom treťom mieste a myslím si, že môžeme byť spokojní všetci. Áno, viackrát sme spomínali nejaké tie nešťastné zápasy, ale zase v iných sme mali naopak šťastie.  Na súpiske nás bolo 14 hráčov a teší ma, že sme sa do hry zapojili všetci a každý aspoň jednu partiu odohral. Teraz si uvedieme štatistiky všetkých hráčov.

Roman Hrnčiar (5/8) – Roman musel kvôli chorobe vynechať posledné kolo, ináč by mal stopercentnú účasť v 4. lige. Roman je stálica nášho klubu a každej ligovej zostavy. Miestami sa mu v tejto sezóne hlavne vo vyšší súťažiach nedarilo, ale na to máme každý právo. V 4. lige zaznamenal 4 výhry, 2 remízy a 2 prehry. Vždy ochotne rád na zápas nastúpil a bol našou oporou na prvej šachovnici.

Anton Šingliar (4,5/7) – Doktor rovnako ako Roman patril medzi opory tímu, vynechal len dve kolá a v tom poslednom nastúpil na prvej šachovnici. Jeho bilancia je 3 výhry, 3 remízy a 1 prehra. Keď sme to ako tím potrebovali, tak sme sa na neho mohli spoľahnúť a hral tvrdo na víťazstvo. Vždy vedel aj správne odhadnúť, že postačí aj remíza, alebo kedy to už netreba siliť, rovnako nás vedel každého správne dodžubať, ako sme to vo svojej partii pokazili.

Juraj Pecho (4/5) –  Ďuri ako jediný zo štvrtoligovej zostavy neokúsil trpkosť prehry. Dve remízy a tri výhry sú na jeho konte. Keď mu to jeho povinnosti dovolili, tak nás posilnil a mohli sme sa spoliehať na jeho body, vždy predviedol zodpovedný výkon a vedel nás správne motivovať.  

Jakub Homolka (1,5/2) – Náš predseda odohral v štvrtej lige len dve partie, ale vždy bol ochotný nastúpiť, ak by nám hrozilo, že nedáme dokopy 8 hráčov. Chcel, aby si štvrtú ligu zahrali ostatní, keďže on nastupuje hlavne v tretej lige.  Jeho bilanciu tvorí jedna výhra a jedna remíza. Tímu tak v týchto dvoch zápasoch bodovo pomohol.

Vladimír Huba (0,5/4) – Vlado zrejme nebude spokojný s jeho bilanciou v tejto sezóne 4. ligy, keďže uhral len jednu remízu a zvyšné tri partie prehral. Vlado už hráva totižto na vyšších šachovniciach a tam už má ťažších súperov. Vždy keď mohol, tak nás posilnil a bojoval až do samého záveru. Nevadí, v ďalšej sezóne to bude lepšie.

Vladimír Lauček (0/1) –  Druhý Vlado v našom tíme odohral len jednu partiu. Žiaľ, pracovné povinnosti a to že býva častejšie v Bratislave mu moc neumožňujú pravidelne hrávať. V tej jednej partii čo odohral však ukázal veľké odhodlanie a šachovú motiváciu a dúfam, že v ďalšej sezóne by mohol toho už odohrať podstatne viac.

Juraj Baričák (4,5/9) – „Ahoj Ďuri, v nedeľu je štvrtá liga, môžeš ísť hrať? No jasné!“. Takéto boli naše hovory s Ďurim, ktorý odohral všetkých 9 kôl a tvoril tak stabilnú štvrtoligovú zostavu. V úvode sezóny začal dvoma prehrami, ale zvyšné partie už neprehral a zaznamenal dve výhry a 5 remíz (asi nový Mr. Polbod). Vždy vedel zhodnotiť kto ako stojí v partii a ako sa asi zápas vyvinie. Ďurimu ďakujem aj za to, že vybavuje pre klub rôzne dôležité veci.

Vladimír Salva (4/9) – Vladko je druhý člen tímu, ktorý ma stopercentnú účasť. Takisto som vždy našiel v messengeri jasnú odpoveď na ponuku nastúpiť na zápas. Bez neho a Ďuriho som si už ani nevedel predstaviť zostavu, bol aj vždy šoférom na vonkajšie zápasy. Po prehre si vyčítal že prehral a písal mi, že kľudne prepustí miesto niekomu inému, ale nikdy na to nebol dôvod. Veľakrát práve jeho bodová partia rozhodla zápas v náš prospech. 

Pavol Druska (3/7) – Náš nováčik má za sebou zrejme celkom dobrú sezónu, ale to si asi každý musí za seba zhodnotiť sám. Jeho bilancia je jedna výhra, dve prehry a 4 remízy. Pali tiež vždy keď mohol, tak rád na zápas prišiel a tímu bodovo pomáhal. Posledné dve remízové partie ho trocha hnevajú ako sám povedal, ale tak v novej sezóne to môže napraviť.

Stanislav Lacko (0,5/1) – Stanovi jeho pracovné povinnosti umožnili odohrať len jednu partiu, keď v Lúčkach remizoval. Všetci budeme radi, ak v ďalšej sezóne by už mohol nastúpiť častejšie.

Miroslav Revaj (1/5) –  Ako organizačný pracovník a rozhodca som nastúpil na päť zápasov. Skôr som sa snažil dávať priestor ostatným, sústreďovať sa hlavne na tie organizačné veci a nastúpil som vtedy, keď bolo potrebné doplniť zostavu. Bilancia hovorí jasne, len dve remízy a tri prehry, to má od spokojnosti ďaleko. Dve partie (tú poslednú a jednu v Ružomberku) som však prehral veľmi nešťastne, ale na to sa bilancia nepozerá. Mám čo zlepšovať.

Martin Rídzi (6,5/8) – Ďalší náš nováčik má za sebou jednoznačne vydarenú sezónu, ktorú však zakončil nešťastnou prehrou, inak by to bolo ešte krajšie. Vynechal len jedno stretnutie a stal sa veľkou oporou nášho tímu. Od novej sezóny si však bude musieť zvyknúť, že sa posúva na vyššie šachovnice, veríme však, že minimálne takúto bilanciu bude mať naďalej.

Peter Kučerík (1/2) – Peťo symbolicky nastúpil na prvé a potom na posledné kolo. V tom prvom prehral a v tom druhom senzačne vyhral. Záver sezóny aj s 5. ligou mal veľmi vydarený a uvidíme, zrejme sa o jednu šachovnicu vyššie posunie.

Andrej Zoššák (2,5/4) – Polovičná úspešnosť v prvej sezóne si myslím že je pre nášho tretieho nováčika celkom pekná vizitka. Dve výhry, jedna prehra a jedna remíza svieti na jeho konte. Aďo bol vždy pripravený a ochotný nastúpiť, ak by bolo potrebné doplniť miesto v zostave. Veríme, že v novej sezóne sa mu bude dariť minimálne takto a možno aj o niečo lepšie.

V závere ďakujem všetkým 14 hráčom za ich účasť a pomoc v 4. lige. Bronzová priečka je určite potešujúca, pre mňa však bolo podstatné, že sme vždy ako jedna veľká super partia nastúpili na každý zápas.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *