Predohrávka 10. kola IV. Ligy C12, Zakamenné . ŠK Bziny 1,5 : 6,5

Úvodom článku by som chcel poďakovať vedeniu tímu Zakamenné za ústretovosť a veľmi korektný a seriózny prístup k našej požiadavke predohrať si o týždeň skôr tento zápas.

Popravde, vidiac výsledok dnešného zápasu, by si kto to mohol riecť, však ŠK Bziny by tam aj tak vyhrali, ale pravda je troška iná ako sa na prvý pohľad môže zdať. Veruže vidiac dnešné partie, zápal tých detí a uvedomiac si predstavu, že o týždeň by sme tam prišli na zápas v oslabenej zostave, tak neviem neviem či, alebo vôbec by sme tento zápas vyhrali, a ak áno, tak s veľmi odretými ušami.

Dnes sa mi podarilo partiu zvládnuť relatívne rýchlo, skončil som cca o 11,00 hod, takže som mal možnosť, čakajúc na štvrtého do partie do auta, sledovať pomaly všetky hrané partie. A to som sa veruže načakal, takmer do 13,35 hod…….

Skúsim to teda dnes zhodnotiť pekne podľa šachovníc, ako tento duel prebiehal, a veruže výsledok veľmi veľmi skresľuje celkový zápas.

ŠK Bziny sme nastúpili dá sa povedať v najtuhšej zostave, čo sa mladým adeptom kráľovskej hry veľmi páčilo, chýbal akurát Vlado Salva na ôsmej doske ( !!!! ), ktorého nahradil Stando Lacko.

Ak sa dobre pozrieme na jednotlivé výsledky, tak na prvých štyroch doskách, kde sme nastúpili s druholigistami ( v poradí Doktor, Ľubo Molnár, Peťo Haluška, Ďuri Pecho ) sme uhrali výsledkom 2,5 ku 1,5 bodu!

Na doskách 5 až 8 to už bolo jednoznačnejšie, kde sme zaknihovali 4 body, alke poďme teda k samotnému zápasu.

Doska č. 1 – Doktor – Rado Priechodský – z otvorenia vyšiel kupodivu lepšie mladík Rado, keď partia veľmi rýchlo došla do koncovky, ale doktorov bielopoľný strelec si veru ťažko hľadal uplatnenie.  Doktor ho umne vymenil. A následne v partii, keď na šachovnici bol rovnaký pomer pešiakov, a po jednej veži na každej strane,  súperi ťahali čo to dalo, ale remízu tam bolo cítiť asi už aj v Lokci.

Za zmienku stojí  moment, keď Doktor zreklamoval u domáceho rozhodcu nezapisovanie si ťahov Rada, a ten si na svoj čas musel pekne krásne podopisovať ťahy, a čuduj sa svete z Doktorovho partiára. A svet videl asi prvý krát, Doktora tak poctivo zapisovať ťahy partie že sme všetci čumeli ako čumilovia na Hviezdoslavovom námestí……:) V tomto momente ma napadlo, že Doktor chcel mladého Rada normálne zhodiť na čas, lebo prepísať asi 8 ťahov z Tonovho partiára vyžaduje neskutočné schopnosti na úrovni doktorátu z písmoznalectva na Oxforde umocnené písomnou postgraduálnou skúškou v mandarínskej čínštine…….

Doska č. 2 Ľubo Molnár – Matej Sivčák – tak toto bola partia! Normálne som nechápal. Ľubo nastavil krásnu pascu, chytil strelca, ale……..Matej hral posledných 15 ťahov na 10 sekundách, čistá figúra menej, kráľ holý, dámy na šachovnici……..zdalo sa že ide padnúť, ale akosi stále s výrazom tváre a lá poker face niečo sekundu pred limitom potiahol, a čuduj sa svete, po tom ako si Ľubo už myslel, že stačí vymeniť dámy a koniec, Matej vyčaroval na tých pár sekundách taký zdvihák, že Ľubovi by ste sa krvi nedorezali….Pekne musel odovzdať figúru späť, stratiť nejaké to tempo, aby nedostal mat, a začalo sa odznova, ale to už aj Ľubo sa dostal do časovky. Nakoniec remíza, ale mladý Matej Sivčák si za svoju hru, chladokrvnosť veruže túto remízu plne zaslúži.  Krásna partia, dúfajme, že nám ju Ľubo pošle aj s komentárom.

Doska č. 3. Peťo Haluška – Adam Šustek – eeej, veruže už sú dávno časy preč, keď sa dal Adam poraziť. Náš Peťo v situácií o dvoch pešiakov menej, bez konzultácie s kapitánom navrhol súperovi remízu, a veruže sa niet čomu čudovať,  každý kapitán by mu to schválil……Ale Adam rezolútne odmietol Peťov návrh a hral, tak Peťo chtiac nechtiac zreklamoval tri krát opakovanú pozíciu, ale rozhodcu v miestnosti nebolo, tak som rýchlo zbehol po rozhodcu p. Kocúra, a pre istotu aj po Kuba Homolku, a došlo ku kurióznej situácií, keď Kubo musel vysvetliť Peťovi, ako je správne reklamovať opakovanie pozície, a partia pokračovala….Síce nie dlho, nakoľko Adam sa dostal do časovky, a zopakoval ťahy, a tým pádom sa partia skončila remízou, za čo si Adam vyslúžil veľkú kritiku od svojich súkmeňovcov, že mal pokračovať a vyhrať!

Doska č. 4. Ďuri Pecho vs Miki Šustek a repete súboja z piatej ligy, a veruže náš Ďuri sa natrápil až až, keď dohrával partiu takmer o 14,15 hod. a po chybe súpera ho nakoniec zdolal, ale ľahké to nebolo, a veruže Miki siahal v tomto súboji po plnokrvnom polbode…….

Doska č. 5 Pali Kanperek vs ( žiaľ neviem meno hráča, myslím že Jurky ) zdalo sa, že Palo to má všetko pod kontrolou, ale pri jednej pozícií ak by mu súper zahral jednoduché g4 tak Paliho pozícia sa zosype ako domček z kariet, takže nakoniec Pali bol rád, že súper prehliadol krásnu protihru, pod tlakom sa sústredil na opačnú polovicu šachovnice, a Pali zaknihoval „povinné“ víťaztvo. Nerodilo sa ľahko, ale platilo

Dosky č. 6 a 7 – Kubo Homolka a ja proti bratom  Kluskovcom – myslím si, že obidva zápasy boli ako cez kopirák, s tým, že Kubo aj ja sme sa plne sústredili na zápas, žiadne podcenenie. Nikdy neviete čo z tých detí vypadne. Skončili sme takmer narovnako,  Kubovi súper vzdal, a ja som mladému, len 7 ročnému Dávidkovi dal mat. Obaja tam boli aj s dedkom, a treba povedať, že ich zanietenie do hry bolo super. U môjho súpera som mal niekedy pocit, že Dávid z abecedy ovláda len písmená, ktoré potrebuje na anotáciu partie, a z čísiel vie napočítať len do osem, ale aj tak, v siedmych rokov predviedol  úctyhodný výkon. Nie nadarmo ide reprezentovať SR na ME 8 ročných ( má o rok menej ) do Gruzínska a samozrejme, že mu budeme držať palce a veríme, že urobí dobrý výsledok…….:)

Doska č. 8. Strano Lacko nastúpil proti vekovo najstaršiemu hráčovi ( taktiež si nepamätám meno ) a po zisku kvality sa snažil svoju výhodu pretaviť vo víťazstvo, ale súper sa nedal, bojoval, v jednom monte prehliadok pekný taktický variant, až Stando musel  zjednodušiť partiu a odstrániť súperovho nepríjemného koňa vežou, a s dvoma ľahkými figúrami, a dvoma voľnými pešiakmi pretaviť pozíciu do celkovej výhry.

Čo dodať záverom? No vyhrali sme nad deťmi, len mal som dojem, že asi predposledný krát, možno budúci rok ešte vyhráme, s odretými ušiskami, ale o dva roky?…..Veruže ťažko…….:)

Raz darmo, starých psov novým kúskom nenaučíš, ale na tie deti ako by sa tie nové kúsky prudko lepili…….

Juraj Baričák

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *