Posledné dvojkolo 2. ligy C sa nepodarilo podľa predstáv.

Keď som volal s Vladom, že článok napíšem, ako rozhodca s priamym prehľadom čo sa dialo, musel som podotknúť, že sa budem musieť krotiť. O sobote ani tak nie no o nedeli… to je iná káva. Sobotňajší výsledok sa dal po nastúpení súpera očakávať. Predsa len mladí Haringovia majú kvalitu a prípravu na svojej strane a sú silnou oporou svojho družstva. V nedeľu sme však takúto výhovorku nemali. Súper prišiel so slabšou zostavou ako v sobotňajšom zápase a mali sme od začiatku jasnú vidinu, že tento zápas musíme vyhrať. To prečo sa tak nestalo a ako je to vôbec možné, k tomu sa dostanem v druhej časti. Poďme sa najskôr pozrieť na sobotňajší zápas.

Roman Hrnčiar – Viktor Haring 0:1 Tento výsledok sa dal čakať. Aj keď Roman optimisticky tvrdil, že to prehrať nemal a mal to vraj remizovať, no to je pekné ale viete, čo nie je na šachovnici a papieri, to sa nestalo. Súper hral metodicky a s Romanovým večným f4 určite počítal. Tomu aj nasvedčuje konečný výsledok. Neviem kde to chcel Roman remizovať.

Zuzka Milcová – Filip Haring 0:1 Opäť podobne očakávaný výsledok hlavne z pohľadu priebehu partie. Filip sa dostal do veľmi dobrej pozície hneď ako zatlačil všetky Zuzkine figúry na základnú radu. Tam musela stáť pasívne niekoľko ťahov až jej nakoniec neostalo nič iné, iba sa vzdať.

Anton Šingliar – Roman Lukáč Remíza. Slovo remíza už budem skloňovať až do konca tohto zápasu. Všetky partie okrem prvých dvoch totiž skončili nerozhodne. Ostáva len otázka: Ako moc nerozhodné boli? Doktorova partia určite nebola nerozhodná. Doktor priznal, že v kritický moment nevedel spočítať ako by partiu s pešiakom naviac vyhral a tak súperovi ponúkol remízu. Bola to jednoznačne škoda, no neostalo len pri tejto partii.

Pavol Murín – Milan Demián Remíza. Táto remíza sa stala zo začiatku zápasu v poradí ako druhá. Nie je v mojej kapacite odhadnúť či by to vyhral jeden alebo druhý, bolo to proste ešte dosť skoro a príliš veľa figúr a teda priveľa premenných v hre. Možno by sme v pokračovaní mali bod, možno nulu. Kto vie, nech odpovie.

Ján Hyll – Marián Miklaš Remíza. Podobne ako o dosku vyššie dosť rýchla remíza. So súperom to v tichosti analyzovali a aj za cenu nejakej výhody pre jednu stranu, vždy druhý našiel večný šach a tak sa zrejme dá táto remíza nazvať spravodlivou.

Ján Péter – Jaroslav Moravčík Remíza. Tu sme mohli byť v podstate radi aj za pol bodík, keďže Jano mal pešiaka menej no mali opačné strelce a teda v teoretickej hladine to bola stále remíza. Väčšina našich si vydýchla, keď Jano dal za remízu, takže dobrý pol bod bez šance vylepšiť nejako výsledok iným spôsobom.

Ľuboš Molnár – Ján Debnár Remíza. Ďalšia nešťastná remíza. Aj Ľubo sám cítil, že pozične stojí lepšie. Jeho jazdec bol aktívnejší ako súperov strelec no aj s asi +1,4 nevedel využiť pozičnú výhodu a ako posledný hrajúci dal za remízu. Nemám mu čo vytknúť, bola to ťažká pozícia a pokiaľ by ju ako sa povie znásilnil mohlo sa stať čokoľvek. To však nemalo zmysel, keďže zápas už bol v tom čase rozhodnutý.

Pavol Knaperek – Radoslav Fendek Remíza. Opäť nešťastná remíza. Zápas bol v stave 4:2 a pokiaľ by Pali a Ľubo niečo vykúzlili, ešte by sme si zapísali cenný bod. No Pali aj ukázal, že mal pocit, i keď s pešiakom naviac nemal moc dobré výhliadky partiu vyhrať. Možno niekde skôr ale nie na úplnom konci. A tak dal so súperom za remízu a zápas bol rozhodnutý.

Konečný výsledok 5:3 bol trefne pomenovaný ako Bziny – Detva 3:3, Bziny – Haringovia 0:2. Mladý svoju šachovú kariéru berú vážne a dobre sa na zápasy pripravujú a určite budú mať sľubnú budúcnosť. Jediná škoda, že sa takto môžem vyjadrovať iba o hráčoch z cudzích tímov a nie z toho nášho.

Druhý deň. Naše Waterloo. Náš konečný výsledok v tejto sezóne závisel len na tomto zápase. Ak by sme vyhrali, umiestnili by sme sa na krásnom druhom mieste a zobrali za túto priečku 140€. Slušná suma, ktorá by sa nám hodila na zaplatenie poplatkov v ďalšej sezóne. No zápas sme len remizovali 4:4 a skončili na konečnom štvrtom mieste a dostaneme cenu za túto priečku 55€. 85€ rozdiel. Rozdiel, ktorý nás stála 1 partia. Nebudem nikoho obviňovať ani na nikoho ukazovať prstom. Stalo sa a je to veľká škoda. Celé úsilie z celej sezóny kde sme sa držali na 2-3 priečke bolo zahodené v tomto zápase. Tak poďme postupne.

Roman Hrnčiar – Peter Papanetz 0:1. Opäť ako sobotu Roman partiu nemal prehrať. Tentokrát by si to myslel dokonca aj niekto iný ako Roman. No realita vie byť vrtkavá a v tomto prípade sa zvrtla natoľko, že sa nám všetkým zastavil rozum. Roman urobil začiatočnícku chybu a prišiel o celú vežu. Stávajú sa aj také veci. Určite, veď sme len ľudia. No mohlo sa to Romanovi stať v inom zápase. Čo už.

Zuzka Milcová – Alexander Szamos Remíza. Aj so silným súperom Zuzka dokázala v nedeľu uhrať pol bod a väčšina našich bola veľmi spokojná. Musela byť na našich pekne naštvaná, keď sa dozvedela ako to nakoniec dopadlo.

Anton Šingliar – Ferenc Frink 0:1 Doktor sa nám trošku precenil a aj keď mal ponúknutú remízu, mal pocit, že by mohol vyhrať. Čo je síce pekné, ale nie v zápase, v ktorom ide o všetko a aj pol bod by nám stačil. Dokonca aj v posledných momentoch sme mali pocit, po analýze, že partia stále bola remízová. No doktor sa nám kdesi prepočítal a po pár ťahoch mu neostalo iné ako predpažiť. Veľká škoda.

Pavol Palider – Peter Klein Remíza. Rýchla remíza, odobrená zo strany kapitána keďže to vyzeralo na ostatných doskách dobre, dokonca aj na pár bodových ziskov na spodných doskách, kde súperi prišli značne oslabení. Veľa figúr, veľa premenných, neviem ako by partia dopadla ak by sa hralo ďalej.

Pavol Murín – Tomáš Adam Remíza. Podobne ako o dosku vyššie sa dohodli vcelku skoro na remíze. Rozumiem obe tieto remízy no možno sme mali byť trošku dôslednejší a hrať. Ale kto mohol vedieť, ako sa to prudko zmení.

Ján Hyll – František Ilkovič Remíza. Táto partia bola dlho nerozhodná čo sa týka materiálu i pozične. No Jano má odo mňa pochvalu, že aj po ponuke súpera na remízu, sa ešte pokúsil hrať. Nemal čo stratiť, pozícia bola vyrovnaná a mohla skončiť remízou kedykoľvek. Na druhú stranu, možno keby zobral a doktor by po ponuke súpera videl skóre 4:2 prijal by aj on. Ľahko sa to polemizuje, ťažšie sa odhaduje ako by to bolo a ešte ťažšie vrátiť čas, no nie ?

Ján Péter – Alexander Laurencsik 1:0 a Ľuboš Molnár – Pavel Balasz 1:0 Tu už boli hostia oproti sobote dosť oslabený. Dvaja spodný hráči im sobotu miesto na ubytovanie v blízkosti Bzín odišli domov. Necítili sa dobre a pri situácii, ktorá je ako vo svete tak na Slovensku je asi dobre, že išli domov. Koniec koncov, my sme nemali dôvod si sťažovať. Miesto nich prišli na poslednú chvíľu, druhí dvaja hráči aby doplnili zostavu. Keďže obaja náhradníci mali dosť veľký ELO rozdiel, bolo len otázkou času kedy sa naši pochlapia a súperov porazia. Obaja bojovali dobre no nakoniec museli obaja uznať, že naši sú na nich prisilní a vzdať.

Tak sa zrodilo veľké sklamanie v zápase s Fiľakovom 4:4. Ako som povedal, nebudem tvrdiť, že za to môže Roman, či doktor. To je príliš subjektívny pohľad. Ale s určitosťou vieme povedať, že to mohlo dopadnúť úplne inak a všetci by boli o dosť šťastnejší. Ak sa veci pohnú ako sa očakáva, a Martin postúpi z druhej ligy môžeme prísť o naše martinské posily a v takom prípade, nám takéto chabé výsledky nebudú stačiť. Možno sa nám za dobre stane, že sa nebudeme o rok snažiť o prvé priečky ale bojovať o záchranu.

Jakub Homolka

Komentáre

Comments 9

 • Preklad

  Roman by mal napísať zhrnutie sezóny, ale iným spôsobom. Výsledok je veľmi dobrý, takmer až do úplného konca bola hra o postup do prvej ligy. Úžasná Zuzka a bude ťažké ju vymeniť. Aspoň dobrá hra pre ostatných hráčov okrem … Mark. Ale Marek by som sa príliš nepozrel, pretože mal veľmi dobré predchádzajúce sezóny, neodišiel. A vy nemôžete vyzerať tak, že počas celej sezóny to šlo veľmi dobre av posledných 2 kolesách slabších, je to zlé. Je dobré, nech je budúci rok taký zápas, že bude bojovať o 1 miesto, nie o údržbu.

 • Podsumowanie sezonu powinien Roman napisać, ale inaczej. Wynik jest bardzo dobry, prawie do samego końca była gra o awans do I ligi. Rewelacyjna gra Zuzki i ją będzie ciężko zastąpić. Co najmniej dobra gra pozostałych zawodników z wyjątkiem … Marka. Ale i na Marka nie patrzyłbym “złym okiem”, bo poprzednie sezony miał bardzo dobre, dopiero ten nie wyszedł. I nie można tak patrzeć, że jak cały sezon szło bardzo dobrze, a w ostatnich 2 kołach słabiej, to jest źle. Jest dobrze, oby następny sezon był taki, że jest walka o 1 miejsce, a nie o utrzymanie.

 • Najväčší gól bol, keď mi Ďuro Baričák hovoril, že Tono reklamoval, že súper nezapisuje ťahy. Skoro som spadol zo stoličky….

 • Kapitán je veľmi dôležitá osoba. A povinnosť každého hráča je pri návrhu remízy zdvihnúť zadok a pozrieť si stav na šachovniciach a opýtať sa kapitána na jeho názor. Povýšiť osobné ambicie nad záujem kolektívu sa nevypláca zo športového hľadiska.

 • múdre slovenské príslovie rečie…..”lepší vrabec v hrsti ako holub na streche “

 • Keď sa potom zistí, že sme mohli dopadnúť aj lepšie, vždy to zamrzí. Ale aj tak si myslím, že 4. miesto v druhej lige je pekný výsledok, vlani sa hralo do posledného kola o záchranu a teraz sme do posledého kola hrali o druhé miesto. Gratulujem teda celej druholigovej zostave 🙂

 • Mne “doktor” tiez chcel okolo 35 tahu navrhnut remizu vo vyrovnanej pozicii(povedal mi to po partii) a dobre ze tak nespravil, lebo po nasledujucom mojom chybnom tahu, som to vzdal ja :))) Ale niekedy to moze vypalit opacne a preto pol boda je viac ako nula.

 • Viete pán Kučera, určite máte pravdu. To nespochybňujem. Ale všetci poznáme doktora a berie rýchle remízy dosť často a tu by nám tá remíza pomohla. Keby sa aspoň spýtal kapitána ale ani to nie. A Roman obdobne no ja rozumiem, že sa to môže stať komukoľvek z nás, ale zamrzí to.

 • Myslim si, ze 4 miesto je pekny vysledok a pred sezonou by ste ho urcite brali. A samozrejme na 1 a 2 sachovnici v 2 lige nie je jednoduche drzat krok so silnejsimi hracmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *