Piatoligové víťazstvo v Ružomberku

Ako vidno z titulnej fotky, tak spoločnosť nám opäť robili milé dievčatá, asi sestry mladých hráčov z L.Mikuláša. Aspoň myslíme, že sestry, lebo matky to evidentne byť nemôžu. (Administrátor) 🙂

Túto nedeľu bola na programe piata liga, cestovali sme do neďalekého Ružomberka v zostave Vladimír Salva, Miroslav Revaj, Peter Kučerík, Martin Rídzi a Andrej Zoššák. Jednohlasne sme za kapitána v tomto zápase zvolili Andreja, svoju taktiku však vyslovil Vlado a tá bola: dvaja remizovať, dvaja vyhrať a jeden môže aj prehrať. Do bodky sa táto taktika, alebo lepšie povedané prognóza aj naplnila. Pri príchode k hracej miestnosti sme zistili, že aj druhý ružomberský tím hrá dnes svoj zápas doma a tak sme sa stretli aj s našimi kamarátmi, juniormi z LŠŠ, s ktorými sme už odohrali viacero zápasov v tejto sezóne a práve oni hrali druhé stretnutie. Oba stretnutia sa hrali v jednej hracej miestnosti, takže sme si mohli pozrieť viacero zaujímavých partií. Keďže domácim chýbal jeden rozhodca, tak som sa tejto úlohy ujal v našom zápase ja. Zápas tímu Montana Ružomberok a juniori z LŠŠ mal jednoznačný priebeh, domáci celok zvíťazil 4:1. Tu stojí za zmienku víťazstvo mladého Michala Procházku (Vladovho dvojnásobného súpera v tejto sezóne) nad Pavlom Polkom. Čoraz viac sa teda ukazuje, ako to v tej LŠŠ robia výborne.

Poďme však k nášmu zápasu. Tu to tak jednoznačné nebolo, bojovalo sa tvrdo a o všetkom rozhodla posledná partia. Ako prvý veľmi rýchlo vyhral Martin Rídzi. Jeho súper Michal Novák mu už po pár ťahoch len tak zrejme z nepozornosti daroval strelca a to už Martin vie hravo dotiahnuť do víťazného konca.

Na 1:1 za domácich vyrovnal Juraj Koreň, keď porazil nášho Peťa Kučeríka. Nevyzeralo to však pre Peťa vôbec zle od úvodu, šikovne staval figúry a súper sa bránil. Napokon však pri útočnej taktike spravil chybu pri osadení jazdca, stratil pešiaka a nejako sa to s ním tiahlo ďalej, až sa v ťažkej pozícii musel vzdať. Nevadí, nabudúce bude lepšie.

Ako tretí som dohral svoju partiu ja na druhej šachovnici. S Emilom Konkoľom sme hrali opatrnú partiu, často sme menili figúrky. V jednom momente som však zle spočítal a stratil som pešiaka. Postavenie na šachovnici však bolo aj tak vyrovnané, súperov kôň bol dosť neaktívny. Za vyrovnaného stavu a teda aj pozícii na šachovnici mi Emil ponúkol remízu a tak som ju zobral.

Remízou skončil aj súboj na piatej šachovnici. Andrej Zoššák prvú ponuku na remízu od Samuela Baďa odmietol a hral ďalej. Nakoniec to vyústili do veľmi zaujímavej a ťažkej pozície. Stačila by jedna malá chyba a mohlo sa to jednému aj druhému rozsypať. Domáci hráč ponúkol remízu a tu ju už Aďo prijal. Martin potom Aďovi ukázal víťazný ťah, namiesto stiahnutia kráľa do obrany mal ním ísť dopredu a partiu by vyhral. Remíza však tímu pomohla a tak nie je čo Aďovi vyčítať.

Stav bol teda 2:2 a o všetkom rozhodla posledná partia na prvej šachovnici. Vlado si dnes zaslúži veľkú pochvalu, hral to výborne. Súper sa umne bránil, Vlado zahral aj vynikajúci ťah na obeť figúry, ale jeho súper Ľuboš Urban to spočítal dobre a túto obeť neprijal. Záver partie Vlado zvládol, zahral presné ťahy a keďže súper prehrával už o troch pešiakov a stál veľmi zle tak sa vzdal. Partia sa však dohrala až niekedy okolo 14tej hodiny, cesta domov však po víťazstve bola veselá.

Po štyroch zápasoch v piatej lige máme na našom konte dve výhry, jednu remízu a jednu prehru. Posledné piate kolo nás čaká v marci, doma privítame Montanu Ružomberok. Predbežne sme na treťom mieste, ale na umiestnenie sa nemusíme pozerať. Zostúpiť sa nedá a postúpiť nechceme. Najbližší šachový program je budúci víkend, čaká nás dvojkolo tretej ligy. Na oba zápasy vycestujeme za súpermi, zostávame však na Orave, našimi súpermi budú Zákamenné a Trstená.

                                                                                                                      Miroslav Revaj

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *