OŠK Bziny “B” – Liptovský Mikuláš jun “B” – 4,5:3,5 s odretými ušami sme dosiahli dôležité víťazstvo

Veru, dnes to bolo víťazstvo, ktoré bolo dôležité, a nerodilo sa vôbec ľahko. Súper, ktorého vekový priemer bol niekde okolo 15 +/-  z Liptovskej šachovej školy dnes v plnej kráse ukázal, že systematická práca s mládežou, venovanie sa metodike, šachovým zásadám,  otvoreniam a koncovkám,  prinesie svoje plody, a je len otázkou času, kedy si deti vylepšia svoje ELO bodovanie. Naozaj, klobúk dole pred naším dnešným súperom. Deti hrali s nasadením, nič nám nedarovali, a toto víťazstvo sme si museli doslova a do písmena oddrieť, poniektorí z nás veruže aj s ťažkými „zlomeninami“ utrpeli prehry! Naše priemerné ELO 1911 proti priemernému ELO 1550, na každej doske sme boli papierovými favoritmi, ale?…….Výsledok hovorí jasnou rečou…..žiadna prechádzka ružovým sadom….

Pekne po poriadku, na prvej doske si Roman Hrnčiar po svojom poradil so svojím súperom, a asi najjednoznačnejšie víťazstvo z našej strany. Na druhej doske musel Palo Murín preukázať a dokazovať svoje ELO, nemohol ani na chvíľu popustiť v koncentrácií, ale nakoniec svoju partiu dotiahol do víťazného konca. Na trojke ( táto partia sa dohrávala pomaly do tretej popoludní ) a za stavu 4 – 3, v podstate rozhodovala zápas. Tono sa ješitne nevedel stotožniť s remízou so súperkou o 400 ELO bodov menej, a hral na víťazstvo.  Len akosi mu to súperka nedovolila a Tono sa musel uspokojiť s remízou, ale táto remíza nám v konečnom dôsledku zabezpečila dnešné tri body.

Peťo Haluška na štvrtej doske pukol, a veru nebolo mu to ľahké „rozdýchať“.  Ďuri Pecho si musel dať pozor na Adama Šusteka, ale strategicky svojho súpera prehral. Zvláštnu príchuť mala partia pre Kuba Homolku. V „čudnej“ pozícií mu súper ponúkol remízu. Kubo konzultoval ponuku s kapitánom, ktorý mu povedal, Kubo ber, ale máš o 300 ELO bodov viac…..Kubo teda neváhal, rozhodol sa preskupiť svoje figúry, a po prvom ťahu svojho preskupovacieho manévru mu súper zasadil taký zdvihák, ako kedysi Muhamad Ali Georgovi Foremanovi v pamätnom zápase o titul majstra sveta v ťažkej hmotnosti….Totálne KO……Naozaj…. Kubo musel kapitulovať, či sa mu to páčilo alebo nie…..Na ôsmej doske sa mladík pustil do mňa  ako pitbull, išel po mne doslova ako po „údenom“. Bránil som sa zubami nechtami, a musím povedať, že sa mi podarilo z tlaku celkom dobre vymaniť, a keď už bola pozícia remízová, tak som začal špekulovať ako Mara s Betu, a „vykúzlil“ som prehrávajúci ťah….a prehral som…..

Dnešné kolo nás vymrštilo na prvú postupovú priečku, nakoľko naši konkurenti na postup Trstená aj Tvrdošín zaváhali v domácich zápasoch, Trstená s Liskovou 2-6, Tvrdošín s Lipt. Hrádok A 3,5 – 4,5. Vrátili sme sa na začiatok, a náš cieľ, postup máme opätovne, len a len v našich hlavách a rukách, ale dnešný zápas jednoznačne ukázal, že musíme zabrať ešte viac, byť plne koncentrovaní, súperi nám nič nedajú zadarmo, a hlavne musím ísť s pokorou kolo za kolom za naším cieľom.

Juraj Baričák

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *