OŠK Bziny „C“ – Važec, 2-3, alebo Nočná mora Elm Street I. na Brezoveckej ulici

Dnes sa mi dostalo tej „cti“ napísať reportáž k dnešnému zápasu IV.ligy, alebo dostal som to ako úlohu za „trest“. A veru, dnes to bolo presne ako v Nočnej more, ale nie z Elm street, ale zo Bzín…..konkrétne z Brezoveckej ulice ……

               Hneď na úvod sme zistili, že potrebný ekvipment, rozumej šálky na čaj a kávu, ktoré sme si poctivo kúpili a uložili do našej šachovej skrine, po minulotýždňovej dvojkolovej etape v II. lige už nie sú tam kde mali byť…..Asi sublimovali…….Tak, ako sme neschopní si zorganizovať a usporiadať naše veci pre potreby domácich zápasov, tak isto to dnes vyzeralo na šachovniciach.

Proste chaos, des, hrúza….

Ale pekne po poriadku…..na jednotke nás posilnil Tono Šingliar, a veru čakalo sa od neho viac. Tono s bielymi, oproti súperovi cca o 150 ELO bodov menej sa dostal do pozície, keď s radosťou prijal v horšej pozícií remízu a naše dnešné trápenie sa začalo……A čo čert nechcel, pokračovalo a len tým horším smerom.

Na dvojke Ďuri Pecho po laxnom úvode prišiel o pešiaka a prišiel budíček. Ďuri nesklamal, v horšej pozícií zapol na obrátky jemu vlastné, a začal hrať šachy! Po urputnom boji v dámskej koncovke to ale na viac ako pol bod nestačilo. Ale ruku na srdce…..Bod od Ďuriho sa čakal…….Nebol…..

Trojka doska teda ja……viac sa budem venovať tejto partii v závere článku, lebo to čo som dnes predviedol ja, veru stojí za pozornosť!!!! Ale za pozornosť, ako sa má vyhrať supervyhratá pozícia!!!! Podľa počítača som stál 11,5 až 12,8…..a čo? …. ½ bod……..a snáď nás táto strata nebude stáť postup!

Štvorka…..čo dodať k Vladovmu výkonu? Proste Vlado sa dnes naladil na tímovú rezonančnú frekvenciu, rozumej hnojil a hnojil, tak ako sme dnes hnojili všetci, a…..prehral….ťažko vyhratú ale vyhratú koncovku, ak by Vlado remizoval, nik by sa nehneval, ale prehra? Asi aj jeho táto strata máta……

Na päťke Pali Hrnčiarik v lepšej pozícií ako prvý prijíma návrh remízy, po výmenách dám a figúr stojí lepšie, ale Mr. ½ sa proste nezaprie a dáva svoj povestný polbod. Niet čo vyčítať, išiel na istotu, na rozhodnutie sme tam boli viacerí, a asi po konečnom rezultáte aj on ľutuje, že tú remízu prijal….

A čerešnička, amarela resp. kalíščok horkosti na záver……Teda moja partia…..Pekne rozohraná partia, išiel som do zápasu s cieľom vyhrať, vyvíjal som figúry, motal som pozíciu cítil som sa ako ryba vo vode……Po zisku pešiačika, som si zobral ďalšieho, v stredovej pasáži sa mi podarilo súpera domotať tak, že som získal tretieho pešiaky centrálneho, a len pomeniť matroš a vyhrať…..Ale Ďurkovi sa dnes málilo vyhrať profilakticky, tak nechal na doske dámy a veže, a tlačil si dámske pešiačiky do dámy, hrozil matmi a nemenil dámy!!! A čože sa udialo na záver? Jurko vo vidine že si ide postaviť dámu, akosi zabudol a prehliadol, že aj súper čím to hrozí a musel dať dámu za vežu a nechal si dať večný šach!!!!! No proste na grc……Slabou náplasťou po zápase mi bola súperova omluva, že to mal dávno vzdať, nakoľko sme dohrávali ako poslední, a moja výhra by znamenala remízu, remíza prehru….

Kapitán Ďuri Pecho ma po zápase cepoval, a mal pravdu, ale bol som tak namydlený sám na seba, že ešte chvíľu by do mňa hustil, tak ide domov zo Bzín pešo…..Tri a pol hodiny som dnes hral na výhru a jedným ťahom som posral zápas……..Už viem o čom hovorí Markoš, Koutný, Cvek…..strata koncentrácie vo vyhratej pozícií, podcenenie, vidina ľahkej a bezproblémovej výhry = samovražda….

Dnes som to zažil na vlastnej koži, a poviem nie je to dobrý pocit……

Tak toť moja dnešná reportáž, som kritický, možno až príliš, ale asi si to dnes všetci zaslúžime…….

Ale verím, že po zápase s KTK LM sa bude článok písať ľahšie a veselejšie……

Juraj Baričák

Komentáre

Comments 4

  • budeme sa držať starých múdrych prísloví…všetko zlé je na ničo dobré……..:) sústredíme sa na zápas s KTK, a uvidíme čo sa bude diať…….:) ale treba vidieť v zápase aj pozitíva, včera som videl len negatíva…….pozitíva vidím v prístupe všetkých, proste nepodcenili nič, každý z nás chcel včera vyhrať, Tono si v horšej pozícií povedal, lepší vrabec v hrsti ako holub na streche, Ďuri po strate pika sa vypol a hral ako o život, ja som v pozícií taktiež odmietol remízu a hral som na výhru, Vlado taky tak, a že sa neuspelo? OK, stalo sa, už sa neodstane, ale každý išiel za víťazstvom, a že sme niečo prehliadli, nevideli? Nuž stáva sa, aj majstrom, ale ak budeme takto poctivo pristupovať ku všetkým zápasom, nebojím sa o výsledok…….:)

  • Nič sa nedeje páni 🙂 Proste každý mal zrejme slabší deň a tak sa nedarilo. To sa proste stáva, minule som ja nedokázal vyhrať vyhratú pozíciu, dnes sa to pritrafilo inému. Aj keď som na zápase nebol, ale určite nemá dôvod teraz niekomu niečo vyčítať a zbytočne do niekoho hustiť, sme predsa jedna veľká partia a vždy sme držali spolu. Určite ste partie dôkladne rozobrali a treba si z nich vziať ponaučenie, tak ako to vždy robím ja :). Nič nie je ešte stratené, prišla len prvá prehra, ktorá nás môže len posilniť do posledného zápasu. KTK takisto zakoplo, takže sa situácia ešte zamotáva. Nabudúce to určite dopadne dobre 🙂

  • Zákamenci vám držia palce v súboji s KTK 😉

  • Nemyslím si, že som to nejako mrvil. Súper mi núka asi tretíkrát remízu, aj som myslel, že ju zoberiem, lebo som tam tiež nič nevidel, len v pozadí počujem Tóna, že to mám vyhraté a podobne… Tak hľadám, hľadám a našiel som…….prehrávajúci ťah. Tonovi som samozrejme odporučil, nech si nabudúce vyhráva radšej svoje partie…..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *