Náročný súboj v IV. lige sme zvládli, OŠK Bziny “C” 4,5 : 3,5 KTK Liptovský Mikuláš

Desiate kolo 4. ligy C12 sa odohralo deň po prvom kole prezidentských volieb. Samozrejme, že sa po ceste do Bzín a aj tam debatovalo na túto tému, a aj keď sme sa vo voľbe kandidátov nie všetci zhodli, nijak nás to nerozhádlo. To len potvrdilo to čo tvrdím stále, že sme jedna skvelá partia. V predposlednom kole tejto súťaže nás čakal KTK Liptovský Mikuláš, ktorý bojuje o zotrvanie v súťaži. Práve v minulej sezóne sme my a náš dnešný súper postupovali z piatej ligy vyššie, vtedy vzájomné stretnutie dopadlo v prospech liptovského celku.

Tradične sme do Bzín dorazili niečo málo po deviatej hodine, pripravili si všetko potrebné v dolnej miestnosti a čakali na príchod súpera. Ako som už spomínal, ten hrá o záchranu a pred týmto kolom sa nachádzal až na predposlednej priečke, kvôli horšiemu skóre ako malo béčko Hrádku. Preto Liptáci pricestovali v čo najsilnejšom možnom zložení a veru že nás poriadne vytrápili a do poslednej chvíle nebolo jasné, ako napokon toto stretnutie skončí. Kapitán a organizačný pracovník Ďuri Pecho stavil na overenú zostavu, v ktorej nastupujeme najčastejšie. Ako správne pred stretnutím poznamenal, môžme hrať v uvoľnenej atmosfére, keďže už sme dávno zachránení. Síce sme ešte v hre o umiestnenie v TOP 3, ale prečo si posledné domáce stretnutie neužiť a z chuti si zahrať. Každý z nás mal teda voľnú ruku ohľadom remízy. A ako sa toto stretnutie vyvíjalo? Poďme teda pekne podľa poradia skončených partií.

Ako prvý dnes svoju partiu ukončil Jakub Homolka na štvrtej šachovnici. Jeho súper Ivan Benko mu ponúkol remízu vo vyrovnanej pozícii a po krátkom premýšlaní Jakub túto ponuku prijal. Druhý nerozhodný výsledok sa potom zrodil aj na druhej šachovnici, keď po taktickom boji sa na remíze dohodli Peťo Haluška a Viliam Žiaran. O malú chvíľu sa zrodil prvý celý bod nášho tímu, o ktorý sa postaral Ďuro Pecho na tretej doske. Za súpera dnes dostal nevyspytateľného Svätopluka Hofereka, ale hosťujúci hráč sa zrejme nepripravil dobre na túto partiu, alebo skôr Ďuro sa pripravil vynikajúco, veľmi skoro získal kvalitu a súper sa potom pred matom vzdal. Ponuku na nerozhodný výsledok dostal aj Vlado Salva na šiestej šachovnici, ale razantne ju odmietol. Ako sám povedal, prišiel si predsa zahrať a tak skúsi niečo vymyslieť. A veru že vymyslel, zahral peknú kombináciu, pri ktorej súper Dušan Chrapčiak prehliadol stratu figúry a potom to už bola malina. Ja som dnes zvádzal súboj na siedmej šachovnici s bielymi figúrkami proti Ľubomírovi Bellovi. Paradoxne som v tejto sezóne obe partie s bielymi v štvrtej lige prehral a tak som to chcel konečne zlomiť a napraviť si aj chuť, kedže ak rátam aj tretiu ligu, posledné tri partie som mal štatistiku (0-0-0). Myslím, že som odohral takú svoju klasickú partiu ako počas celej sezóny, v závere som sa síce dostal do časovky, ale napokon z toho bola ďalšia remíza na mojom konte. To už sa pomaličky Liptáci začali dostávať do menších komplikácii ohľadom konečného výsledku. Iskierku nádeje sa im však podarilo vykresať, keďže Ďuri Baričák nestačil na Rudolfa Rukavicu, keď v koncovke súper vyhrával o troch pešiakov a navyše z toho bola napokon prehra na čas. Druhý celý bod pre hosťujúce farby zaznamenal Róbert Staffen na ôsmej šachovnici, keď lepšie zvládol veľmi náročnú pozícu. Erik Vrbinčík bojoval čo mu sily stačili, vyzeralo to veru všelijak, ale napokon z toho bola dramatická časovka a ako každý šachista vie, v nej prichádzajú chyby a tú rozhodujúcu spravil Erik. Predbežný stav stretnutia bol teda 3,5:3,5 a o celkovom osude mala rozhodnúť prvá šachovnica. Doktor už teda tradične dohrával partiu v štvrtej lige ako posledný a na Bzinách sme boli skoro do tretej hodiny poobede. Jeho súper Vladimír Hafiňák sa len tak ľahko nechcel vzdať a bojoval až dovtedy, kým to nebolo úplne stratené. Ako však Tóno poznamenal, dlho to vyzeralo na remízu, ale akonáhle získal pešiaka, už hral tvrdo na výhru tak, ako ho poznáme a oplatilo so. Naša jednotka tak rozhodla toto stretnutia a my sme sa mohli potešiť z celkovo šiesteho víťazného stretnutia v tejto súťaži. Tradične sme potom ešte pokračovali u Novinára pri analýzach, bleskovách a pití pivečka.

O tri týždne nás čaká záverečné kolo. Po dlhej dobe sa neuskutoční hromadne na jednom mieste, ako sme si už zvykli, čo si osobne myslím, že je na škodu, ale na druhej strane treba pochopiť, že zorganizovať to nie je také ľahké. Vycestujeme teda do Liskovej, s ktorou si to rozdáme o konečnú tretiu priečku, na potvrdenie tohto umiestnenia nám postačí aj remíza. Čo však čert nechcel, bude sa to prekrývať s druhou ligou, kde nás čaká veľmi náročné dvojkolo o udržanie sa v tejto súťaží. Takže do Liskovej pôjdeme v značne oslabenej zostave, ale na druhej strane niektorí z nás tak majú šancu si zahrať aj so silnejším súperom, čo tiež nebýva na škodu. Ale, nechajme sa prekvapiť, kto vie, možno predsa len tú konečnú tretiu prečku vybojujeme, čo by bolo vynikajúcim umiestnením. Ak nie, nič sa predsa nedeje. Držte nám teda ešte palce, aby sme mohli o tri týždne písať oslavné články o druhej a štvrtej lige!

                                                                                                                      Miroslav Revaj

 

 

 

Komentáre

Comments 1

  • Mirec, neodmietol som rezolútne…. Len po tom ako mi kapitán povedal, že si mám urobiť podľa seba, som jednoducho pokračoval ďalej…..:). Ostatné súhlasí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *