Mikuláš Šustek a jeho “zdvihák” nášmu Jakubovi Homolkovi.

Po prečítaní pedchádzajúceho článku som bol hrozne zvedavý na Kubovu partiu a hlavne na ten “zdvihák” čo mu súper zasadil. Tak som hneď Kuba poprosil aby mi partiu poslal. Išlo naozaj o kurióznu situáciu. Súper Kubovi v 22.ťahu ponúkol remízu v remízovej pozícii. Kubo toto konzultoval s kapitánom Palom Murínom a ten mu poradil, aby skúsil hrať ďalej, veď žeby mal mať podľa ELA vyššiu výkonnosť. Kubo teda potiahol 23.Vc2? a po súperovej odpovedi sa kľudne mohol vzdať. Jasné, Kubo urobil hrubú chybu, ale vôbec sa mu nečudujem, že prehliadol súperovu odpoveď, ktorá bola vskutku nádherná a ktorá musela potešiť každého milovníka tejto úžasnej hry. Určite ľahšie by sa komentoval Kubov víťazný ťah, ale hold, treba vzdať poctu aj súperovi. Postavenie na diagrame po 23.ťahu bieleho by kľudne mohla byť úloha: “Čierny na ťahu vyhrá.” Zápas sme nakoniec tesne vyhrali, takže odmietnutá ponuka remízy až tak mrzieť nemusí.

Po 22.ťahu čierneho

Táto pozícia vznikla po 22.ťahu čierneho po ktorom ponúkol Kubovi remízu. Nasledovalo: 23.Vc2?? Kubo robí hrubú chybu, ale kto by čakal súperovú odpoved? Stroj doporučuje 23.e4 s priblizne rovnou hrou. Súper zahral 23…Je3!!

Po 23.ťahu čierneho

Tak to je šok. Čierny hneď hrozí matom na g2 a po 24.fxe3 Sxe3+ musí Kubo predstaviť dámu 25.Df2, lebo na 25.Kf1 príde 25…Dh1 mat. Ešte nasledovalo 24.Je4 Jxc2 25.Df1 Se7 a Kubo sa asi po 2.ťahoch vzdal, lebo jazdca na c2 aj tak nechytí.

Administrátor

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *