Lisková – OŠK Bziny”B” 3 – 5, potvrdili sme úlohu favorita a získali do tabuľky ďalšie 3 body

Na zápas do Liskovej sme cestovali v zvláštnej atmosfére, nakoľko sme sa zbierali na zápas ako šváby na pivo, čo je isto nie pekná vizitka tímu, ktorý chce bojovať o postup do vyššej súťaže. Naša tímová jednotka Roman Hrnčiar sa v sobotu niekde „zabudol“ , a napriek tomu, že ho chalani z druhého auta snažili sa nájsť, tak sa im to nepodarilo. Takže narýchlo museli zháňať náhradu. Náhradou sa nakoniec stal Palo Knaperek, ale trvalo to takmer pol hodinu, čo znamenalo, že zápas sa začal s viac ako 15 minútovým oneskorením, dôvodom bola samozrejme naša nedochvíľnosť!  Len korektnosťou súpera, sme tie vzácne minúty nestratili, a súper korektne počkal na to, kým sa dostavíme do hracej miestnosti kompletní a všetci ôsmy. Tona Šingliara chalani z prvého auta vyzdvihli po zraze motorkárov vo Vlkolinci, a keďže súper obligátne nastúpil v najsilnejšom zložení, veru nevyzeralo to príliš optimisticky na naše víťazstvo.

Zápas dopadol podľa papierových predpokladov, keď najprv Peťo Haluška uhral na tretej doske polbod, následne Pali Knaperek pridal druhý polbod a chlieb sa začal lámať. Juraj Baričák na siedmej doske v divokej partii vyťažil z toho, že súper sa viac bál hrozieb ako reálneho postavenia na šachovnici a prehliadol efektný taktický variant a pred matom, alebo odberom dámy po dlhej úvahe vzdal a šli sme do vedenia. Následne Ďuri Pecho svoju partiu trpezlivou hrou a pekným obratom, keď súpera pripravil o figúru vyhral, čím sme získali dvojbodový náskok. Kubo Homolka nestačil na svojho silného súpera ( 1800+ ) na šiestej doske, a súper zaknihoval bod a znížil celkový stav. Dohrávalo sa na doskách osem ( Vlado Salva ) jeden ( Palo Murín ) a dva ( Tono Šingliar ). Kde veru už aj z hľadiska reálnej sily a umu našich borcov nebol predpoklad prehier, vedeli sme, že tento zápas na 99% vyhráme, však nám stačili aj remízky. Vlado Salva to nesilil, a pragmaticky to zahral do remízovej koncovky, pridal sa Palo Murín, a bolo jasné že v poslednej partii Tono už môže robiť čo len chce, keďže sme v tom čase mali tri body vo vrecku. Tono nenechal nič na náhodu, a rozhodol sa celkový výsledok ešte vykrášliť a svoju partiu v pohode vyhral, čím stanovil konečný stav na slušných 5-3.

Žiaľ, naši súperi v priamom boji o postup tak isto nezaváhali, Trstená, Tvrdošín si pripísali potrebné body, takže s celkovým ziskom 7 bodov sme sa usadili na štvrtej priečke v tabuľke s dvojbodovým mankom na postupové prvé miesto, a veru postup nemáme vo vlastných rukách a hlavách……..Dlho nás bude mátať zápas prvého kola, ktorý sme doma prehrali s Trstenou, a môže sa stať, že bude pre nás aj osudným…..

Nasledujúce kolo sa hrá už o dva týždne a v domácom súboji privítame na domácej pôde deti z Liptovkej šachovej školy, a veruže nebude to nič jednoduché…..

Juraj Baričák

Komentáre

Comments 1

  • Od: Juraj Kučera
    Predmet: Zápas Lisková – Bziny

    Telo správy:
    Po boji je každý generálom! Tak by sa dal charakterizovať aj komentár k zápasu s Liskovou. Papierové predpoklady sa nie vždy musia naplniť. V tomto zápase to vyšlo naozaj podľa nich. Pozrime si však na priebeh zápasu. Ten nebol taký jednoznačný. Začnem od konca. Tóno by sa márne snažil vykrášliť výsledok zápasu, lebo v celej partii nestál ani raz na výhru a nebyť súperovej hrubej chybe (nevyspatý – šiel z nočnej rovno na partiu), partia by skončila s najväčšou pravdepodobnosťou remízou, možno aj Tónovou prehrou, keby jeho snaha niečo vykrášliť, bola násilná! Ako však poznám Tóna, bol by hral realisticky – na remízu. Teda tvrdenie, že partiu v pohode vyhral, je nie na mieste. Čo sa týka partie na siedmej šachovnici, takú vyhratú partiu môže prehrať len Laco Demko. Keby bol Laco zahral pozornejšie, výsledok by bol iný a papierové predpoklady by sa zrútili ako domček z karát. Partia na poslednej šachovnici tiež nemusela skončiť remízou, ale výhrou hráča z Liskovej. Aký by bol teda výsledok zápasu? Ale ako hovorím, po bitke je každý generálom


    Tento e-mail bol odoslaný pomocou kontaktného formulára na stránke http://www.sachdk.sk (http://www.sachdk.sk)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *