Každý túži po svojich 5-tich minútach slávy.

Myšlienka na túto krátku úvahu ma napadla pri rodinnom pozeraní televízora, keď sa mi na počítači súčasne analyzovala moja partia zo IV.ligy. Keďže reklám bolo požehnane ,nebol problém sledovať aj výsledky analýzy. Akurát išla šou Tvoja tvár znie povedome, kde Martin Nikodým napodobňoval Toma Jonesa a jeho poslednú verziu slávnej pesničky DELILAH, ktorú Tom Jones len nedávno spieval pre členov kráľovskej rodiny v Anglicku.

Spievať pre členov kráľovskej rodiny…? To by bolo. Kto by nechcel zažiť podobných 5 minút slávy? Toma Jonesa nevynímajúc. No a tu ma napadla analógia s naším milovaným šachom a možno jeden z ďalších dôvodov, prečo nás táto hra tak fascinuje. A vôbec nemusí ísť o prezentáciu pred členmi kráľovskej rodiny, či pred vypredaným Strahovom. Ani nemusíte hrať na úrovni veľmajstra či 2.000 ELO. Tých svojich 5 minút slávy môžete zažiť aj v IV.lige, na poslednej šachovnici pri ELO 1.600. Keď sa Vám podarí pekná kombinetka, podarí sa Vám zrealizovať peknú myšlienku, či objavíte pekný strategický ťah a súper musí kapitulovať. Ak výhra ešte znamená rozhodujúci bod k víťazstvu, o nádherný týždeň je postarané. Je to tých 5 minút slávy, hoci len v našej špecifickej šachovej komunite. Pri partii, či následnej analýze v hospode spolu so spoluhráčmi.

A hneď som si spomenul aj na kamarátov z tímu. Veď podobných 5 minút slávy pri včerajšom kole zažil Juraj Baričák, ktorý v 16.ťahoch svojou typickou agresívnou hrou potrestal svojho súpera za nepresnosti v úvode partie a doslovne ho rozprášil. Tým priniesol do našich radov potrebný pokoj. No a svojich 5 minút slávy zažíva aj Erik Vrbinčik, ktorý je zatiaľ stopercentný a jeho vyhrávajúca kombinácia bola nielen efektívna, ale aj efektná.

No ale samozrejme, ak chcete zažívať svojich 5 minút slávy, občas treba zažiť aj poriadnu hanbu. A to sa včera podarilo mne, keď ani v pozícií s 3-ma pešiakmi navyše som nedokázal vyhrať a partia skončila remízou. Doma som to prirovnal k futbalu. V 85. minúte vediete 2:0 a zápas nakoniec skončí 2:2. Hotová katastrofa.