Juraj Pecho – Medailón

Myslíte, že rocková muzika a šachy sa k sebe nehodia? Omyl. Juraj Pecho je toho dôkazom. Okrem toho, že v rockovej kapele hrá na gitaru má ešte jednu záľubu a to šachy. Zdá sa, že po tohtoročných fantastických výsledkoch na FOFO-cupe a hlavne na FIDE ORAVA OPEN, kde sa stal vicemajstrom Oravy, Juraj prežíva druhú jar a táto sezóna by mohla byť pre neho výnimočná a možno v nej zohrá aj životnú partiu, keďže ako povedal nižšie, životnú partiu ešte neodohral. Láska k šachu, dochvílnosť, profesionálny prístup z neho robia kolegu a kamaráta na ktorého sa môže spoľahnúť každý organizačný pracovník.

Kolegovia z klubu majú odpovedať na nižšie položené otázky a Jurajovi patrí tiež vďaka za čas, ktorý im venoval.

  1. Ako si spomínate na svoje šachové začiatky? Kto Vás naučil  hrať šach?
  2. Čo pre Vás šach znamená, prečo ste podľahli jeho čaru?
  3. Aký je Tvoj šachový vzor?
  4. Máte nejakú životnú partiu, ktorú máte dodnes v pamäti? (Tú by ste mohli vo formáte  PGN aj okomentovať)
  5. Aký najväčší úspech v šachu si najviac ceníš?
  6. Poprípade nejakú ďalšiu Vašu myšlienku, odkaz a pod…..

 

Ako si spomínate na svoje šachové začiatky? Kto Vás naučil  hrať šach?

“Ťahať figúrkami ma naučil otec, keď som mal osem rokov. Som mu za to vďačný, lebo jeho prístupom ma nadchol pre túto hru. Veľakrát ma však musel motivovať aj tak, že sme hrali o korunu a nechal ma vyhrať. Splnilo to účel a šach ma začal baviť o to  viac. V neskoršom veku som chodil do šachového krúžku, kde ma trénovali kubínski šachisti ako Juraj Hýroš, Pavol Chmelár, či Dušan Hrnčiar.”

Juraj (v strede) s trofejom za 3.miesto na FOFO cupe 2017.

Čo pre Vás šach znamená, prečo ste podľahli jeho čaru?

“Šach, to je niečo ako droga. Nedá sa mi od neho odpútať a keď mám pravdu povedať, ani sa mi nechce. Pamätám sa, bolo to ešte v mladšom veku, aké som pociťoval vzrúšo keď som si sadal za šachovnicu na ktorej boli v základnom postavení figúrky a ja som bol ten čo ich môže rozpohybovať. Šach je pre mňa radosť, potešenie, drina aj rozčarovanie……je to droga.”

Aký je Tvoj šachový vzor?

“V súčasnosti nemám žiadny vzor, v mladosti sa mi páčila hra Michaila Tala. Dnes však preferujem šachistov čo dávajú do tejto hry srdce a pomáhajú ostatným bezodplatne zdokonalovať ich výkonnosť.”

Máte nejakú životnú partiu, ktorú máte dodnes v pamäti? (Tú by ste mohli vo formáte  PGN aj okomentovať)

S Jurajom Baričákom na ORAVA OPEN 2016.

“Nespomínam si na žiadny podobný kúsok. Partii v pamäti mám dosť, ale ani jednu by som nezaradil do kategórie „životná“.”

O pohár Novinára 2017.

Aký najväčší úspech v šachu si najviac ceníš?

“Na strednej škole sme ako štvorčlenné družstvo reprezentovali Dolnokubínske gymnázium na stredoškolských šachových hrách, ktoré sa uskutočnili v Martine. Boli to vlastne majstrovstvá Slovenska stredných škol, kde sme skončili na druhom mieste.”

Poprípade nejakú ďalšiu Vašu myšlienku, odkaz a pod…

“Šach, by mal byt pre šachistu potešením a nie trápením. Keď človek nastupuje na partiu s radosťou, hra sa stáva ľahšou.”

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *