IV.liga, Vybojované víťazstvo proti juniorom z Liptovského Mikuláša

Po úspešnom včerajšom zápase v tretej lige sme cestovali na Liptov. Čakal nás štvorligový súboj s juniormi z Liptovskej šachovej školy, teda nič jednoduché. Niektorí z hráčov nemohli na stretnutie nastúpiť, ale nebol problém dať dokopy 8 hráčov. Toto stretnutie sme odohrali v krásnom priestore CVČ v Liptovskom Mikuláši, partie boli vysielané aj online. Podľa napísaných zostáv to vyzeralo, žeby sme nemali mať problém vyhrať, ale už neraz sme sa presvedčili, že ELO je len číslo a to obzvlášť platí o junioroch z LŠŠ, ktorí každý deň poctivo trénujú a každým rokom sú silnejší a silnejší.

Poďme teda k priebehu tohto zápasu. Ako prvý dohral na štvrtej šachovnici Vladimír Huba, ktorý sa so súperom dohodol na remíze. Potom sme dlhšiu dobu čakali na ďalšie výsledky, čo tiež svedčí o náročnosti tohto stretnutia. Druhá partia sa skončila tá moja. Začal som ju veľmi, veľmi zle, asi som sa ešte nezobudil a rýchlo som stratil pešiaka a zablokoval si vežu. Napokon sa mi podarilo dobrať pešiaka a postavil si solídnu pozíciu na šachovnici. Vo vežovej koncovke s pešiakmi som napokon jedného pešiaka mal navyše ja, ale nevidel som cestu ako to dotiahnuť do výhry, môj súper hral presné učebnicové ťahy a tak to skončilo remízou. Po partii sa pozerám na hodiny, mne svietilo 19 minút a to už po 30 minútovom bonuse a súper mal hodinu a 50 minút! Doslova to nablitzal, zato ja som možno niekedy rozmýšľal až príliš dlho. Aj tretia skončená partia bola remíza, Vlado Salva prijal ponuku na remízu od súpera, ale vyzeralo to že stojí o niečo lepšie. Iné je sa na to pozerať ako divák a iné už ako samotný hráč, remíza mužstvu určite pomohla.

Ďalšia partia sa skončila už víťazstvom nášho hráča. Andrej Zoššák si pripísal v štvrtej lige druhé víťazstvo, keď pekne zvládol koncovku a postavil si dámu. Určite ho víťazstvo potešilo, netreba však zaspať na vavrínoch. Na prvej šachovnici sa uskutočnil zaujímavý súboj hráčov, ktorí sa veľmi dobre poznajú a to Karola Pekára a Romana Hrnčiara. Žiaľ, Romanovi sa nepodarilo nadviazať na jeho sobotný výkon a musel tak kapitulovať. Ďalší celý bod pre Bziny pridal Juraj Pecho, ktorý opäť predviedol zodpovedný výkon, získal kvalitu a záverečné postavenie na šachovnici už súper vyhodnotil ako bezmocné pre neho. Na celkové víťazstvo sme tak potrebovali ešte jeden celý bod. Ten sa podarilo získať Jurajovi Baričákovi, ktorý lepšie zvládol koncovku, postupne získal pešiakov a súper sa napokon vzdal. Hrala sa už len jedna posledná partia na druhej šachovnici. Doktor dnes nemal svoj deň a napokon svoju partiu prehral. Potom v analýze objavil v dôležitom momente ten správny ťah, ktorý mal zahrať, ale tak to je už analýza. Nevadí, nie vždy sa dá vyhrávať, body dnes spravili ostatní hráči, a to je vizitkou výborného tímového ducha, raz to potiahne ten, potom zase onen.

Po piatich kolách máme na konte 3 výhry a 2 prehry, nachádzame sa v pohodlnej hornej polovici tabuľky. Najbližšie nás čaká budúcu nedeľu piata liga, opäť budeme cestovať do Mikuláša, opäť nás v podstate čaká ten istý súper, možno si niekto aj s niekým zahrá odvetu.

                                                                                                                      Miroslav Revaj

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *