IV.liga, Smolná prehra v derby zápase s Tvrdošínom

Túto nedeľu nás čakal derby zápas v štvrtej lige proti Tvrdošínu. Obe mužstvá si uvedomovali vážnosť tohto stretnutia a nominovali to najlepšie čo mali k dispozícii. Toto stretnutie aj keď bolo pre nás domáce, tak sme ho nehrali pre problémy s hracou miestnosťou na Bzinách. Aj touto cestou ešte raz ďakujem Romanovi Hrnčiarovi, že vybavil peknú miestnosť na obecnom úrade v Párnici v hasičskej zbrojnici.

Od začiatku bolo vidno, že nás čaká veľmi tvrdý boj a rozhodovať budú maličkosti. Ako prvá partia sa skončila na tretej šachovnici s nerozhodným výsledkom. Pavol Chmelár ponúkol remízu Ďurimu Pechovi a ten ju prijal. Ako všetci poznáme Ďuriho tak veľmi dobre vieme, že on remízu len tak nedáva, takže ak vyhodnotil že je to vhodné prijať – urobil tak dobre. Smerom k hráčovi hostí sa strhla menšia vlna kritiky že prečo tak skoro dáva remízu a dokonca v lepšej pozícii, ale nestarnúci Pavol Chmelár im vysvetlil, že sa v tejto pozícii necítil komfortne a radšej pomôcť tímu pol bodom ako nulou. Druhá partia v poradí sa dohrala na piatej šachovnici. Vtipne pred zápasom niekto povedal, že to bude súboj dvoch rýchlikov – Baričák a Vasek. Obaja hráči ťahali naozaj celkom rýchlo, Ďuri zahral pár nesprávnych ťahov a pod tlakom na kraji šachovnice sa už musel vzdať.

Ani tretia skončená partia nedopadla pre náš celok úspešne. Pali Druska bojoval statočne aj napriek tomu že nebol po zdravotnej stránke úplne v pohode a od úvodu to vôbec nevyzeralo zle, ale napokon aj on spravil nejaké tie chybičky a pod tlakom sa rovnako vzdal. Pali niesol prehru celkom ťažko a aj to že mužstvu nepomohol – Pali nevadí, nie všetky partie v živote sa dajú vyhrať, nabudúce bude lepšie!

Po tejto partii prišli dva veľmi radostné momenty. Naše esá na prvých dvoch doskách porazili svojich veľkých rivalov a postarali sa o vyrovnanie stavu. Roman Hrnčiar si poradil s Ľubom Molnárom, ktorý sa vzdal krátko pred matom a Anton Šingliar porazil Paliho Palidera, keď na konci partie mal k veži dvoch pešiakov a Pali len s vežou už toto ustáť nemohol. Od tohto momentu bolo vo vzduchu cítiť, že začína veľmi tuhý boj a niečo predpovedať bolo nemožné.

No a teraz sa dostávame k veľmi nešťastnému momentu celého zápasu, ktorý asi rozhodol o našej prehre ale stopercentne sa to potvrdiť nedá. Vladko Salva mal pešiaka na vrch a určite lepšie postavenie na šachovnici. Zrejme by to v najhoršom prípade bola remíza, ale Vlado chcel zabojovať o výhru a tak hral partiu ďalej bez ponúkania remízy. Zrazu sa pozerám na vedľajšiu partiu a František Medvecký hlási Vladovi že spadol ti čas. Na to Vladko odpovedá no dobre však mi pridá 20 minút. V momente od súpera dostáva odpoveď nemáš 40 ťahov. Vlado kuká do partiára a na mňa že to vážne? No veru to vážne! Žiaľ aj takéto prehry sa sem tam pritrafia, určite Vladko nevešaj hlavu a len sa z toho pouč. Pre istotu to napíšem aj sem do článku, pridáva sa pol hodina a nie 20 minút a pol hodinu hráč dostane len vtedy, ak spravil 40 ťahov!!!

Po tomto smolnom momente bolo jasné, že Martin Ridzí a Vladko Huba musia získať aspoň 1 a pol boda, aby sme remizovali. Vlado napokon musel kapitolovať. Partiu s Václavom Bobekom mal rozohratú celkom dobre a aj Ambo mi hovoril, že to Vlado hrá veľmi dobre a dúfali sme ešte počas zápasu že by mohol bodovať. Neviem presne čo sa napokon stalo, ale postavenie v závere bolo rovnaké ako to na druhej šachovnici, takže sa to ani na remízu uhrať nedalo.

qrf

Posledná partia sa tak dohrávala na poslednej ôsmej šachovnici. Náš nováčik a nádejný talent Martin to rozohral veľmi dobre, získal dvoch pešiakov a vyzeralo to, že nebude mať problém to vyhrať. Napokon však spravil chybu, dvoch pešiakov odovzdal naspäť a vyrovnalo sa to. Po prehre Vlada Hubu som mu povedal, že ak chceš už daj remízu a môžeme ísť domov. Na to mi Martin odpovedá, ale ja hrám o ELO takže idem hrať na víťazstvo – to nepotrebuje komentár! Záver tejto partie bola riadna divočina, Martin postavil dámu, ktorú mu súper musel brať vežou a napokon to zostalo tak, že Martin mal kráľa a vežu a súper kráľa a dvoch pešiakov, ktorý išli dopredu. Skončilo to remízou a po dohratí sa zišli všetci čo zostali až do konca pri šachovnici a analyzovali by to asi doteraz, keby im nevezmem figúrky a pošlem ich domov.  

Záverom tohto článku tak konštatujem, že to je smolná prehra. Aj hostia mi dali za pravdu, že výsledok 4:4 by tomuto derby pasoval lepšie, ale nič sa nedá robiť, len súperovi zagratulovať. Najbližší víkend nás čaká dvojkolo tretej ligy. Ani tieto dva zápasy však nemôžeme hrať na Bzinách a opäť sa presunieme do prechodného domu v Párnici. Prvý krát v novej sezóne ide skladať zostavy Jakub Homolka ako organizačný pracovník tejto súťaže. Veríme, že sa mu podarí ju vyskladať čo najlepšie.

                                                                                                                      Miroslav Revaj

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *