IV.liga. Po veľkom boji víťazstvo Bzín nad Lúčkami

Nový kalendárny rok je už tu a s tým sa rozbieha opäť kolotoč ligových zápasov, ako prvá sa o slovo prihlásila 4.liga. V nej náš tím disponoval veľmi dobrou bilanciou, keď sme okupovali v ťažkej konkurencii predbežnú štvrtú priečku. Na pôdu Bzín pricestovali Lúčky, ktoré sa nachádzali v spodnej časti a potrebujú teda každý bod. Ako už hovorí nadpis článku, bol to náročný boj, aj keď konečný výsledok hovorí inou rečou.

Na úvod treba povedať, že toto stretnutie bolo vynikajúco zvládnuté po organizačnej stránke. Veľká vďaka patrí pani starostke, ktorá ako sľúbila, dovolila nám hrať v hornej miestnosti a tak sme mali viacej priestoru. Hracia miestnosť bola správne vykúrená, k dispozícii bola kuchyňka a všetko potrebné. O 9:20 boli nachystané všetky stoly, postavené šachovnice, nastavené hodiny, rozdané partiáre, na rozhodcovskom stolíku spravený zápis a varila sa voda na kávu a čaje, už teda len ostávalo počkať na príchod súpera. Lúčky pricestovali vo veľmi silnej zostave, určite mali ambície vyhrať a začať tak plávať v pokojných vodách tabuľky.

Organizačný pracovník a kapitán Ďuri Pecho však opäť poskladal tú správnu víťaznú zostavu, takže tri body ostali doma, ale nerodili sa tak ľahko. Na druhej doske po deviatich ťahoch ponúkol Peťo Haluška remízu kapitánovi hostí Metodovi Močárymu. V rovnakom čase, ale po viacej ťahoch, takisto učinil aj Miroslav Revaj. Svoje rozhodnutie som však nekonzultoval s kapitánom a tak sa Ďuri išiel pozrieť na ostatné šachovnice. Pri obhliadke zistil, že Erik Vrbinčík na ôsmej šachovnici stratil celú figúru a tak mi bolo oznámené, že mám hrať ďalej, že chceme dnes predsa vyhrať. Môj súper Miroslav Sagan dostal rovnaký pokyn a tak sme hrali ďalej. Ďurimu sa však nepáčila pozícia Peťa Halušku a tak mu dal zelenú smerom k remíze, takže o 11:00 sa zrodil prvý výsledok. O trištvrtehodinu na to sa zrodilo víťazstvo Vlada Salvu na piatej šachovnici. Ako ukázala aj analýza, Vlado hral veľmi dobre, získal pešiaka a napokon v koncovke sa práve to ukázalo ako kľúčové, keď si Vlado postavil dámu a jeho súper Slavomír Kunzo sa už musel vzdať. Hráč hostí sa ešte dopustil aj nemožného ťahu a tak som v pozícii hlavného rozhodcu absolvoval pridávanie minút na hodinách. O chvíľu sa zrodil ďalší celý bod v domácom tábore, keď Ďuri Baričák dotiahol krásne rozohratú partiu proti Františkovi Vrzgulovi do zdárneho konca. Takto proste Ďuriho každý z nás pozná, ako veľkého taktika a jeho partia patrila medzi kandidátov na partiu kola.

O približne 12:15 sa v rovnakom čase zrodili ďalšie dva výsledky. Príjemne prekvapil na siedmej šachovnici Stano Lacko, keď takisto krásne takticky zdolal svojho súpera Jána Maruškina. Analýza ukázala, ako to Stano hral presne a jeho partia by sa mala stať partiou kola, ako to Stano zvládne aj okomentovať. Ako sa hovorí, každá séria sa raz musí skončiť. Erik Vrbinčík mal doteraz na ôsmej doske stopercentnú bilanciu, ale dnes sa mu nedarilo podľa predstáv. Veľmi skoro stratil celú figúru a jeho súpera Lukáš Milan už partiu pohodlne vyhral. Erik, nič si z toho nerob, prehry patria k šachu, nabudúce to bude lepšie.

To sa už pomaly dostávame k mojej partii plné zvratov. Môj súper hral podobne ako ja, opatrne zo zadu a čakať na chybu súpera. Viac menej to stále vyzeralo na remízu, ale prišla moja hrubá chyba, keď som stratil figúru. Normálne by som sa asi vzdal, ale mal som pešiaka za tú stratenú figúru a postavenie na šachovnici nebolo až tak zlé (až na tú súperovu figúru navyše). Začal som ťahať presné ťahy a brnkať súperovi na nervy a začal som hroziť aj ja. To sa napokon aj vyplatilo, vykopol som loptu z bránkovej čiary, keď mi súper figúru odovzdal naspäť a tak sa zrodila remíza. Predbežný stav stretnutia bol 4:2 a tak stále bolo o čo hrať na oboch stranách. Doktor bol dnes po motorkárskom bále, keď sa z Kysúc vrátil až o siedmej ráno a tak mu chýbala energia v podobe dôležitého spánku. Po celý čas stál vo svojej partii lepšie, ale dostal sa do časovej tiesne a tak to napokon nesilil, keďže aj remíza stačila na naše celkové víťazstvo a tak sa súboj na prvej doske medzi Antontom Šingliarom a FM Dušanom Mikulášom skončil nerozhodne. Po tomto zápase zrejme Ďura Pecha nebudú mať hráči z Lúčok príliš v láske a jeho súper Peter Tvrdoň dnes asi ani nezaspí. Ďuri mal o jedného pešiaka viac a tak o remíze nechcel počuť. Táto partia sa dohrávala ako posledná do 14:30 hod. Napokon vznikla situácia, keď Ďuri Pecho mal strelca a vežu a jeho súper len vežu. Poviete si, však to je predsa remíza! Áno je, ale len teoretická a treba si ju správnymi ťahmi zaslúžiť. Od pána Tvrdoňa som dostal pokyn, aby som ako rozhodca začal počítať ťahy bez brania. Samozrejme, že som mu vyhovel, ale ani to mu nepomohlo k remíze. Ďuro to proste zahral fantasticky, donútil súpera chybovať a dokázal to napokon vyhrať. Síce nás s tým troška zdržal, ale ako sme s Vladom zhodnotili, vôbec to nevadí, lebo to bolo poučné a určite sa tento záver objaví aj na stránke, aby si to každý mohol pozrieť.

 

Takže ak správne rátate, Bziny porazili Lúčky výsledkom 5,5:2,5. Výsledok hovorí jasnou rečou, ale až také ľahké to nebolo. Ďuro Pecho napokon vyjadril veľkú spokojnosť s týmto stretnutím, pripisujeme si tri body do tabuľky a ostávame tak v kontakte so špicou. Najbližšie nás však čaká náročné stretnutie na pôde Liptovského Hrádku proti domácemu áčku, ktoré určite preverí našu kvalitu.

Miroslav Revaj

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *