IV.liga. Napínavý súboj Bziny – Lubochňa víťaza nemal!

Braňova premiéra v ligovej súťaži.

Je tu nový kalendárny rok a s ním sa už pomaličky rozbieha aj kolotoč súťažných zápasov. Rok 2020 sme odštartovali štvrtou ligou, 5.1. sme privítali Lubochňu.

S našim súperom sme sa v tabuľke delili o štvrté miesto a rovnako delené miesto to je aj po tomto stretnutí.

V našej zostave v tomto zápase absentovala tímová jednotka Anton Šinlgiar, ktorý sa spoločne s Peťom Amrózim zúčastnil turnaja v Rajeckých Tepliciach. Na jednotku tak usadol Ľubo Molnár, stáli členovia našeho céčka boli k dispozícii a šancu na ôsmej šachovnici dostal nováčik Branislav Petrovič. Zápas to už ako prezrádza nadpis bol veľmi napínanvý, plný zvratov, hralo sa až do 14:30 hod a rozhodovalo sa o osude v poslednej partii.

Ďuri to dnes konečne prelomil a zaznamenal prvé víťazstvo v súťaži, ktoré znamenalo konečnú deľbu bodov.

Lubochňa pricestovala na bzinskú pôdu vo veľmi silnej zostave a určite tak dala najavo, že si k nám prišla po body. Prvý výsledok sa zrodil až niečo po jedenástej hodine a do vedenia išiel súper. Braňo Petrovič podľahol na ôsmej šachovnici Patrikovi Belkovi, keď náš hráč postupne postrácal svoje figúry. Braňo však odohral svoje prvé súťažné stretnutie a tak veríme, že sa postupne bude zlepšovať. Poďakovanie patrí jeho priateľke, ktorá nám ochotne pripravila kávy a čaje.

Druhý výsledok zápasu priniesol jednu z celkových dvoch remíz. Stalo sa tak na siedmej šachovnici, na ktorej som nastúpil ja a veľmi ma táto remíza mrzí, pretože napokon rozhodla o tom, že sme nevyhrali. Pavol Polko hral od úvodu o niečo aktívnejšie a ja som sa skôr len bránil s minimom hrozieb. Všetky jeho nástrahy som však dokázal pokryť a ako mi potom povedal Ľubo, neskôr som stál krásne a väčšie hrozby som mal ja. Prvý podstatný moment partie bol, keď som prehliadol väzbu na dámu, pod ktorou bol môj král. Nemohol som s ňou teda uhnúť a vežu, ktorá napádala dámu som pešiakom vziať nemohol, pretože by som dostal mat. Musel som teda dámu odovzdať za súperovu vežu a jazdca. Samozrejme, že som sa nezvdal, je to ešte ako tak hrateľné, ale dosť náročné. Sériou mojich presných ťahov sa to však zrazu celé otočilo a razom som stál na 100% výhru. Buď by súper dostal na poslednej/predposlednej rade mat, alebo by mi po nútených výmenách ostala figúra navyše. Akonáhle som si vytvoril túto konfortnú pozícu, súper mi ponúkol remízu a ja ju v stotine prijal… Zrejme v mojom vnútri zavládol akýsi pokoj, alebo lepšie povedané nadšenie, že som dokázal zo stratenej pozície takto vykorčulovať a ani ma nenapadlo, počkať, lepšie sa na to pozrieť, alebo len taká základná vec, ísť sa opýtať kapitána, či môžem zobrať remízu. Nuž, dnes je teda naša nevýhra na mňa, ale aspoň som to neprehral, čo však žiadna pochvala nie je.

O náš prvý celý bod sa postaral Ľubo Molnár. Jeho domáca príprava a krásna hra nič iné ako víťazstvo znamenať nemohla a Jaroslav Gasper musel kapitulovať.

Ľubo nesklamal a zaznamenal jedno z troch víťazstiev.

Za druhý celý bod ďakujeme Ďurovi Pechovi, ktorému vyšla odplata za minulý rok, keď nestačil na Branislava Segeta, ale v tomto zápase ťahal za kratší koniec napokon hosťujúci hráč. Ďuri v pokoji zvládol vyhratú koncovku a išli sme teda do vedenia. Druhá remíza tohto stretnutia sa zrodila na druhej šachovnici. Peťo Haluška s Jaroslavom Líškom zviedli náročný súboj a veľmi ťažká pešiaková koncovka napokon víťaza nemala. Viedli sa síce debaty, že to má Peťo vyhraté, potom zase sa tvrdilo niečo iné, ale zrejme obaja hráči sú radi, že to dotiahli do remízy. Peťo mal už dávnejšie ponuku na remízu, ale vzhľadom na stav sa rozhodol hrať ďalej a ja si tak z neho môžem zobrať ten správny príklad.

Ostalo teda dohrať posledné tri partie a tu sa rozhodovalo o celom osude stretnutia. Slabší deň si vybral Vlado Salva, bojoval síce až do konca, ale aj tak Petrovi Gasperovi podľahol. Priebežný stav sa tak vyrovnal na 3:3 a my sme začali tŕpnuť, ako to celé dopadne. Neskôr sa k Vladovi pridal aj náš kapitán Jakub Homolka, ktorému takisto partia nevyšla. Bolo to v jeho prípade také všelijaké, ale sám Jakub sa od úvodu necítil v tom čo sa hralo najlepšie a súper tak išiel do vedenia 4:3! Ak sme teda chceli v tomto zápase uchmatnúť aspoň bod, musel Ďuri Baričák na piatej šachovnici zdolať Ľubora Cabana. Ďuri v tejto sezóne ešte nevyhral a svoje prvé víťazstvo si ponechal na ten správny moment! Získaná kvalita sa napokon na šachovnici prejavila a Ďuri to ešte v koncovke dohral krásnym spôsobom, čím sa postaral o nerozhodný výsledok 4:4 a do tabuľky tak získavame náš 11. bod.

Na Ďuriho body sme si už zvykli a Juraj nesklamal ani dnes.

Po spanilej jazde v úvode ročníka tak teraz prichádza menší útlm. Už v treťom zápase po sebe sme nevyhrali, ale určite z toho tragédiu robiť netreba, pretože s dôležitým súperom sme bodovali a tak ešte držíme krok so špicou tabuľky. Na prvé miesto sa usadil Liptovský Hrádok A, ktorý vyhral na horúcej ružomberskej pôde (zatiaľ jedinú prehru utrpel L. Hrádok práve s nami).

O dva týždne cestujeme na pôdu Važca, teda súpera, ktorý je takisto v hornej časti tabuľky. Ďalej sa už potom rozbehnú opäť druhá aj tretia liga, reporty zo zápasov vám potom samozrejme ponúkneme.

Miroslav Revaj

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *