IV.liga, Dramatické oravsko-liptovské stretnutie víťaza nemalo!

Vďaka tomu, že v kulturáku nebola žiadna akcia, sme mohli hrať v dôstojných a vzdušných priestoroch hlavnej sály.

Po troch kolách pokračovala štvrtá liga dňa 24.11 svojim štvrtým kolom. Našemu tímu sa v úvode ročníka v tejto súťaži darí vynikajúco, po troch kolách sme boli na prvom mieste s plným bodovým ziskom. Na víťaznej vlne sme sa chceli niesť aj po zápase s Ondrášovou a tak sa Jakub Homolka posnažil dať dokopy to najlepšie čo na súpiske máme. Napokon mohli nastúpiť až siedmi hráči zo základnej zostavy, chýbala len tímová jednotka Anton Šingliar, ktorý sa tohto stretnutia zúčastniť nemohol. Jakub teda tejto skutočnosti využil a rozhodol sa otestovať nového hráča Vladimíra Hubu, syna priateľky Ďuriho Pecha. Ja som sa teda ujal úlohy hlavného rozhodcu, aby sa Jakub mohol plne sústrediť na svoju partiu.

Opäť sme raz domáce stretnutie výborne zvládli aj po organizačnej stránke. Krátko po deviatej hodine už boli všetky stoly nachystané, nastavené hodiny, spravený zápis a varila sa voda na kávy a čaje. Veľké poďakovanie patrí určite žene a dcére Vlada Salvu spoločne s Aďušou, ktoré sa veľmi ochotne postarali o prípravu spomínaného občerstvenia. Liptovská Ondrášová si bola určite vedomá našej sily, poznala výsledky z minulých kôl a rovnako sa teda posnažila prísť v čo najsilnejšom zložení, čo sa jej aj určite podarilo. Poďme si už teda priblížiť toto stretnutie.

Kubo to dnes hral asi až príliš pasívne…

Ako prvá dohrala druhá šachovnica, na ktorej sa zrodil nerozhodný výsledok. Peťo Haluška a Ján Nahálka sa dohodli na remíze v čase, keď bolo zrejme treba už aj niečo tvoriť a radšej svojmu tímu pomohli cenným polbodom. Súťažnú premiéru si úspešne odbyl Vlado Huba na ôsmej šachovnici, keď vo svojom prvom zápase zaznamenal remízu. Jeho partia s Tiborom Ondrejkom bola vyrovnaná a Vlado teda po konzultácii s kapitánom remízu prijal. Ďalší výsledok nám už radosť nepriniesol. Pali Knaperek podľahol po zle zahranom ťahu Michalovi Repčekovi a ťah pred stratou dámy to radšej správne vzdal. O vyrovnanie sa potom postaral Vlado Salva, ktorý si opäť zaslúži veľkú pochvalu. Natiahol svoju bilancia na štyri zápasy = štyri výhry a krásnym spôsobom zdolal Pavla Repčeka, ktorý to ešte skúšal hrať bez veže, ale dlho si už nezahral.  Od tohto momentu nebolo v celom zápase už nič jasné, situácia sa stále menila a kdesi vo vzduchu bolo už cítiť, že dnes zrejme nevyhráme. Jakub Homolka tvrdo bojoval proti Jozefovi Hemalovi, ale napokon sa musel vzdať. Hosťujúci hráč obetoval kvalitu za postup svojho pešiaka, ale ako ukázala analýza, korektná obeť to zrejme nebola. Jakub sa to snažil zahrať správne, odovzdať kvalitu naspäť za zisk spomínaného pešiaka, ale akosi sa mu to nepodarilo a vlpyvom zle zahraných ťahov sa dostal do matových hrozieb a pod tlak, takže to v beznádejnej pozícii musel vzdať. Ondrášová sa ujala vedenia 3:2 a to nám veru na nálade nepridalo. Ľuboš Molnár bol po minulom zápase v druhej lige sklamaný, ale dnes si veru chuť napravil. Jeho súper Ladislav Bartek sa poctivo pripravoval na doktora, ale na prvú šachovnicu napokon usadol Ľubo, ktorý si takisto zaslúži pochvalu, keď zvládol v rozhodujúcom momente časovú tieseň a partiu, v ktorej mal pešiaka navrch dotiahol do zdárneho konca, čím vyrovnal na 3:3. Už dávnejšie bolo jasné, že Ďuri Pecho určite partiu s Lacom Hajasom dotiahne do rovnako víťazného konca, ale hráč hostí ešte skúšal hrať, však čo ak by niečo predsa len vymyslel a za takéhoto stavu to bolo aj pochopiteľné. Keď už ale bolo úplne jasné, že toto náš hráč vyhrá, tak mu podal ruku a išli sme do vedenia 4:3.

Ľubo nám svojou časovkou priviedol zvýšený tlak, ale nakoniec ju ustál a partiu doviedol do úspešného konca.

Ostalo dohrať poslednú partiu na šiestej šachovnici. Súboj medzi Jurajom Baričákom a Ľubomírom Muháčom. Na naše víťazstvo stačila remíza, hosťujúci hráč musel vyhrať, aby si Ondrášová domov odviezla jeden bod. Až tak detailne som Ďuriho partiu nevidel a preto ju moc ani nechcem nejako hodnotiť, môžem povedať toľko, že Ďuri mal dámu proti súperovej veži, strelcovi a pešiakovi. Z toho sa dá určite usúdiť, že to je náročná pozícia, ale dúfali sme, že aspoň na tú remízu by to mohlo byť. Ako však sám Ďuri po zápase povedal, tá jeho dáma mu vôbec nehrala, naopak súperove figúry stáli ideálne a zrazu nášmu hráčovi neostalo nič iné, ako sa vzdať. Ďuri bol po zápase veľmi sebakritický, ale určite si nemusí nič brať za vinu. V zápase s Ružomberkom nám jeho remíza priniesla tri body, dnes to proste nevyšlo.

SONY DSC

Takže…Po štyroch kolách máme na svojom konte 10 bodov, čo je určite skvelé. Stále sme nespoznali trpkosť prehry a musím povedať, že sa dnes aj celkom ukázala naša tímovosť. Keď to nejde jednému, potiahne to ten druhý a spoločne to k bodom vieme dotiahnúť. Keďže Važec zvíťazil nad Zakameným 5,5:2,5, tak sa s ním delíme o prvé miesto. Máme rovnaký počet bodov aj skóre. Najblišie kolo odohráme v Lúčkach a týmto zápasom ukončíme tento kalendárny rok v štvrtej lige. Čo sa týka šachového programu celkovo, tak o týždeň je dvojzápas v tretej lige, kde v sobotu cestujeme do Mikuláša a v nedeľu privítame doma Liptovskú Štiavnicu. Sú to pre nás dôležité stretnutia a tak verme, že ich zvládneme.

                                                                                   Miroslav Revaj

Komentáre

Comments 3

  • Pali super, vidno, že monitoruješ našu stránku, a sem tam aj hodíš koment, to je bombička……:) Ale mohol by si dať aj nejaký tvoj článok napr. k II. lige, predsa len, radi si prečítame priebeh zápasu z tvojho uhla pohľadu…….čo ty na to?……:)

  • Vďaka Pali a Mirecovi tiež…

  • Celkom triezvy slušný komentár. Len tak ďalej hráte to pre radosť. Nech sa darí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *