IV.liga, Béčko sa nám za prehru áčka nepomstilo! Liptovský Hrádok B vs. Bziny C (2:6)!

Aj tento víkend sa niesol v znamení šachu, tentokrát to bol o čosi bohatší program. Ako už bolo dopredu avizované, sobota a nedeľa patrila druhej lige, paralene s nedeľňajším druholigovým stretnutím sa hrala aj štvrtá liga.

V poslednom článku, ktorý sa venoval tretej lige boli naznačené problémy so záchranou. Čo sa týka druhej a štvrtej ligy, tak tu je to pravý opak. V týchto dvoch súťažiach sa držíme na popredných priečkach, uvidíme, ako tomu bude na konci sezóny.  

Nedeľa bola teda tým kritickým dňom, kedy došlo ku kolízii týchto dvoch súťaží. Preto museli Roman Hrnčiar a Jakub Homolka dať hlavy dokopy a pokúsiť sa zložiť dve adekvátne zostavy. V štvrtoligovej zostave napokon absentovali Anton Šingliar (posinil áčko v druhej lige), Jakub Homolka (musel stretnutie druhej ligy odrozhodovať), Ľubo Molnár a Pavol Knaperek nás posilniť nemohli. Z prvej osmičky tak ostali k dispozícii Peter Haluška, Juraj Pecho, Juraj Baričák a Vladimír Salva. Menovanú štvoricu hráčov doplnili nestárnuci Pavol Hrnčiarik, Erik Vrbinčík, Miroslav Revaj a Vladimír Huba. Na papieri to teda vyzeralo, že to nie je až tak výrazne oslabená zostava, len to bolo treba potvrdiť aj za šachovnicami.

V úvode štvrtoligového ročníka sme cestovali do Liptovského Hrádku, kde sme tamojšie áčko zdolali a až do minulého kola sme to boli len my, kto ich dokázal zdolať (v minulom kole sa to podarilo Ondrášovej). Opäť sme si teda zopakovali cestu do Liptovského Hrádku, tentoraz sme o body bojovali s ich béčkom. Rezervnému tímu Liptovského Hrádku veru do spevu byť nemohlo. Je to jediný tím štvrtej ligy, ktorý v tomto ročníku ešte nebodoval a nachádza sa tak na samom dne tabuľky.

Cesta do Liptovského Hrádku prebehla rýchlo a presne o 9:30 sme mohli zasadnúť za šachovnice. Domáci celok si už bol plne vedomí svojej situácie a je zrejme už jasné, že štvrtú ligu bude musieť opustiť. My sme naopak mali ambície vyhrať a ostať tak v hre o čo najlepšie popredné umiestnenie. Ako prvý dohral svoju partiu na osmičke Vlado Huba, ktorý si pripísal svoje prvé víťazstvo v sezóne, keď zdolal Jozefa Šubjaka. Krátko na to dohral Ďuri Pecho na druhej doske, keď poľahky zdolal Kristínu Šubjakovú. Mladá šachistka už musí mať z nášho Ďura aj nočné mory. V tomto momente dostali Vlado Salva a Ďuri Baričák ponuku na remízu, ktorú prijali a prvé auto mohol ísť domov. Ujali sme sa vedenia 3:1 a tak nám na výhru bolo potrebné uhrať 1,5 boda. O celý bod sa postaral Erik Vrbinčík, ktorý sa po dlhšej dobe objavil v našej zostave a opäť potvrdil svoje kvality, keď zdolal mladého Adama Kusého. Erik získal kvalitu, ale potom ju chtiac-nechtiac odovzdal, ale získal dvoch pešiakov a domáci hráč už tlak nemal ako ustáť – 4:1 pre Bziny. Polbodovu poistku som potom pridal ja, ale kľudne to mohol byť aj celý bod. Vo vežovej koncovke som mal pešiaka navrch, ale nevidel som cestu k výhre, respektíve musím si tieto koncovky dotrénovať, analýza jednoznačne ukázala, že to bolo vyhraté. Ujali sme sa tak vedenia 4,5 a tri body boli vo vrecku. Veľkú pochvalu si zaslúži pán Hrnčiarik, ktorý v jeho veku vôbec nie je len do počtu. Súper Tomáš Kossuth mu asi päťkrát núkal remízu, ale on to chcel vyhrať a tak hral ďalej. Jeden chybný ťah to však pokazil a napokon bol vďačný aj za remízu, ale aj tak je jeho ochota pomôcť a prístup k partii chvályhodný. Posledný dohrával Peťo Haluška na prvej šachovnici a tu to skôr vyzeralo, že domáci získanú aspoň jeden celý bod. Peťo v pozícii o dvoch pešiakov menej ponúkol remízu, ktorú súper razantne odmietol. Peťo však vymyslel skvelý plán a krásnym spôsobom partiu vyhral, jeho súperovi Štefanovi Bračokovi veru do reči potom nebolo.

Peťo teda spečatil naše víťazstvo 6:2 a veľmi spokojní sme mohli odísť domov aj na druhom aute. Nikto z nás dnes neprehral, do tabuľky získavame tri body a stále sme v hre o čo najvyššie umiestnenie. V nedeľu sa darilo aj našim druholigistom, o tom však snáď bude pojednávať ďalší článok.

Miroslav Revaj

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *