Fischerova pasca

Neviete čo je Fischerova pasca? Nevadí, okrem Tóna Šingliara to nevedel nikto. No a samozrejme Juraja Baričáka, ktorý ju mal naštudovanú a súper s ELO cez 2000 mu do nej krásne spadol. Takže pozrime sa nato ako Juraj, po víťazstve vo FOFO-BERNARD-cupe,  zaznamenal asi najväčší úspech v tejto sezóne.

Komentáre

Comments 2

  • Prajem všetkým šachistom všetko najlepšie v roku 2020, hlavne zdravie, ale aj veľa krásnych partií. Nuž nechcem sa chváliť, lebo samochvála smrdí, ale “Fischerovu pascu”, ako ju nazývate, poznám aj ja. To sme vlastne s Tónom až dvaja, ktorí sa inšpirovali Fischerovou partiou proti Reshevskému, vlastne teraz už traja. Tým najšťastnejším je hlavne Juraj Baričák, ktorému sa podarilo dopracovať až do kritickej pozície. Určite partiu poznajú mnohí, ale realizovať jej myšlienku sa okrem autora partie a Juraja Baričáka podarilo len málokomu. Práve preto, že to mnohí poznajú. A nie všetci hrajú sicílku v takomto podaní. Je pekné a zároveň chvályhodné, že Bzinskí šachisti študujú teóriu otvorenia až do takejto hĺbky. Ja obyčajne vidím len ťah dopredu, ale snažím sa, aby ten ťah bol správny. Ešte raz všetko najlepšie v nastávajúcom roku. Juraj Kučera

  • táto partia bola pre mňa dosť nezvyčajná, popravde, Fischerovu pascu som mal naštudovanú, a neveril som, že do toho niekto spadne, ešte v tom týždni pred zápasom som to rozoberal s mistrom Pechom on mi vraví….to ti niekto do toho nevôjde…..a prišiel zápas II. ligy v Banskej Bystrici, hrám na ôsmej doske, proti chlapovi s ELO cez 2000, a hráme…..a zrazu čuduj sa svete nejako to ide tým “správnym” smerom, chodil som vonku fajčiť, a vravím si, tak to do toho nemôže takých šachista vpadnúť…..prídem dnu, a on ešte stále húta, tak druhá ciga,….po tretej cigarete chalanisko zatiahol Ja5…….spotreboval asi hodinu na tých pár ťahov, ja okamžite e5…..ďalšia “čakačka” asi 20 minút…..a on Je8……tak čo už keď do toho vhupol rovnými nohami…..z mojej strany to už malo potom rýchly spád….odber dámy, ja som mal na hodinách pomaly 1 hod. 20 minúť a chalanisko v časovke…v 12 ťahu!…..ale musím uznať, že nechcel to vzdať a ešte skúsil zabojovať, nakoniec som sa “nezbláznil” a pekne si počkal na to kým padne…….záver?……..príprava je dôležitá a treba skúšať…..:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *