Dušan, nauč ich tam hore v šachovom nebi poriadne hrať toho Birda…..

Žiaľ, dnes sme sa dozvedeli veľmi smutnú správu.  Náš spoluhráč, dlhoročný člen šachového klubu MŠK Dolný Kubín ( teraz OŠK Bziny ), priateľ, kamarát, tútor, učiteľ, alebo jedn

So synom Roman. (FOFO-cup 2012)

oducho jedna z ikon Oravského šachového spoločenstva, Dušan Hrnčiar, dňa 10.11.2017 raz a navždy opustil tento svet.

Poslednú partiu si už s nami nezahráš. Birda, ale aj Aljechina sme si už naštudovali, len sme si to nestihli vyskúšať.  V priamom súboji na šachovnici. Teda, či sme si to naštudovali správne…..

Veľa rokov si sa ako náš spoluhráč v ťažkých pozíciách, s cigaretkou v ruke, potil nad doskou, aby si nakoniec pripísal potrebný bod, a potom nám ukazoval, čo kde a ako bolo treba potiahnuť a danú pozíciu dotiahnuť do víťazstva. Starého ťažkopádneho BIrda si bigótne a pragmaticky neustále vylepšoval, až sa z tohto otvorenia stala akási Dolnokubínska špecialita, priam tzv. Hrnčiarov Bird. Každý súper s ktorým sme hrali sa proste musel v rámci prípravy, špeciálne venovať tomuto otvoreniu. Nehovoriac o Aljechinke.

Je asi zrejmé, že jablko nepadlo ďaleko od stromu, keďže Bird je stále najobľúbenejším otvorením tvojho syna Mariána, Romana a dokonca aj vnuka Michala.

Stále si budeme pamätať tvoje …..1. f4…..

V bare pod Chočom (FOFO-cup 2012)

S úctou budeme na teba spomínať,

oravskí šachisti

 

Kto bol Ing.Dušan Hrnčiar

* 23.9.1943

+ 10.11.2017

Vyštudoval STU, elektrotechnickú fakultu

Vyrástol, žil a pôsobil v Dolnom Kubíne

Dlhoročný hráč MŠK Dolný Kubín, šachový tréner

ELO 1859

V roku 1999 členom tímu, ktorý obsadil 3 miesto v II. lige

Zvláštnosť:  veľmi dobrý hráč mariášu

Účastník mnohých turnajov, spoluhráč oravských matadorov ako Tono Šingliar, Milan Gebura, Palo Chmelár, Palo Palider a iných

(JB)

Posledná rozlúčka sa uskutoční vo štvrtok 16.11.2017 v katolíckom kostole sv.Kataríny (v centre) v Dolnom Kubíne o 14.00 hod.

 

 

 

 

 

 

Komentáre