Cez víkend sa odohrala druhá a štvrtá liga

Tento víkend sme opäť zasadli za šachovnice a čakal nás nabitý šachový program. Sobota patrila druhej lige a nasledujúce zhrnutie soboty sa mi píše veľmi dobre. Podarilo sa nám v druhej lige zvládnuť veľmi dôležité stretnutie s Detvou, získali sme tak tri body do tabuľky a po piatich odohratých zápasoch sme na šiestom mieste, aj keď boje o záchranu nás ešte čakajú ďalej.

Síce nás čakal domáci zápas s Detvou, ale na pôde Bzín sme ho odohrať nemohli, keďže kultúrny dom sa momentálne maľuje a tak Roman Hrnčiar vybavil ako hraciu miestnosť urbársky dom v Párnici. Súper nám už troška pomohol hneď v úvode, keďže pricestoval len so 7 hráčmi (aj v slabšej zostave) a tak Jakub Homolka na ôsmej šachovnici mal voľno a kontumačný bod. Na toto stretnutie nás posilnili aj naši dvaja českí hráči, ktorí tak merali veľmi dlhú cestu z Prahy a pomohli nám 1,5 bodom. Na prvej šachovnici Stanislav Starek zvíťazil a Jáchym Nemec na druhej doske remizoval. Plný bodový zápis po pekných partiách zaznamenali Peter Amrózi a Ľuboš Molnár. Jediná prehra v našich radoch pripadla Janovi Péterovi, ktorý nestačil na mladého detvianskeho šachistu. Remízy zaznamenali Anton Šingliar, ktorý to podľa jeho slov mal veľmi náročné a s remízou bol napokon aj spokojný, s polbodom však nebol spokojný Roman Hrnčiar, ktorý to podľa jeho slov pokazil sám, ale stále si myslím, že lepšie uhrať polboda ako prehrať. Ak rátate dobre, tak toto stretnutie sme napokon vyhrali 5,5:2,5.

Veselo nám však nebolo v nedeľu, cestovali sme do Zákameného odohrať ešte len druhé kolo štvrtej ligy. Žiaľ tu sa naplno prejavil jeden veľmi dôležitý fakt a to je, že pokiaľ nenastúpite ôsmy, je veľmi ťažké vyhrať. Proti nám sa postavili deti z Liptovskej šachovej školy, ktoré síce sú zo Zákamenného a okolia, ale trénujú pod dohľadom trénerov z LŠŠ a naplno sme to tak aj pocítili, akú perfektnú robotu odvádza Karol Pekár so svojim kolektívom. Pri písaní článku som si spomenul, ako Jano Kocúr pred partiou chodil k šachovniciam a pripomínal našim súperom, že chlapi hrajte dôsledne a pozorne, na čo som vtipne reagoval či to hovorí nám, alebo jeho zverencom. To som ešte netušil, že som tak trocha trafil klinček po hlavičke. Veľmi rýchlo som totižto svoju partiu prehral ja a tu musím uznať, že môj malý súper si výhru plne zaslúžil a dobil ma ako žito. Síce som mu k tomu pomohol, ale to nič nemení na fakte, že naplno využil moju chybu a záver partie zahral krásne, bolo vidno že sú to presné ťahy, ktoré sa v takej situácii na šachovnici majú hrať. Musel som mu teda podať ruku a skonštatovať, že hral veľmi dobre, na čo mi odpovedal že aj ja, ale to asi ma chcel len utešiť, lebo som to hral  veľmi zle. S jeho mladším súrodencom hral Peťo Kučerík, ktorý dokázal zvíťaziť, ale ako sám dodal, až tak jednoznačné to nebolo, tu sa trocha ukázalo, že ešte to jeho súper hrá príliš rýchlo a zbrklo, ale miestami ukazoval, že vie figúrky stavať správne a určite o ňom budeme ešte počuť. Peťo zároveň získal svoj historický prvý bod v službách Bzín, takže len tak ďalej.

Prehru si musel vytrpieť v Zakamenom aj Juraj Baričák, ktorý dostal mat v strede šachovnice. Až príliš vysoko vytiahol svojho kráľa, súper zahral správnu obeť a mohol sa radovať z výhry, aj keď Juro mi hovoril, že možno si to jeho súper trocha komplikoval. Na výhru sa snažil hrať s pešiakom navyše Vlado Salva, ale nenašiel cestu za víťazstvom a musel prijať „len“ remízu. Troška vtipne vyhral na prvej doske Anton Šingliar, ktorý v remízovej pozícii ponúkol remízu, súper ju odmietol a o malú chvíľu padol na čas. Začína sa totižto hrať novým tempom, 1 hod + 30sec za ťah, nepridáva sa už pol hodina a o pol hodinu sa to aj skrátilo, na čo si ešte budeme musieť trocha zvykať. Jakub Homolka a jeho súper nedokázali vymyslieť nič na výhru a tak sa to skončilo remízou. Stav bol po tejto partii 4:3 pre Zakamené a dohrával už len Stano Lacko. Mal pešiaka navyše a tak sme mu oznámili, že musí hrať na výhru, inak sme toto stretnutie prehrali. Stano sa veľmi snažil, ale nenašiel cestu ako to vyhrať. Zaslúži si však poďakovanie, že sa pokúsil ísť na výhru, aj keď to v konečnom zúčtovaní len naťahoval, ale hral pre tím a to si ja osobne veľmi cením a nemám mu vôbec za zlé, že sme neprišli domov skorej. Pochvalu si zaslúži ale aj jeho súper, ktorý bol vo veľkej časovej tiesni, ale dokázal to ustáť.

So Zakameným sme teda prehrali 3,5:4,5 a asi mi dáte za pravdu, že proste ten jeden hráč chýbal a môžeme polemizovať, ako by to dopadlo, keby nastúpime s ôsmimi hráčmi. Po dvoch kolách v štvrtej lige svieti na našom konte 0 a ja sa obávam, že do ostatných zápasov budem mať veľké problémy, poskladať kompletnú osmičku hráčov. Možno sa vypadávať nebude, keďže sa nejaké tie tímy odhlásili aj v iných súťažiach (to teraz neviem s istotou povedať), ale budeme musieť po sezóne si sadnúť a analyzovať, ako ďalej.

Najbližší víkend je kolízia súťaží – druhá a štvrtá liga. V štvrtej lige sa už ide dohrávať tak, že v nedeľu sa vždy odohrajú dve kolá v skrátenom tempe. V druhej lige nás čaká ďaleký trip do Banskej Bystrice a Fiľakova. Určite budeme musieť tak štvrtú ligu skúsiť presunúť, nemáme šancu poskladať toľko hráčov na dve súťaže. Organizační pracovníci tak majú opäť čo robiť, zostáva len veriť, že to zvládneme.

 

                                                                                                          Miroslav Revaj

 

 

 

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *