4.liga. Moment zápasu – 2.časť

Musíme sa ešte vrátiť k predchádzajúcemu článku. To čo sa udialo je naozaj neuveriteľné až absurdné. Všetci uverili niečomu čo nebolo. Úplne všetci. Hráči aj všetci prítomní. Čo sa vlastne stalo? Na druhý deň po uverejnení Roman volá Jurajovi Pechovi, že to čo som uverejnil na diagrame je hlúposť a že biely to vôbec nemá vyhraté. Juraj Pecho, ale potvrdil, že pozícia sa presne aj v partii vyskytla takže problém je inde. Čo sa vlastne stalo? Po ťahu 2.Ve7+ sa Peter Tvrdoň okamžite vzdáva, lebo vidí, že po 2…Kd8 príde 3.Ve1+ a príde o vežu. Takto to pochopili všetci. Ale veď predsa môže prísť 3…Vxg5+ a čierny jednoducho zoberie šachujúceho strelca. Roman si myslel, že veža čierna veža nestála na g1, ale na inom stlpci. Ale ona tam stála!!! Čo sa vlastne stalo? Bola to únava? Alebo Juraj všetkých zhypnotizoval? Čo sa stalo? Veď išlo o úplne jednoduchý ťah.Toto je fakt možno otázka na šachového psychológa a možno len psychológa ak nie rovno psychiatra. (Vladimír Salva)

 

Komentáre

Comments 4

  • Šachová slepota je pomerne častý zjav v nejednej šachovej partii. Na túto tému je veľa partií, kde za šachovnicou nesedeli amatéri s ELOm 1900-2000, ale veľmajstri. Mne sa napr. stalo, keď som hral za L. Hrádok a hrali sme proti Bratislave, že som “dal” súperovi mat dámou. Aj súper videl mat, a preto sa vzdal. Obaja sme, ale ani ostatní prítomní hráči, totižto nevideli, že dáma nebola krytá žiadnou figúrou, a teda matovaný kráľ ju mohol vziať a mne by po vzatí dámy ostali oči len pre plač. Dobre si je prečítať knihu “Psychologický pruvodce šachovou partií” od Veselého.

  • Máte pravdu, výhra tam nie je. Ale je zaujímavé, že okrem 2 hráčov nás tam bolo ešte asi 8 a nikto nevidel, že výhra tam nie je. Chápete? Že po Ve1+ čierny jednoducho zoberie šachujúceho strelca…..

  • Nuž pozerám sa, pozerám a výhru po Ve7+ nie a nie nájsť. Žeby som už zabudol hrať šach? Alebo žeby mali kubínski šachisti šachovú slepotu? Prečo nezahrať miesto Ve1+ to lepšie Ve5+ a pochrániť si nekrytého strelca vežou s tým, že biely sa môže ešte pokúsiť niečo vykúzliť z remízovej pozície. Ale to je už vyššia matematika a tej ja nerozumiem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *