Zmena “farieb” na OŠK Bziny. Prečo sa našim novým chlebodarcom stala táto sympatická, ale predsa malá obec?

Pred sezónou sme zaregistrovali, že nebudeme po dlhých rokoch hrať pod hlavičkou MŠK Dolný Kubín, ale pod hlavičkou OŠK Bziny. Prečo sa tak stalo sme oslovili Juraja Baričáka, ktorý s naším novým chlebodarcom viedol rozhovory a jeho snaha sa nakoniec pretavila do zmeny “farieb”.

Pre štartom nového ročníka 2017/2018 sme zaregistrovali zmenu názvu klubu z MšK Dolný Kubín na OŠK ( obecný športový klub ) Bziny. Čo sa stalo?

SONY DSC

JB: “Ponuka zmeniť klubové farby od starostu Bzín bola na stole už pred ročníkom 2016/2017. Ale stále sme naivne verili, že sa situácia v rámci podpory mesta Dolný Kubín smerom k šachovému oddielu zmení. Žiaľ, situácia sa zmenila, ale asi k horšiemu, tamže východiskom z danej situácie pre tento ročník bola zmena a hromadná preregistrácia hráčov na šachovom zväze z MšK Dolný Kubín pod krídla OŠK Bziny,”

Čiže klasika, financie?

JB: “Ani nie, to že financovanie a podpora športu v meste Dolný Kubín nie je strategickým bodom pre súčasné vedenie a poslancom mesta je známym faktom nielen pre šachistov, ale pre všetkých športovcov. Z malého koláča sa po prerozdelení financií stane ešte menší koláč, a v konečnom dôsledku to nestačí žiadnemu športovému klubu v meste. A to hovoríme o šachu, ktorý je v porovnaní s futbalom, či hokejom asi na okraji spektra pozornosti.  Samozrejme, že sme ani neočakávali, že dostaneme nejakú mega dotáciu, ale to nebola ani naša požiadavka. Našou prioritnou požiadavkou smerom k mestu bolo zabezpečenie hracej miestnosti, kde by sme mohli v kľude hrať súťažné domáce zápasy v dôstojnom a kultúrnom prostredí. Financie, ktorými mesto prispievalo na našu činnosť v podstate ani nevykryli členské poplatky smerom na šachový zväz, len pre zaujímavosť, tento rok sme dostali dotáciu vo výške 150 €, a to nás ešte čakajú papierovačky a dokladovanie, akoby sme čerpali pomaly 100 mil. € z Eurofondov……”

Čo bol zlomový moment pre zmenu názvu a hromadnú preregistráciu z Dolného Kubína?

JB: “Ako som spomínal, výška dotácie pre rok 2017, ale hlavne list podpísaný primátorom Dolného Kubína s veľkorysím a dôsledným vysvetlením na dve strany, ako nie je možné, aby nám mesto vyšlo v ústrety a poskytlo bezplatne na posledné zápasy II. ligy ročníka 2016/2017 priestory v MsKS. Podotýkam, že sa jednalo asi o dva kľúčové zápasy, ktoré sme nakoniec zvládli.  Tu musíme poďakovať ľuďom ako Martin OndrušJozef Brtoš, ktorý nám poskytli na domáce zápasy predchádzajúcich ročníkov priestory v ich prevádzkach, či to bola Kaviareň u Novinára, resp. Kaviareň u Gitky. Aj na úkor štamgastov a skoršieho otvorenia prevádzky. Bolo smutné, a zlým vysvedčením mesta, podotýkam okresného mesta, že sme domáce zápasy hrávali ako bezdomovci v spriaznených pohostinstvách a keď sme prišli do dedín ako Lúčky, Trstená, Tvrdošín, miest Martin, Žilina, Košice, Ružomberoktak sme hrávali v kultúrnych domoch, školách, internátoch, proste v patrične zodpovedajúcich priestoroch, aby sme nikoho nerušili a aby sme my neboli rušení.”

Oplatilo sa robiť zmenu?

JB: “Čas ukáže, ale už len v prístupe je obrovský rozdiel. To čo bolo v Dolnom Kubíne kardinálnym problémom u starostu Janka Beňuša problém nebol. Veľmi mi rokovania pripomínali príslovie, …“ Kto chce hľadá cestu, kto nechce hľadá výhovorky…..“. Hracia miestnosť, ktorú sme si boli osobne pozrieť zodpovedá tomu, čo je pre šach a šachové zápasy potrebné. Snáď sa nám konečne podarilo nájsť „šachový domov„ a už len vhupnúť rovnými nohami do nasledujúceho ročníka.”

Apropó, ročník 2017/2018, aké sú ciele už nového šachového klubu OŠK Bziny?

JB: “Po neúspešnom ročníku 2016/2017, keď sme nečakane dobre skončili v druhej lige ale žiaľ vypadli sme do štvrtej a piatej ligy sú ciele pre nasledujúci ročník jasné. Uhrať čo najlepší výsledok v druhej lige a urobiť maximum a skúsiť postúpiť naspäť do tretej a štvrtej ligy. Tomuto cieľu sa  prispôsobili aj súpisky tímov v jednotlivých ligách. Pre druhú ligu sa podarilo prolongovať pôsobenie mladého a ambiciózneho Mareka Pniaczka, získať ( dá sa povedať, že priam neuveriteľne ) silnú dvojku Peťa Koutného, na ktorého účinkovanie v druhej lige sa veľmi tešíme a bude to asi prekvapenie pre ostatných po zverejnení súpisiek, vystužiť zostavu Zuzkou Milcovou a v kombinácií s matadormi Romanom Hrnčiarom, Palom Murínom, Tonom Šingliarom, Janom Péterom, Peťom Haluškom, Ďurim Pechom, Palom Paliderom. Verím, že Jano Péter, ako vedúci tímu a zodpovedný za druhú ligu, namieša ten správny a víťazný koktail pre každý zápas. V štvrtej lige súpiska vyzerá priam hrozivo, keď to vyzerá tak, že na siedmej a ôsmej doske bude pomaly v každom zápase hráč s Elom okolo 1700, a vieme , že tu sa rozhoduje na doskách od štvrtej dole. Bude škoda pre mladých hráčov, že piata liga sa hrá len na piatich doskách, a keďže sa na súpisku nechali napísať aj Tono ŠingliarĎuri Pecho, tak aj v tejto lige by sme mali mať na doskách potrebnú kvalitu, s ktorou by sme sa mali popasovať o postup. Ale uvidíme, a nakoľko sa hrá v tejto lige dvojkolovo, asi sa prestriedame, aby si zahral každý. Žiaľ termíny niektorých zápasov piatej ligy kolidujú s termínmi druhej a tretej ligy, čiže nie vždy nastúpime v plnej sile. Škoda, že nik z mladých chalanov nevyužili možnosť zahrať si turnaje o Pohár Novinára, resp. Oravu Fide Open, kde mali možnosť skonfrontovať si svoje sily so “starými pardálmi” a zdvihnúť si sebavedomie pred nasledujúcim ročníkom. Je dobré, že termíny zápasov druhej a štvrtej ligy nekolidujú, takže v týchto ligách by sme mali, ak zdravie a okolnosti dovolia, nastupovať v takmer najsilnejšom zložení na každý zápas, čo je dobrým signálom, ale vieme, že rozhodovať sa bude za stolom na šachovniciach a nie na papieri.”

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *