Zbohom Pali Hrnčiarik, zbohom Mr. Polbod (* 6.4.1937, + 17.5.2021)

FOFO-cup 2014

Predvčerom ( dnes je 20.5.2021 ) mi volal Ambo, alias Peťo Ambrózy, bol som vo švungu a tak som mu zabudol zavolať späť. Večer som si na to spomenul, tak som mu zavolal……A Peťo mi povedal, že dnes odišiel do šachového neba náš spoluhráč, kamarát, verný súputník Pali Hrnčiarik. Až ma zamrazilo, a zahanbil som sa…….

Prečo….Ešte ako mladý chlapec, asi tak pred 40 rokmi, keď som ako mladík, študent základnej školy v 4. ročníku hrával pod vedením Pala Chmelára, Dušana Hrnčiara šach v Dolnom Kubíne, to sa písal rok 1982 asi, tak na každom domácom zápase Dolného Kubína, a  aj keď nehral vždy stál jeden pán.  Vždy slušne v obleku oblečený, vždy  pozorne sledoval každý zápas, vždy sa nikdy  k ničomu nevyjadroval, len v tichosti sledoval.

Taký tieň.

V tichosti, pokore a slušnosti. 

Potom som sa po dlhých rokoch vrátil domov, v roku 2012, a začal som opäť hrať šach.

Pri preberaní jednej z cien

A ten pán tu bol zasa, starší, šedivejší, ale stále to bol on.

 Stále v obleku, slušný, tichý, pokorný, ale s neskutočnou iskrou v oku stále hľadel na tie šachovnice……

 

Večne oddaný šachu, vždy ochotný nastúpiť, v ktorejkoľvek lige, za akýchkoľvek podmienok, vždy načas, dokonca v predstihu.

Vždy ochotný pomôcť a prispieť k víťazstvu….

Vek nezastavíš,  a čas plynie, rok s rokom sa stretával a tento pán tu bol vždy s nami. Vždy pripravený hrať. Napriek vysokému veku 84 rokov, stále s Elom cca 1700……A hral. Proti deťom, ktorý mu mohli byť pravnúčence, proti každému, kto sa mu posadil za šachovnicu s cieľom vyhrať. Obdivuhodné……

Posledné roky, v ktorejkoľvek lige čo sme hrali vždy. A napriek veku, vďaka svojmu entuziazmu a odhodlaniu vďaka svojej pokore a láske k šachu už síce nebodoval naplno, ale ten pol bod potrebný čo sme potrebovali vždy uhral…….Majter Pol Bod…..

Taký bol náš kamarát Pali Hrnčiarik a takto si budeme na neho vždy spomínať, a je nám všetkým nesmierne ľúto, že si už s ním nebudeme môcť zahrať nejakú tú blicku…..

Odpočívaj v pokoji Pali…

Juraj Baričák

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *