Vo veku 78 rokov nás opustil Metód Močáry

Tento víkend sme mali ísť hrať 4.ligu aj do Lúčok, no Mirec nám oznámil smutnú správu. Opustil nás náš protihráč s ktorým sme sa neraz stretli zoči-voči Metód Močáry. Pripájam tu článok z FB LŠŠ ako si na neho spomínajú liptovskí šachisti a budeme radi ak máte na neho nejaké pekné spomienky aj vy, žeby ste sa podelili.  (Administrátor)
 
Aj liptovskí šachisti smútia
Vo veku 78 rokov nás opustil dlhoročný priateľ a spoluhráč Metód Močáry.
Spomienky siahajú na prelom 60. a 70.rokov, kde Metód hrával
1.šachovnicu v 1.SNL za ŠK BZVIL Ružomberok a svojou Grünfeldovou a Pircovou obranou prinášal emócie nielen súperom ale aj spoluhráčom.
Spomíname aj na jeho dlhoročné funkcionárčenie v Okresnom šachovom zväze Liptovský Mikuláš a na jeho organizačný zápal pri príprave víkendových turnajov a simultánok v Lúčkach, kde zabezpečil účasť aj renomovaných veľmajstrov Jana Smejkala, Ľubomíra Ftáčnika alebo Jána Plachetku.
Nezabudnuteľnou sa javí aj realizácia jeho nápadu zorganizovať v závere leta 2011 šachovú dovolenku na chorvátskom ostrove Ugljan, kde nám patril celý hotel s ochotným majiteľom, personálom a s hotelovou plážou.
Svoju hráčsku kariéru zavŕšil ako opora Šachového klubu Lúčky, ktorý 3 sezóny bojoval dokonca aj v 2.lige SŠZ. Užíval si dôchodkový vek účasťou na mnohých turnajoch, na ktoré sa nedostávalo v čase náročného zamestnania. Bol pravidelným účastníkom MSR seniorov, OPEN Tatry, MSR jednotlivcov. Vrcholom seniorskej šachovej kariéry bola účasť na 17.
Majstrovstvách sveta seniorov v rakúskom Gmundene, kde s výsledkom 6/11 bol tretím najúspešnejším hráčom zo Slovenska.
Prežili sme spoločne krásny čas pri šachu, takže tieto spomienky
pomáhajú prekonať žiaľ nad jeho odchodom.
Rozlúčka sa uskutoční v nedeľu 20.3. o 10.30

Komentáre

Comments 1

  • veľmi ma zarmútila táto správa, Metod bol ikona Liptovského šachu, a mám len a len tie top spomienky na neho……Jedna z prvých bola taká zoznamovacia, išli sme hrať IV. ligu do Lúčok, ja som sa akurát vrátil z BA a začal hrať. Zaparkovali sme auto pred kultúrnym domom a Metod nás privítal slovami ” ktorý z Vás je ten Baričák?”…..veruže sme sa aj ľakli, ale keďže ja strach a peniaze nemám, odvetil som mu že to som ja! On reku, že Ďurov syn? ja veru že áno……chytil ma kolo pliec a riekol mi, tvoj otec bol super chlap ( už bol pod zemou v tom čase ) a krásne na neho spomínal……..:) druhý môj zážitok s Metodom bol z Ružomberka, hrali sa ME amatérov v novorekonštruovanom hoteli Kultúra, hralo sa posledné kolo, a ja som bol šofér. Hral som s Jožkom Mrvom z Liskovej, a asi po 20 minútach som si nechal chytiť dámu, teda dáma za vežu. Aj som chcel vzdať, ale vravím si, čo tu budeš robiť hodiny? Chodiť a čakať na chalanov spolucestujúcich? Ani na pivo nemôžeš ani nič…..tak som zaťal zuby a hral som ďalej. Na šachovici bolo ešte dosť figúr, tak som to začal motať, a protihráč namiesto toho aby začal meniť figúry taktiež to začal motať. Začal som hroziť matmi a tak. No tak si šiel zafajčiť. Vonku fajčil aj Metod. Sa ma pýta…”Ako stojíš?” ja ” no na orgán a na kosoštvorec, musel som dať dámu za vežu” Metod ” s kým hráš?” ja že ” nejaký Mrva “, Metod mi na to nonšalantne rieko….” Neboj, to ešte vyhráš, akurát sa vyrovnali sily……” čo čert nechcel, domotali sme to do koncovky veža proti strelcovi, keď som navrhol remízu, súper odmietol, a následne podstavil tú vežu pod strelca, čo som s radosťou zobral, a protihráč sa ma s priškrteným hlasom pýta….” to čo ste mi urobili ?” Ja rekuže zobral vežu, regulérne………A vzdal…….po zápase sa ma Metod pýta…”ako si to dohral? ” Ja ” že vyhral som ” Metod lakonicky skonštatoval….” však som ti to hovoril že vyhráš…..”…….No bol aj super prognostik…..Mám len tie najkrajšie šachové spomienky na ne, nech odpočíva v šachovom nebi…….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *