Viktor Gažík majstrom sveta do 18 rokov

Slovenský reprezentant Viktor Gažík sa stal majstrom sveta v šachu do 18 rokov. Cenný úspech vybojoval na Majstrovstvách sveta mládeže v gréckom Porto Carras na polostrove Chalkidiki.

V jedenásť kolovom turnaji získal celkovo 8,5 bodov, keď sedem partií vyhral a tri remizoval. Na druhom a treťom mieste skončili poľskí reprezentanti Igor Janik a Szymon Gumularz.

Poľskí reprezentanti hrali v poslednom kole vzájomný zápas, ktorý sa skončil rýchlou remízou a čakali na výsledok zápasu na druhej šachovnici. V náročnej záverečnej partii hral Viktor Gažík s ruským hráčom Timurom Fachrutdinovom. Po nepresnej výmene figúr súpera zostali Viktorovi Gažíkovi silné ľahké figúry proti súperovým vežiam a partiu dotiahol do víťazného konca v koncovke. Víťazstvo v poslednom kole prinieslo najväčší úspech v jeho kariére a jeden z najväčších úspechov v histórii slovenského šachu.

Viktor Gažík bol do turnaja nasadený ako 10. najlepší hráč. Prvé tri kolá podľa očakávania vyhral. Vo štvrtom kole prehral s celkovo druhým Igorom Janikom. Ďalej počas turnaja sa dostal v ôsmom kole do čela a prvé miesto obhájil až do konca turnaja. V najsledovanejšom turnaji do 18 rokov celkovo hralo 98 hráčov z 55 krajín sveta, medzi ktorými bolo až sedem veľmajstrov. Viktor Gažík je medzinárodný majster a aj vďaka tomuto úspechu sa môže stať najmladším slovenským veľmajstrom.

Pred veľkým turnajom v klasickom šachu sa konali dvojdňové majstrovstvá v bleskovom šachu, kde Viktor Gažík skončil na 3. mieste a v rapid šachu obsadil 4. miesto. Domov teda cestuje s dvomi cennými medailami, z ktorých medaila v klasickom šachu má najväčšiu hodnotu. Viktor Gažík je z Bojníc a minulosti sa stal majstrom Európy do 10 rokov. V súčasnosti hrá za šachový klub ŠK AQUAMARIN Podhájska.

Na Majstrovstvách sveta štartovalo celkovo 8 slovenských reprezentantov. Do 14 rokov skončil Richard Turčan na 28. mieste a v kategórii do 16 rokov skončil Samir Sahidi na 34. mieste.