Víkendové dvojkolo v II.lige očami kapitána Romana Hrnčiara

V predošlom komentári k 2. lige som končil slovami, že nás v ďalšom kole v sobotu čakajú hratelne Rajecké Teplice a v nedeľu nepríjemní hráči zo Žiliny. Realita bola nakoniec úplne opačná.

Ligové zápasy sú okrem dobrých a zlých ťahoch priamo na šachovnici aj o dochádzke na zápasy a tá nám proti Rajeckým Tepliciam totálne zaškrípala.  V sobotu z  18 hráčov zapísaných na súpiske sa našťastie našlo 8 hráčov ochotných v predvianočnom období zasadnúť za šachovnicu, čím sme sa vyhli pokute za neobsadenú šachovnicu. Pri pohľade na našich 8 statočných ostalo len dúfať, že aj Rajecké zostanú verné svojej doterajšej dochádzke na zápasy. Po príchode do hracej miestnosti bolo zrejmé že Rajecké sklamali a na našu smolu postavili všetko čo mali. Chýbal im len Milan Tomčík na 7. šachovnici. Takže nakoniec to vyzeralo za šachovnicami tak akoby si proti 2. ligovým hráčom rajeckých prišli zahrať 4. ligový hráči Bzín. A tak to aj dopadlo.

Prvý vybuchol na 8. šachovnici Vlado Salva, keď v otvorení vošiel do varianty, ktorú mala pani Vránová lepšie naštudovanú a po pár ťahoch Vlado prišiel o figúru a vzdal. V ostatných partiách sme kládli tuhší odpor, ale kvalita súpera sa postupne začala prejavovať. Na 2. šachovnici Anton Šingliar  pokryl  slabé pešiaky , ktoré si v priebehu partie vytvoril a partia so silným Lednickým skončila remízou. Jožo Karcol na 6. šachovnici odohral celkom dobrú partiu, ale sila súpera sa postupne prejavila a po strate pešiaka sa Jožo musel po pár ťahoch vzdať. Na 5. tej šachovnici pokazil dobre rozohranú partiu Juraj Pecho , keď prehliadol figúru.  Ďalšiu a rozhodujúcu prehru sme zapísali na 1. šachovnici , kde som si zahral s FM Ferom Vránou holandskú obranu. V 17 ťahu som sa rozhodol rozčeriť pokojné vody obeťou pešiaka, ale v následných šarvátkach sa súper lepšie zorientoval a partiu dotiahol do víťazného konca. Na 4. šachovnici Ľuboš Molnár v 8. ťahu odmietol remízu, Vyzeralo to tak, že Ľubo má partiu pod kontrolou a partia nakoniec aj skončila opakovaním ťahov, ale v nedeľu po analýze Ľubo priznal, že stál pod 8 ťahovým nekryteľným matom. Keď na chess.sk uverejnia partie tak si to pozriem. Po tejto remíze bol stav 5 : 1 pre Rajecké. Skontroloval som pozície na zostávajúcich šachovniciach a jedným autom sme išli domov. V aute som to odhadoval, že Palo Murín by mohol remizovať, a Paľo Hrnčiarik objektívne horšiu vežovku asi neudrží. Nakoniec to bolo úplne naopak . Paľo Murín asi v časovke niekde pokazil pozíciu a Paľo Hrnčiarik zázračne potvrdil staré pravidlo, že všetky vežovky sú remíza. Jediné pozitívum toho dňa bolo, že som stihol poľovnícku kapustnicu v Párnici.

V nedeľu bol nový deň a my sme nastúpili v oveľa silnejšej zostave na zápas. Žilinčanom chýbal GM Jerguš Pecháč a Igor Harašta a tak boli sily na oboch stranách takmer vyrovnané. Súper mal papierovo navrch na horných šachovniciach, my sme mali kvalitnejšie spodné dosky.

Po pár ťahoch na 5. šachovnici prijal remízu Pavol Murín. Jakub Homolka, nehrajúci rozhodca, mi povedal, že sa Paľo chcel spýtať kapitána či remízu prijať, ale nechcel ma rušiť pri partii a tak sa rozhodol ju sám prijať. Ďalšou remízou skončila partia na 3. Šachovnici. Tu Tóno Šingliar navrhol remízu podľa mňa v trochu lepšej pozícii a súper ju po dlhšom uvažovaní prijal. Tóno podľa svojich slov nevedel nájsť plán ako realizovať miernu pozičnú výhodu a radšej navrhol remízu. Do kariet nám nezapasoval výsledok na 8. šachovnici , kde Juraj Pecho neudržal trošku horšiu pozíciu. Súper mal stĺpec aj trošku viacej priestoru, ale na prehru to nevyzeralo. Škoda. Našťastie sa chytil na 1. šachovnici Marek Pniaczek a  v najkrajšej partii zápasu nedal šancu FM Zvaríkovi. Marek v priebehu partie si vytvoril veľkú priestorovú prevahu, ktorú dokázal pretaviť do víťazného konca.

Na 7. šachovnici hral peknú partiu Peťo Haluška. Stál podľa mňa lepšie a tak keď podpisovali partiár tak som Peťovi zablahoželal k výhre a tu zrazu to bola iba remíza. Pred poslednými 3. mi partiami bol vyrovnaný stav 2,5 : 2,5. N 4. šachovnici stála ostrá pozícia s opačnými rošadami. Pozápasová analýza ukázala , že partiu mohol vyhrať raz jeden , raz druhý. Tóno v  analýze ukázal ako mohol súper vyhrať. Bola tam pekná obeť veže s matovým útokom. Následne v inej pozícii ukázal Paľo, že si nevšimol dvojťahový zisk figúry. A nakoniec večer v telefonickom rozhovore Juraj Baričák , ktorý si bol pozrieť zápas dokazoval, že tam bol ešte jeden moment kde to mohol súper pekne vyhrať. Od zápasových analýz sa vráťme späť k partii. Paľovi sa podarilo vymeniť vežu , čím odrazil bezprostredné hrozby svojmu kráľovi a naopak mohol  sa začať venovať súperovmu kráľovi. Výmenou na c3 odkryl súperovho kráľa a niekoľko ťahovou kombináciou získal súperovu vežu a tým aj partiu. Rozhodujúci bod získal na 6. šachovnici Ľuboš Molnár, keď po zisku pešiaka  úspešne zrealizoval túto výhodu. Na 2. šachovnici som svojou výhrou už len prikrášlil naše víťazstvo na konečných 5,5 : 2,5. Aj  teraz som sa rozhodol na d4 odpovedať holandskou.. Do 11. ťahu hral súper otvorenie svižne  a získal 20 minútový časový náskok, ale po mojom smelom g5 sa na dlhých 35 minút zasekol.  Hľadal ako tento môj provokačný ťah vyvrátiť. Neskôr  v priebehu partie som súperovi strelcom napadol vežu. Na moje prekvapenie súper vežou neuhol a radšej dokončil vývin. Po zisku kvality som asi nezareagoval najpresnejšie. Súper za kvalitu získal aktivitu a nepríjemného voľného pešiaka, ale po výmene dám a zjednodušení pozície sa kvalita nakoniec prejavila.

Momentálne v polovici ligy nám patrí 3. miesto, ale ako  po zápase povedal Juraj Baričák na istú záchranu nám treba ešte 3 body. Verím , že pri dobrej dochádzke by sme sa už mali pozerať na vyššie priečky ako sa strachovať o záchranu. 

Roman Hrnčiar

 

  

Komentáre

Comments 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *