V IV. lige ďalšie zakopnutie OŠK Bziny na pôde Tvrdošína

Tak veru aj v druhom kole na pôde Tvrdošína sme zakopli, a treba povedať, že naše ambície hrať na postup sa po treťom kole ( hráme už 5.11. s Lipt. Hrádkom A ) môžu s kľudom zmeniť na boje o záchranu………. 

Do Tvrdošína sme cestovali takmer v najsilnejšej zostave, keď maróda Kuba Homolku nahradil Jožo Karcol a na ôsmu dosku sa dostal aj vďaka skvelým výkonom na Orava Fide Open Vlado Salva. Ale treba hneď na úvod povedať, že na spodných šachovniciach ( 5 – 8. doska ) veľmi ďaleko zaostávame za očakávaniami a schopnosťami jednotlivých hráčov. V ôsmych zápasoch v prvých dvoch kolách sme na týchto doskách dosiahli tragických 1,5 bodu, a to sa potom ťažko vyhráva!!! Ešteže na prvých šachovniciach to chalani držia, a tak sme v Tvrdošíne uhrali remízu 4:4 a získali len jeden bod.

Ale sme optimisti a veríme, že sme sa odrazili od dna. Prím, líderstvo a našu zástavu zatiaľ drží v rukách Roman Hrnčiar, keď ako jediný zatiaľ na prvej doske bodoval naplno so silným Peťom Gasperom ( Trstená ) a s našim spoluhráčom Palim Paliderom, ktorý sa na Romana intenzívne pripravoval, ale nebolo mu to nič platné, a ako jediný z našich hráčov ma „čisté „ konto a uhral 2 body.

V Tvrdošíne sa na druhej doske predstavil Palo Murín, a po dlhom boji zdolal tak isto nášho Ľuba Molnára a klobúk dole pred Tonom Šingliarom na tretej doske, ktorý nonšalantne a s eleganciou jemu vlastnou odmietol súperovu ponuku na remízu, čo znamenalo, že Tono sa zaťal a hral na výhru, ktorú nakoniec aj dosiahol a zabezpečil, že sme sa domov nevracali s ďalšou prehrou a prázdnymi rukami.

Peťo Haluška prijal ponuku remízy od nevyspytateľného Pala Chmelára a Ďuri Pecho napriek snahe a kľučkovaniu v pozícií nedosiahol vytúženú výhru a musel sa uspokojiť len z remízou.

Na zvyšných šachovniciach to bola už jedna veľká katastrofa, aj sa to ťažko komentuje. Juraj Baričák na šiestej doske proti silnému Vasekovi sa síce snažil, ale málo platné. Nepresnou hrou dával súperovi malé šance, ktoré nakoniec jeho protihráč dotiahol do zásadnej materiálovej prevahy a vzdal. Jožo Karcol padol na čas, ale v pozícií pred matom a to mal totálne vyhratú partiu, keď získal dva pešiaky a každý by povedal, že toto sa prehrať už ani nedá…..Hold, Jožovi sa to podarilo, čo ho iste štve a hnevá. Veru ani na ôsmej doske sa Vlado nepredstavil vo svojej obvyklej forme a sľubnú pozíciu, ktorá by mu mala herne sedieť a vyhovovať nepretavil ani do remízy a prehral.

Jednoznačne, ak chcem pomýšľať na predné priečky, musíme zabrať na spodných doskách a hrať oveľa presnejšie a presvedčivejšie, a doťahovať partie do víťazných koncov. Zápasov do konca súťaže je ešte dosť, ale ďalšie zaváhania si už dovoliť nemôžeme a tak sa musí každý z hráčov zamyslieť sám nad sebou, čo zlepšiť, vylepšiť, a začať podávať výkony, na ktoré sme všetci zvyknutý.

Juraj Baričák

Komentáre