Úspešný vstup do novej ligovej sezóny v štvrtej lige. LŠŠ juniori “B” – ŠK Bziny “C”, 2,5 – 5,5.

Ako ten čas letí… Spieva sa v jednej ľudovej pesničke. Veru, čas prešiel rýchlo a nám sa odštartovala nová šachová sezóna. Tá minulá bola pomerne úspešná, všetky súťaže sme udržali a v tej novej sú ciele podobné. Ako prvá sa o slovo prihlásila štvrtá liga a bolo potrebné vycestovať do nedaľekého Liptovského Mikuláša.

Deti… To bola zrejme prvá reakcia každého na toto stretnutie. Tradične sa nám proti juniorom z LŠS nedarí, ale bolo mi povedané, že bilancia v štvrtej lige je v posledných sezónach pre nás priaznivá. Novým organizačným pracovníkom sa stal Jakub Homolka a tak mal možnosť premiérovo vytvoriť nomináciu na toto stretnutie. Do Liptovského Mikuláša sme dorazili v dostatočnom predstihu a tak sme ešte mohli podebatovať čo má kto nové. Zrejme nás trošku prekvapilo, že za domácich nastúpili v úvodnom kole Dušan Štric a Karol Pekár.

No a poďme už k samotnému zápasu. Celkom dlho sa čakalo na prvý výsledok, čo len svedčí o náročnosti tohto stretnutia, aj keď konečný výsledok tomu tak nenasvedčuje. Jakub Homolka si snáď na úvod nového ročníka odbyl svoju smolnú partiu, pretože opäť by mohol túto partiu zaradiť do rubriky poriadne KO – zdvihák! Treba však pochváliť jeho súpera, ktorý to zahral excelentne a tak Jakubovi neostalo nič iné, ako súperovi pogratulovať. Prakticky hneď na to skončila moja partia a postaral som sa o náš prvý bod v tomto zápase a aj Bzín v novom ligovom ročníku. Môj súper mal určitú kvalitu, ale prehliadol pár podstatných momentov na šachovnici, stratil figúru a pešiakov a už mi stačilo ho „len“ zmatovať. Partiu som ale mohol ukončiť dávnejšie a krajším spôsobom, takže menšia kritika je určite na mieste.

O pár minút neskôr pridal druhý bod pre Bziny Stano Lacko. Ten mal približne rovnakého súpera ako ja, ktorý perfektne ovládal teóriu francúzskej obrany. Stanovi stačilo len vybočiť z teórie, niečo vlastné vymyslieť a bolo len otázkou času, kedy sa väčšia kvalita na strane bzinského reprezentanta prejaví. Ďuri Baričák sa dostal do remízovej pozície, išiel sa teda pozrieť ako sa hrajú zvyšné partie a správne usúdil, že jeho remíza postačí na naše celkové víťazstvo. Potom som ja, Ďuri a Stano išli na Ďuriho dodávke domov a zvyšok dopozerali na online. Vlado Salva mal vytvorený dostatočný tlak vďaka lepšiemu postaveniu jeho figúr na šachovnici a v závere to teda dokázal zúročiť v celý bod. Tóno Šingliar takisto dotiahol peknú partiu do víťazného konca a víťazstvo nad Dušanom ho veľmi potešilo. Peťo Haluška mal v partii s Karolom Pekárom o pešiaka menej a potom sme už len na online videli celý bod pre domáceho hráča. Nevadí, nabudúce sa Peťovi a Jakubovi určite bude dariť lepšie a napravia si chuť. Kapitán ako posledný opúšťa loď. Ďuro Pecho sa poctivo pripravil na svoju súperku a postaral sa potom svojim celým bodom o konečnú podobu výsledku. Analýza však ukázala, že v závere to nebolo tak jasné a práve jeho súperka nevyužila veľkú možnosť, ako to celé otočiť vo svoj prospech. Na nejaké keby sa však nehrá a tak sme úvod nového ročníka odštartovali troma bodmi po víťazstve 5,5:2,5!

Našim najbližším súperom v štvrtej lige bude Ružomberok. Toto stretnutie však bude kolidovať s druhou ligou a tak bude na našich organizačných pracovníkoch, aby správne namiešali zostavy. Šachový program pokračuje aj tento víkend, čakajú nás prvé dve stretnutia v tretej lige na martinskej pôde.

Miroslav Revaj

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *