Treťoligové súboje so Žilinou

Cez víkend pokračovala tretia liga svojim tretím a štvrtým kolom. Prvýkrát v novom ročníku tejto súťaže sme hrali domáce zápasy, obidva dni sme hostili žilinské celky. Konkrétne to bola Mladosť D a DMS.

Na sobotný zápas sme sa „nazbierali“ len siedmy. Pôvodne to vyzeralo, že problémy so zostavou nebudú, ale napokon sa stal pravý opak a už ani neviem po ktorý krát sme nastúpili v nekompletnom zložení. Nálada pred zápasom teda nebola optimálna, ale zabojovali sme a podarilo sa nám aj napriek tomu, že sme hrali len siedmy vyhrať nad Mladosťou Žilina! Treba však určite uznať, že súper neprišiel v silnom zložení, ale tak tri body sú tri body a tie sme si určite po bojovnom výkone zaslúžili. Celkové skóre bolo 5:3 a teraz si trocha priblížime toto celé stretnutie.

Ako prvý som dohral svoju partia ja na siedmej šachovnici (ôsma doska teda nehrala, keďže nás bolo len 7). Dal som za remízu, ktorá mi právom bola vytknutá ako predčasná, keďže som stál o niečo lepšie. Pred remízou som sa síce neporadil s kapitánom, ale pozrel som sa ako to vyzeralo na ostatných šachovniciach. Moc múdry som z toho nebol (niekde bolo ešte predčasné niečo hodnotiť, niekde to vyzeralo možno pre nás lepšie) ale nejak som vnútorne pocítil, že remízou tímu pomôžem. Doma som si partiu pozrel za pomoci „stroja“ a analýza ukázala, že keby to hrám ďalej, tak by som vyhral. Nuž ale viete, analýza stroju je jedna vec, reálne sa hrá za šachovnicou a tam sa môže stať kadečo. V konečnom zúčtovaní predsa len ten môj polbod postačil.

Krátko po mne dohral svoju partiu Pali Knaperek na štvrtej šachovnici. Možno aj dlhšia pauza od šachu mu pomohla, Paľo zahral svoj štandard a po zisku figúry už dotiahol partiu do víťazného konca. Druhý polbod pre tím pridal doktor na druhej šachovnici. Po partii povedal, že sa necítil moc dobre v pozícii ktorú mal, takže remízka je dobrá.

Hviezdou zápasu sa stal opäť Jakub Homolka. Náš kapitán prehliadol stratu kvality a ako sám povedal, už to miestami chcel aj vzdať. Napokon však zopakoval rovnakú situáciu ako v martinskom zápase. Pekne umiestnil svoje zvyšné figúrky na šachovnici a napokon postavil na poslednej rade svoju druhú dámu a súper sa mohol vzdať. Vtipne sme po partii poznamenali, že Jakub sa už asi vyžíva v takýchto partiách a že asi pred každou partiou nech rovno odovzdá kvalitu.

Ľubo Molnár po partii hovoril, že celkom špekuloval počas partie, čo sa mu vypomstilo a tak svoju partiu prehral. O tretí celý bod nášho tímu sa postaral na prvej šachovnici Roman Hrnčiar, ktorý si tak napravil chuť po minulom víkende. Počas partie získal pešiaka navrch a potom už koncovku zahral excelentne, získal ďalšie pešiaky a súper sa mohol vzdať.

Ako posledný v tomto zápase dohrával Vlado Salva, ktorý si výhru musel vybojovať až do samého záveru. Postupne získal viacero súperových pešiakov, tie svoje postupne tlačil dopredu a aj on ako Jakub napokon postavil druhú dámu, ale súper už v prehratej pozícii to nechcel vzdať. Rovnako aj Vlado mal ako sa ukázalo kratšie cesty za týmto víťazstvom, ale podstatné je že vyhral a jeho bod tak spečatil naše víťazstvo v tomto stretnutí. Po ňom bola už nálada pochopiteľne výborná.

Aj nedeľný zápas s DMS Žilina sa skončil výsledkom 5:3, ale teraz to bolo v náš neprospech. Súper bol v značne silnejšom zložení ako náš sobotný súper. Ako prvý dohral Stano Lacko na siedmej doske a Stanovi by som sa chcel aj touto cestou poďakovať, že prišiel na zápas aj keď bol po nočnej a nevyspatý. Získal figúru navyše, ale súper vyvinul veľký tlak a ten Stano neustál. Možno to šlo nejako brániť, ale na to musí byť človek v plnej kondícii. Nevadí, nebyť Stana tak nás je zase len 7, keďže Pali Knaperek v nedeľu hrať nemohol.

Akonáhle Stano prehral, tak Jakub mal od súpera ponuky na remízu. Jakub sa však zachoval ako tímový hráč a keďže sme už prehrávali, rozhodol sa v ťažkej pozícii hrať ďalej. Napokon partiu prehral a mal pokazenú náladu, ale tak určite musíme vyzdvihnúť jeho tímového ducha.

Tretia partia, ktorá sa skončila bola tá na tretej doske a opäť to bola 0 na našom konte. Ľubo Molnár nemá veru úspešný víkend, ale tak nie vždy sa darí a určite Ľubo v najbližších zápasoch smolu prelomí.  Aj on mal ponuku na remízu, ale bolo to ešte hneď v úvode a Ľubo neprešiel dať rýchlo remízu, ale hrať. Takisto je to znak tímového ducha a treba mu poďakovať, že chcel hrať.

Náš prvý celý bod v tomto zápase zaznamenal Vlado Salva, ktorý tak ako aj včera už išiel stavať druhú dámu. Jeho forma začína stúpať nahor a posledné partie hrá výborne. Veríme, že Vladovi táto forma vydrží. V nedeľu nás posilnil Ďuri Baričák, ale dnes sa nedarilo ani jemu a už v prehratej pozícii to vzdal. Stav bol teda 4:1 v prospech súpera a podľa postavenia na šachovniciach bolo jasné, že v tomto zápase už nebudeme bodovať.

Ja som tak ako aj v sobotu zaznamenal remízu. V tomto prípade to však bola veľmi dobrá remíza, keďže som stál podľa mňa o dosť horšie, zrejme súper nevidel cestu za víťazstvom. Síce mal môj súper pešiaka navrch, ale koncovka už bola taká, že nemal šancu ho presadiť a miesto naťahovania mi ponúkol remízu. Už som tam proste nemal čo vymyslieť a tak som ju prijal, čím už teda bolo jasné, že tento zápas prehráme.

Dohrávali tak ešte prvé dve dosky. Roman Hrnčiar to skúšal hrať na výhru, ale napokon s Peťom Adamkom dal za remízu. Úplne posledný dohrával Tóno na prvej doske. Keď doktor cíti, že to vyhrá, tak to musíme pochopiteľne všetci rešpektovať a čakať, kým partia skončí. Po peknom závere to dotiahol k víťazstvu nad Jaroslavom Matejovom a po partii povedal, že toto víťazstvo nad Jarom si veľmi cení.

Za tento víkend by som chcel poďakovať aj Tónovej priateľke Zuzke, ktorá ochotne prišla obidva dni nám uvariť kávu a čaje – ďakujeme!

Asi môžeme povedať, že víkendová tretia liga bola úspešná. Jeden zápas sme vyhrali a jeden prehrali. Po štyroch kolách tak máme dve víťazstvá a dve prehry, osobne si myslím, že sa nám v tretej lige darí zatiaľ najviac. Základ je chodiť na zápasy s 8 hráčmi, predsa len sa ukazuje, že aj iné tímy majú problémy so zostavami.

Budúcu nedeľu nás čaká po dlhšej pauze štvrtá liga. Tam nás čakajú dva zápasy v ružomberskom okrese proti Lúčkam a Liskovej. Tu sme na tom priam katastrofálne a ja sa obávam, že na štvrtú ligu už ani nebudeme chodiť  s ôsmimi hráčmi, budeme radi aj keď budeme 7, keďže sa hrá novým systémom dva zápasy za jeden deň a niektorí z časového hľadiska nestíhajú hrať dva zápasy. Ako organizačnému pracovníkovi v tejto lige je mi to veľmi ľúto, ale už to nejako dohráme a uvidíme v budúcej sezóne čo ďalej.                                                                                                                

Miroslav Revaj

Komentáre

Comments 1

  • Takže keby v nedeľu Ľubo a Kubo prijali súperovú ponuku remízy, tak zápas remizujeme? No do kelu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *