Studená sprcha na začiatku sezóny. Dvojkolo 3 ligy C1 19.-20. 10. 2019

            Po minulotýždňovom úspechu v 4. lige, sme sa vybrali na prvé zápasy tejto sezóny aj v 3 lige. Bohužiaľ, víkend nedopadol tak úspešne a oba zápasy sme prehrali. Osobne si myslím, že tam bolo viacero faktorov, ktoré zohrali svoju rolu. Niektoré sme mohli ovplyvniť, iné sa proste stali ako napríklad naša okliesnená zostava. No ani jeden deň sme súperov nič nedarovali a bojovali z plných síl.

            Sobota začala vo veľmi „pozitívnom“ naladení. Odhady s prihliadnutím na našu zostavu a osobný predpoklad, že náš súper Medea Martin pôjde na postup, bol odhadovaný výsledok 1:7 pre súpera. Na nešťastie sme neboli ďaleko od pravdy a zápas skončil v pomere 1 a pol ku 6 a pol. Treba však dodať, že aj keď sa vraví, že elo je len číslo, rozdiel medzi nami a súpermi bol na každej šachovnici väčší ako 100 bodov v prospech súpera.

Prvý bod sme odovzdali na 4. šachovnici. Ďuri Pecho stál zo začiatku vcelku fajn v jeho partii proti Jurajovi Závarskému, no v kritickom momente odovzdal svoju výhodu naspäť a skončil s „murínovou“ vežou. Tá už si veľmi nezahrala a o pár ťahov sa partia skončila. O asi 3 minúty som ho ja nasledoval na 5. šachovnici v podobnej pozícii. Súper mi nedal ani chvíľku vydýchnuť. Vladimír Bálint na mňa útočil sprava/zľava a tak ako Ďuri som skončil s „murínovou“ vežou. Partia to však bola aj napriek tomu zaujímavá. Snažil som sa aj cez svoju veľmi pasívnu pozíciu nájsť nejaký plán útoku, no súper mi absolútne nič nedovolil. Keď mohol útočil, keď bolo nutné brániť, bránil. Ak ma pamäť neklame, ako ďalší skončil pán Hrnčiarik na 7 šachovnici v partii s Jánom Hyllom. Aj keď ho poznáme ako Mr. Polbod, nepošťastilo sa mu a  svojmu súperovi podľahol. Potom prišla vlna remíz a to na prvej, tretej a ôsmej šachovnici. Doktor na 1. proti Matejovi Vyparinovy (2243F!) podľa mňa získal cenný polbod. Pri rozdiele vyše 200b ela, sme asi ani viac nemali čakať, ba naopak to bol príjemný výsledok. Na 3. šachovnici Ambo hral so Zuzkou Milcovou, ktorá za nás hrá 2. ligu. Preto jej herný štýl vcelku dobre pozná a pokúsil sa z toho niečo vyťažiť. Získal istú výhodu, no v konečnom dôsledku nevidel ako by ju využil a dohodli sa na remíze. Tretí a posledný pol bod pre nás uhral Vlado Salva proti Radimovi Gabajovi (1912F!). Po krátkej analýze na konci sme mali pocit, že stál možno kus lepšie a mohol skúsiť hrať na výhru. Avšak pri takomto elo rozdiele by to ešte mohlo dopadnúť hocijako. Myslím si, že to bola pozitívna motivácia pre Vlada takto na začiatku sezóny a dúfam, že budeme vidieť mnoho podobných výsledkov. Na 6. šachovnici Ďuri Baričák pokúšal Mariána Baleju v pozícii s rôznopoľnými strelcami s pešiakom menej. Teória: asi by to mohla byť remíza. Prax: no veď to poznáte, nebýva rovnaká. Súperovo elo a fakt, že mal dva spojené pešiaky nakoniec skončili jeho výhrou. Posledný dohral Paľo Murín na 2. šachovnici  podľahol po dlhom boji so Štefanom Durnikom. Ten pocit veľmi dobre poznám, s týmto istým súperom z jedného turnaja pár rokov dozadu. Skúšate to, a súper nie a nie urobiť chybu. Alebo malé zaváhanie. Alebo aspoň prijať tú ponuku remízy. Nič. Rozhodne a bez zaváhania išiel ako sa povie, Paľovi po krku a spečatil skóre na konečný výsledok, ako už bolo vyššie spomínané.

 

            Nedeľu sme išli v podobnej zostave. Vlado sa posunul na 7. šachovnicu a pána Hrnčiarika vystriedal Stano Lacko. Náš cieľ: aspoň remíza. Nedajbože vyhrať ale no, buďme realisti. Ako sme chceli vyhrať, keď sme ani nevedeli nájsť hraciu miestnosť. Situácia sa natoľko vyostrila, že sa Ďuri Pecho trošku neudržal a vyjadril svoj názor. Pravda bola, že sme nikde nenašli označenie hracej miestnosti. To chápme tak, že sme nikde nenašli dané číslo budovy, podľa môjho skromného názoru, vchod bol v bočnej ulici a teda nie tam, kde to bolo napísané. Keď sme sa konečne dostali k šachovniciam, tak sme zistili, že nám už beží čas. Tu vznikla ďalšia situácia, kedy sme trošku nechápavo pozerali. Áno iste, začiatok je o 9:00 a nedali sme vedieť, že blúdime. Ale na druhú stranu, naozaj sme nevedeli nájsť dané číslo budovy na danej ulici. Ako povedal doktor citujem: „Za 10 rokov si nepamätám, že by nám pustili hodiny.“. Bolo to z našej strany vnímané dosť negatívne, osobne si myslím, že to bolo vnímané ako istý prejav nepriateľstva. Iste zápas sa musí začať ale koľké roky hráme spolu, a väčšinou sa poznáme. Už by sme čakali istú kolegialitu. Pravda asi bude niekde uprostred. Nemôžem tvrdiť, že naša reakcia bola v poriadku, šlo to povedať aj jemnejšie. Ale ak by to bolo poriadne označené žiaden problém by nevznikol.

No ale prejdime už k priebehu zápasu. Ako prvý dal za remízu doktor na 1. šachovnici proti Mariánovi Šimovi. Osobne si myslím, že keby doktor ukázal svoju silu, ktorá pramení v letitých skúsenostiach, možno by vyhral. Ale to je zase polemika keby, keby, keby… Ďuri Pecho si napravil chuť aj náladu, keď porazil Lukáša Volnu na 4. šachovnici. Hral svoju hru a skončil ako sa na jeho štandard očakáva. Ďalší skončil Ambo na 3. šachovnici s Máriom Garbanom. Ambo hral na výhru no v koncovke ostali rôznopoľný strelci a remíza bola prijateľným výsledkom. Ďalší pol bod som pridal ja na 5. šachovnici Ondrejovi Frankovi. Otvoril som slušne, a mal som krásne nabité strelce na súperovho kráľa. Po výmene figúr sme skončili v dámskej koncovke kde som mal centrálneho pešiaka navrch. No po pár nepresnostiach som vrátil pešiaka a začal som sa trápiť. Možno to stále šlo vyhrať. Možno. Ale to by bolo zase keby… Po pol hodine som nevedel kudy kam, a tak som prijal remízu. Po tom sa nám rozpadol celý spodok, tj. 6. až 8. šachovnica. Každý s chlapov bojoval ako ten lev. Držali sa kým sa dalo a bojovali aj proti nepriaznivým podmienkam na šachovnici. Nemôžem im nič vytknúť, keďže som to nezvládol na 100%, ani ja. Na konci ako posledný prijal remízu na 2. šachovnici Pali Murín. Taktiež sa pokúšal vyhrať no dopadol ako ja a Ambo. Nevadí. Chleba lacnejší nebude. Konečný výsledok 3:5 bol stále vcelku dobrý na našu zostavu.

            Zhrnúť to ide asi iba opäť slovami doktora: „V takejto zostave na to proste nemáme.“

Tento víkend nás čaká dvojkolo 2. ligy. Naši pôjdu zabojovať o ďalšie body a to do Banskej Bystrice v sobotu, a do Ružomberka v nedeľu. Nedeľu sa taktiež bude konať druhé kolo 4. ligy a to taktiež s Ružomberkom. Uvidíme ako toto kolidované kolo dopadne. Osobne dúfam, že skončíme všetci víťazne a pripíšeme si cenné body.

Jakub Homolka

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *