Spomienka na Jožka Karcola, *11.7.1949 +31.1.2021

Dnes si rodina pochovala nášho kamaráta a spoluhráča z klubu Jožka Karcola s ktorým sme dlhé roky zdielali spoločnú vášeň k šachovej hre. Dovoľte nám si ho pripomenúť očami našich benjamínkov Mirka Revaja a Kuba Homolku ako aj krátkym videom z partie s Petrom Šúňom. (Administrátor)

Dňa 31.1.2021 sme sa dozvedeli smutnú správu. Vo veku 71 rokov nás opustil dlhoročný člen nášho šachového klubu Jozef Karcol.

Jozef bol vždy spájaný so šachom na Orave, poznali ho všetky okolité kluby a so súčasťou nášho klubu či už v Dolnom Kubíne, ale potom aj na Bzinách, bol spájaný od jeho začiatkov. Pamätám si, že keď sme aj s ostatnými mladšími z mojej generácie v klube začínali, patril Jozef medzi jeho hlavné opory a hrával všetky súťaže, v ktorých náš klub pôsobil. V tých časoch bolo v štvrtej lige jeho miesto na popredných šachovniciach a vždy sme mohli rátať s tým, že bude v každom zápase bodovať a sezónu zakončil na veľmi slušnej bilancii. Určite si každý z nás pamätá ten jeho typický obrázok, ako v zápasoch, ktoré sa hrali v zimných mesiacoch nastupoval vždy so zimnou čiapkou na hlave a ako stále nevedel, kam si odložil svoj zapaľovač.

Ako začínajúci šachisti sme sa od neho mohli vtedy veľa dobrých vecí v šachu naučiť. Osobne si pamätám na jedno ligové stretnutie v poslednom kole štvrtej ligy, ktoré všetky mužstvá odohrali spoločne v Liptovskom Hrádku a v deň tohto zápasu sme sa dozvedeli, že ak nevyhráme, budeme musieť čakať, ako sa vyvinie situácie v inej lige a že nám potom môže za určitých okolností hroziť aj vypadnutie. Bol to zápas proti Važcu a pri kolízii s druhou ligou sme nastúpili v značne oslabenej zostave. Poslednú rozhodujúcu partiu hral práve Jozef na prvej šachovnici proti pánovi Gočovi a vyzeralo to na jeho prehru. Napokon však dokázal túto partiu vyhrať, ako mužstvo sme toto stretnutie vyhrali a už sme nemuseli nič ďalej riešiť ohľadom našej budúcnosti v ďalšom ročníku štvrtej ligy.

Jožko vo svojom “drevenom kráľovstve”.

Jeho veľkou záľubou bolo chalupárčenie, poznal azda všetky drevenice, ktoré na Slovensku sú a vždy pri vonkajších zápasoch nám hovoril, že kde sa ktorá nachádza a keď bol šofér schválne vyberal takú cestu, aby nám ich mohol aj ukázať. V posledných sezónach už síce toho veľa neodohral, ale vždy keď bol oslovený tak rád na ligový zápas prišiel a mužstvu pomohol ako len vedel

Česť jeho pamiatke.

Miro Revaj, Kubo Homolka

Komentáre

Comments 1

  • Jožko, česť tvojej pamiatke….Ja ťa osobne poznám krátko, ale možno dlho. Vždy sme sa vadili, keď si chodil neskoro na stanovený zraz…..aj som bol vulgárny, ale vždy sme si to vysvetlili. Ako chlapi…. Vždy som sa pýtal? Už je tu Jožo? Ak áno, ideme, už sme kompletní…Vieš koľkokrát by som si to s radosťou ešte raz zopakoval?….Nezabudnem na toho tvojho psíka, prišiel si na zápas, len aby si videl zápas, aby si morálne podporil, aj s psíkom. V tichosti, v pokore, v úcte. A vyhrali sme….Odpočívaj v pokoji, a česť tvojej pamiatke…..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *