Rozhovor s organizačným pracovníko IV.ligy Mirkom Revajom

Juraj Baričák: Mirec, si sa podujal na koordinačného organizačného pracovníka pre IV. ligu. Ako to vnímaš?

Miro Revaj: Vnímam to určite pozitívne a beriem to ako veľmi dobrú skúsenosť do života. Predsa len, ide o organizovanie určitého podujatia, treba zaobstarať všetko potrebné a človek si na tom môže precvičiť aj určité manažersko/organizačné/komunikačné schopnosti a pohrávam sa s myšlienkou, že po skončení školy by som mal záujem v takomto sektore pracovať. Keď ma Jakub oslovil, či by som neprebral štvrtú ligu a on by sa tak posunul do tretej, prijal som to rád, aj keď určite mám troška pred tým ešte rešpekt, predsa len to je niečo pre mňa nové, ale ja rád príjmam výzvy. Treba však začať postupne ako napríklad organizačný pracovník v lige, na zorganizovanie veľkého turnaja to sa ešte určite necítim.

JB: Budeš mať na starosti veľa vecí, od organizácie domácich aj hosťovských zápasov, nebojíš sa, že chalani budú mať neochotné reakcie? Predsa len, budeš mať na starosti zostavu….A teda ak budú mať nechuť hrať, ako ich chceš presvedčiť? Aby hrali? Máš nejaký tajný tromf?

MR: S takouto funkciou samozrejme je spojených veľa vecí, ktoré treba urobiť. Minulú sezónu som pozorne sledoval Jakuba a všetko potrebné som od neho pochytil. No a čo sa týka neochotných reakcií mojich šachových kolegov. Už som v klube nejaký ten dlhší čas a doposiaľ som si aspoň u väčšiny nepovšimol, žeby boli neochotný na zápas nastúpiť. Samozrejme očakavám, že nie vždy sa každému oslovenému bude dať, pretože bude mať iné povinosti, ale verím, že pokiaľ oslovený hráč bude mať čas, vždy rád príde. Tu sa mi však posúva jedna veľmi pekná myšlienka od Ďura Pecha: Nikoho netreba nasilu presviedčať a doprosovať sa mu, aby prišiel hrať. Bude hrať ten, kto má záujem a chuť. Budem sa ale snažiť dať šancu všetkým hráčom zo súpisky.

JB: Nemôžem si nedovoliť otázku, máš regulérnu právomoc sám seba nedelegovať do súpisky, teda ak nás bude dosť, ako tento fakt vplýva na teba?

MR: Zrejme to vyzerá, že moje meno bude na tohtosezónej súpiske nášho družstva paradoxne posledné a pritom chod mužstva a zorganizovanie zápasu bude záležať na mne. Vnímam to úplne v pohode, pretože predomnou budú elovo silnejší hráči. Mojou hlavnou úlohou je, aby som poskladal zostavu, na vonkajší zápas vybavil šoférov a v prípade domáceho zápasu bol rozhodca. V prípade vonkajších zápasov, ak hrať nebudem, určite chcem s tímom vycestovať na zápas aj ja, aby som na všetko dohliadol a kamarátov povzbudil. Ak bude potrebné, aby som hral, aj tejto úlohy sa zhostím veľmi rád. Nebudem sa však určite nominovať prednostne do zostavy a určite sa nebudem vyhýbať prípadnej povinosti nastúpiť na zápas aj ako hráč.

JB: Kde by si videl naše účinkovanie v IV. Lige v sezóne 2020-2021?

MR: Minulú sezónu môžme určite považovať za úspešnú. Skončili sme na druhom mieste a prvé miesto nám naozaj ušlo trocha nešťastne v určitých nevydarených zápasoch. Ak by som mal povedať hlavný cieľ, tak ten je určite bojovať aj tento rok o popredné priečky a pevne verím, že tam aj patríme. Bude nám síce chýbať Ľubo Molnár, ktorý naskočil do tých náročných zápasov veľmi dobre a bol hlavnou oporou, ale celková kostra mužstva zostala po kope a ja verím, že sa nám bude dariť aj tento rok.

JB: Posledná otázka, čo očakávaš od chalanov nominovaných na zápas, a koho menuješ za kapitána? 

MR: Od chalanov nominovaných na zápas očakávam, že nastúpia do stretnutia s veľkou chuťou a že neprídu na zápas len preto, že musia. Samozrejme, že nie vždy sa každému hráčovi musí dariť a víťaziť, každý spraví niekedy aj chybu a možno práve kvôli nej nám zápas nevýjde, ale pre mňa bude podstatné, že každý hráč príde zabojovať o víťazstvo a pričiniť sa tak o úspešný výsledok pre celý tím. Očakávam, že budeme držať ako jeden tím a ako sa hovorí: všetci za jedného, jeden za všetkých. Ohľadom kapitána, minulý rok si myslím že túto úlohu výborne zvládol Jakub Homolka a nevidím dôvod, prečo to meniť. Ak bude Jakub teda súhlasiť, bude kapitánom tímu aj tento rok.

JB: A predsa ešte jedna doterná otázočka. Budeš konzultovať s niekým súpisku na zápasy, alebo si to necháš sám pre seba?

MR: No toto je veľmi zaujímavá otázka. V podstate to je, ako keby som bol v pozícií trénera a ten určuje zostavu. Keď sa nedarí a sú zlé výsledky, môže za to tréner, ktorý skladal zostavu. Ja tréner určite nie som, ale som organizačný pracovník, ktorý skladá zostavu a tak nevidím dôvod, to s niekym konzultovať, čo samozrejme nemyslím nijak zle ani drzo. Poviem to takto. Už v podstate dve sezóny máme určité stálice v štvrtej lige, ktoré nastupujú pravidelne. Nemáme tak široký káder, žeby som mohol niekoho prehliadať a budem veľmi rád, keď každý hráč zo súpisky nejaký ten zápas odohrá. Možno trocha prezradím, že by som bol rád, keby určitá šestica hráčov, ak budú samozrejme mať čas, vždy nastúpila, respektíve ich vždy oslovím a zvyšné dve dosky by sa mohli pravidelne striedať podľa toho, kto bude mať čas a niekoho by som volal zase skôr na zápas so silnejším súperom. Samozrejme chápem, že sa môže stať, že niekto bude mať už toho dosť a nebude mať náladu hrať pravidelne alebo nebude mať formu. Vtedy mi to stačí len v pohode povedať/vysvetliť a oslovím iného hráča. Ak však príde nejaká námietka od tímu ohľadom súpisky, samozrejme o všetkom som ochotný komunikovať a prekonzultovať v pokoji, ako by to malo v tíme so spoluhráčmi a kamarátmi fungovať.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *