Prvé tri body v 4. lige! Celkovo prvé víťazstvo OŠK Bziny v novej sezóne.

V nedeľu 28.10 naše mužstvo OŠK Bziny C nastúpilo na druhý zápas v rámci 4. ligy C12. V minulom kole sa nám nepodarilo bodovať na pôde Tvrdošína, keď sme nastúpili v značne oslabenej zostave kvôli kolízii s druhou ligou a tak organizačný pracovník Juraj Pecho nominoval na domáce stretnutie s Liptovskými Sliačmi v rámci možností silnejšiu zostavu.

Najlahšie to mal v tomto zápase Juraj Baričák, ktorý zdolal na piatej šachovnici Karola Pudiša už po 14 ťahoch, pričom hosťujúci hráč sa mohol zdať už aj oveľa skorej. Ďuri získal veľmi skoro vežu a napokon začal hroziť matmi z každej strany. Prvý bodík tak patril nášmu tímu, čo vie vždy určite povzbudiť celý mančaft. Žiaľ, v tomto zápase sa v dvoch prípadoch uplatnilo, že najťažšie je vyhrať vyhratú partiu. Ako prvý sa o to postaral Jozef Karcol na siedmej doske, keď proti Jánovi Lisému mal celú figúru navyše, ale následne v koncovke spravil hrubé chyby, figúru odovzdal naspäť a prevahu dvoch súperových pešiakov už zastaviť nedokázal. Jožovi sa podarilo minulý týždeň remizovať v tretej lige, ale podobný úspech v tej štvrtej napokon nepridal. Stav bol teda vyrovnaný 1:1 a dlho sme čakali na ostatné výsledky.

Vedenie na našu stranu napokon opäť strhol Erik Vrbinčík na ôsmej šachovnici, keď v strednej hre dokázal po peknej takickej kombinácii zobrať Milanovi Hajtmanskému celú figúru a koncovka už teda pre nášho hráča nemohla byť ľahšia. Erik má tak zatiaľ stopercentnú bilanciu, len tak ďalej! Ostatné partie, ktoré bolo treba dohrať, vyzerali veru všelijak a ťažko sme mohli niečo dopredu predpovedať. Avšak, z ničoho nič sa zrodil náš tretí bod na štvrtej šachovnici, keď veterán Juraj Piecka musel podať ruku nášmu Jakubovi Homolkovi, ktorý v tomto zápase plnil aj úlohu hlavného rozhodcu. Ako Jakub poznamenal, celý zápas stál na prehru a len ťahal figúrkami, aby vôbec niečo hral. Súper zrazu vyprodukoval hrubú chybu, pri ktoej náš hráč získal kvalitu a následne aj celú figúru.

Pár minút po tomto našom treťom bode sa zrodil aj ten štvrtý, nesmierne dôležitý. Anton Šingliar na prvej šachovnici naplnil papierové predpoklady a podľa očakávania si poľahky poradil s Antonom Jelšovkom. Ako doktor poznamenal, nemal v podstate žiadny plán, ale väčšia kvalita na strane nášho hráča sa napokon musela prejaviť. K nášmu víťazstvu v tomto stretnutí tak už chýbalo len polboda, ale Pali Knaperek pridal celý. Od začiatku to mal proti Luborovi Cabanovi lepšie rozohraté, ale nevyužil svoje lepšie postavené figúry. Súper však dlho rozmýšlal a napokon padol na čas. O prvých troch bodoch pre Bziny v novej sezóne tak už bolo rozhodnuté, ale ostalo dohrať ešte dve partie.

V úvode som spomenul, že sme dnes videli dva prípady, ako je ťažké vyhrať vyhratú pozícu. O ten druhý moment sa postaral Vlado Salva na šiestej šachovnici, keď v koncovke mal troch pešiakov navyše, ale ani to mu nestačilo na celý bod a napokon jeho súper Vladimír Dobrík s radosťou prijal remízu. V analýze sa však ukázalo, že Vlado mohol partiu vyhrať aj skorej, ale v krčmových analýzach sa o tom už hovorí ľahšie, ako keď človek sedí za šachovnicou

Čierny deň si dnes do kalendára zapíše náš kapitán Juraj Pecho, ktorý na druhej doske podľahol Branislavovi Segetovi. Ďuri to podľa jeho slôv hral veľmi zle od začiatku a naopak, súper to ťahal priam výborne v rozhodujúcich momentoch celej partie. Ale aj tak, Juro bojoval ako lev až do posledného ťahu a miestami to vyzeralo, žeby sa ešte z tejto neľahkej pozície mohol menším zázrakom dostať. Žiaľ, nestalo sa tak, ale jeho bojovnosť nám môže byť príkladom.

Keď si to správne celé spočítate, tak sme zdolali Liptovské Sliače výsledkom 5,5:2,5, teda rovnakým pomerom, akým nás v minulom kole zdolal Tvrdošín. Ten mimochodom podľahol Trstenej, na ktorej pôde nás čaká naše ďalšie vystúpenie. Ako zvykne hovoriť Roman Hrnčiar, prvé tri kolá sa hráva o postup. My však zrejme máme skromnejšie ambície, ale každé víťazstvá nás vedia potešiť.

Miroslav Revaj

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *