Príbeh o tom, ako dolnokubínski šachisti našli svoj nový domov pod krídlami OŠK Bziny.

Nie nie, Juraj nepíše články len tak z dlhej chvíle. To nás len z Obecného úradu poprosili o článok o predstavení šachového klubu a ako sme sa ocitli na Bzinách. A Juraj sa nato podujal, začo mu ďakujeme. Takže len návštevníci našej stránky majú exkluzívnu možnosť si to prečítať skôr ako sa to objaví v Obecných novinách. (Administrátor)

Ako si už isto domáci a naturalizovaní domáci všimli, v tomto roku na jeseň sa rozrástla“ športová „ enkláva v OŠK Bziny o šachistov. A tak do športovej rodiny sa popri futbalistoch, stolných tenistoch, turistoch pridružili aj stúpenci tejto kráľovskej hry.

Samozrejme, nebola to žiadna náhoda, ale dá sa povedať poriadna perepúť, keď „ pytačky „ prebiehali skoro dva roky. Všetko sa začala na jednom uzavretom šachovom turnaji v roku 2015, ktorý organizuje Vlado Salva v jeho domku na Bzinách, a ktorý prišiel slávnostne otvoriť starosta Janko Beňuš. V rámci priateľskej diskusie, keď Janko počul o problémoch, s ktorými sme sa potýkali v rámci nášho fungovania ešte ako MšK Dolný Kubín, nám navrhol, aby sme sa preregistrovali, a hrali súťaže pod hlavičkou OŠK Bziny. Samozrejme, my šachisti zvyknutý veľmi dlho a predlho rozmýšľať nad každým ťahom, preberať a analyzovať rôzne varianty, motívy a čo ja viem čo ešte, kým sme sa vyjadrili pretieklo veľmi veľa vody v našej Oravienke ( takmer dva roky…..).

Ale nakoniec sme sa rozhýbali, a urobili ten najsilnejší a správny ťah. Odišli sme z Dolného Kubína, a budeme reprezentovať obec Bziny. Príčiny asi netreba rozoberať, však všetci ich dobre poznajú. Podpora športu v okresnom meste Dolný Kubín je nulová, skôr sa hľadajú dôvody ako šport nepodporiť, možno až zlikvidovať, a nie cesty ako v dnešnej dobe obezity mládeže vytvoriť dôstojné podmienky pre činnosť amatérskych športových klubov v meste. Ale v prípade úspechu športovca, sa veľmi radi predstavitelia mesta ukážu v televízií v jeho spoločnosti a prihrievajú si svoju potemkinovskú polievočku. My sme chceli od mesta len hraciu miestnosť…..Nič viac…..ale aj to bolo asi veľa…..

Jankove podmienky a snaha od začiatku boli férové, adresné, korektné a tak sme nový ročník súťaží, ktoré hrávame, odštartovali v novom domove v Bzinách. Ako všetko nové, všetky začiatky vznikli drobné komplikácie, ale tie boli skôr výsledkom toho, že popri toľkých aktivitách, ktoré sa realizujú v kultúrnom dome je dosť náročné zladiť a skoordinovať všetky činnosti a zabezpečiť potrebný komfort pre všetkých….p. Durajová isto iste vie o čom je reč, a patrí jej naše veľké poďakovanie za ochotu, vrúcny prístup pri riešení úvodných „ nábehových“ komplikácií, ktoré sa samozrejme zvládli.

Veríme, že naše pôsobenie bude prínosom aj pre Bziny, ako sme sa predbežne dohodli s Jankom Beňušom, radi mu pomôžeme v organizácií jeho pravidelného Trojkráľového šachového turnaja ( najbližšie 6.1.2018 ), či už aktívnou účasťou, organizačnými a materiálno – technickými prostriedkami ( šachovnice, figúrky, hodiny ), a pokúsime sa do turnaja vniesť troška toho šachového entuziazmu a poloprofesionalizmu. Nech aj účastníci tohto turnaja majú pocit naozajstného šachového turnaja. Na druhej strane veľmi radi privítame v našom kolektíve šachových nadšencov zo Bzín, mladých, starších, najstarších, chlapcov, dievčatá, mužov, ženy ale aj dedkov a babičky ( dnes je aktívnym členom/hráčom OŠK Bziny aj Pavol Hrnčiarik, momentálne 81 rokov……), a nikde nie je povedané, že v niektorom z Vás nedrieme skrytý šachový talent, ktorý môže rozšíriť naše súpisky v súťažiach, ktoré hráme.

Ako OŠK Bziny hráme II. ligu východ, v tejto lige máme cieľ pre nasledujúcu sezónu udržanie v súťaži. Po odohratí štyroch kôl sme momentálne v strede tabuľky s dvoma výhrami a dvoma prehrami. Nasleduje IV. liga Orava – Liptov,  kde sú naše ambície postúpiť vyššie, ale po piatich kolách sme s bilanciou 3-1-1 zatiaľ „len“ na štvrtom mieste s dvojbodovou stratou na postup, a V. ligu Orava – Liptov, tak isto chceme postúpiť, a bilancia 3-0-0 znamená vedúcu priečku v tabuľke.

Veríme, že naša činnosť pod krídlami OŠK Bziny bude pre obec prínosom, a že poniektorí z Vás aj rozšíria naše rady, resp. súpisky družstiev.

Juraj Baričák

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *